صمد نیکخواه بهرامی

معرفی صمد نیکخواه بهرامی، بازیکن تیم ملی بسکتبال

محمد صمد نیکخواه بهرامی (زاده ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۲ در تهران) بازیکن بسکتبال اهل ایران بازیکن سابق تیم ملی بسکتبال ایران و مهرام تهران است. از مشخصه‌های بازی صمد نیکخواه بهرامی می‌توان به هوش بالا، قدرت مدیریت قوی و پرتاب‌های سه امتیازی وی اشاره کرد. او برادر آیدین نیکخواه بهرامی است. صمد و آیدین نیکخواه بهرامی در خانواده‌ای علمی و برجسته تربیت شده‌اند. او به همراه تیم ملی بسکتبال سهمیه المپیک ۲۰۲۰ را کسب کرده و پرچمدار ایران در این المپیک خواهد بود.

حرفه

اولین باشگاه صمد نیکخواه ایران نرا بود. و بعد از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ در صنام توپ زد. و با این تیم به دو قهرمانی لیگ برتر ایران و یک قهرمانی بازی‌های غرب آسیا رسید. پتروشیمی مقصد بعدی او بود و بعد به مهرام پیوست و در دو فصل حضور خود یک قهرمانی لیگ برتر، یک قهرمانی باشگاه‌های آسیا و یک قهرمانی بازی‌های غرب آسیا را با مهرام تجربه کرد و در انتهای سال ۲۰۰۸ به صباباتری پیوست و یک قهرمانی باشگاه‌های آسیا را با این تیم کسب کرد. در ۲۲ اوت ۲۰۰۸ با قراردادی یک ساله به تیم شوله پیوست و با فسخ قرارداد خود در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۸ با بیرنایس قراردادی یک ساله به امضاء رساند و بازی‌های قابل توجهی را در لیگ فرانسه به نمایش گذاشت.

صمد سال بعد با قرادادی سه ساله به ایران بازگشت و در دو سال پیاپی ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ با مهرام به دو قهرمانی باشگاه‌های آسیا، سه قهرمانی بازی‌های غرب آسیا و چهار قهرمانی لیگ برتر ایران دست یافت و از ستاره‌های این تیم در این تورنمنت‌ها بود. او بعد از قهرمانی همراه تیم ملی در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۳ پیشنهاد تیم فوجیان چین را قبول کرد. هرچند تیم فوجیان به مرحله پلی آف لیگ چین صعود نکرد اما صمد نیکخواه بهرامی چندین بار در لیست بازیکنان برتر هفته قرار گرفت و همچنین در یکی از طولانی‌ترین بازی‌های تاریخ بسکتبال بیش از یک ساعت در زمین حضور داشت.

نیکخواه بهرامی بعد از حضور در فوجیان بار دیگر در سال ۲۰۱۵ به تیم پتروشیمی بندر امام پیوست. وی در لیگ تابستانی ان بی ای تیم دالاس ماوریکس قهرمان۲۰۱۱ اتحادیه ملی بسکتبال را همراهی کرد و پس از آن این بازیکن ارزنده به پتروشیمی بندر امام پیوست و یک فصل را در آنجا سپری کرد پس از آن بار دیگر اما این بار با تیم بسکتبال ژجیانگ به لیگ چین پیوست و پس از حذف این تیم در مرحله پلی آف به ایران بازگشت و هم‌اکنون در تیم مهرام تهران بازی می‌کند.

صمد نیکخواه بهرامی
صمد نیکخواه بهرامی

فلسفه زندگی

فکر می کنم بهترین ویژگی من پشتکار من است.

دانستنی هایی در مورد صمد نیکخواه

احتمال بازنشستگی

او پس از بازی های المپیک 2020 در توکیو به فکر بازنشستگی از این ورزش افتاده است. “در حال حاضر، من فقط به المپیک فکر می کنم. با این حال، وقتی بازیکنی به سن خاصی می رسد، انگیزه بسیار مهم است. از نظر فیزیکی و فنی، مهمترین انگیزه من در سالهای اخیر شرکت در المپیک بوده است. به احتمال زیاد، خداحافظی من بعد از المپیک انجام می شود. اکنون که بازی می کنم، خداحافظی بسیار دشوار است و همه چیز را به بعد از المپیک موکول کرده ام. “

معرفی ایران به عنوان قدرتِ آسیا

او بخشی از تیم ایران بود که در جام آسیا 2007 در توکوشیمای ژاپن قهرمان شد و جمهوری اسلامی ایران را به بازی های المپیک 2008 پکن راه داد. این اولین بار از سال 1948 بود که تیم بسکتبال ایران پس از 60 سال به مسابقات راه یافت. “ما تیم خوبی داشتیم و واقعا سخت تمرین می کردیم. به یاد دارم [رئیس فدراسیون بسکتبال ایران] روی تخته نوشت که اگر برنده شویم، به المپیک راه پیدا می کنیم و زندگی حرفه ای ما تغییر خواهد کرد. من هیچ نظری در مورد المپیک نداشتم. سپس سال بعد، من بخشی از مراسم افتتاحیه بازیهای المپیک در پکن بودم و فکر می کردم “خوب، او درست گفته بود”. او درست گفت، همه چیز تغییر کرد. من فکر می کنم این یک نقطه عطف برای بسکتبال ایران بود. “

شبکه های اجتماعی

شما می توانید صمد نیکخواه بهرامی را در شبکه های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *