بازی persona 5 royal

بررسی بازی Persona 5 Royal

مشخصات کلی

پلتفرمPlayStation 4
توسعه دهندهAtlus
ناشرAtlus
ژانر:نقش آفرینی ژاپنی (JRPG)
تاریخ انتشارMarch 31, 2020
دانلود بازیدانلود بازی Persona 5 Royal (به صورت تورنت)

معرفی بازی

معمولا علاقه ای به تکرار بازی هایی که به بیش از 100 ساعت زمان نیاز دارند تا به پایان برسند ندارم. من عاشق بازی های نقش آفرینی ژاپنی(JRPG) هستم، اما بیش تر آن ها به زمان زیادی برای به اتمام رساندن بازی نیاز دارند، و حتی بازی کردن دوباره بهترین عنوان نقش آفرینی ژاپنی هم وقت زیادی از زمانی که برای بازی کردن اختصاص می دهم می گیرد. معرفی این بازی را در رشته مطالب معرفی بازی ها می‌خوانید.

پرسونا 5 در سال 2017 منتشر شد و قلب ما را ربود و به سرعت به یکی از محبوب ترین بازی های سال تبدیل شد. هم چنین به یکی از بهترین عناوین نقش آفرینی کنسول پلی استیشن 4 تبدیل شد. مسلما خالی از ایراد هم نبود، در بخش هایی از گیم پلی و داستان انتقاداتی با آن وارد بود اما با وجود همه این انتقادات، یکی از بهترین بازی های ژانر خود است. پرسونا 5 رویال در اواخر ماه جاری میلادی منتشر شد، که می توان از آن به عنوان یک ریمستر برای نسخه اصلی نام برد که بخش هایی به پایان آن اضافه شده است.

برای کسانی که آشنایی زیادی با پرسونا ندارند، داستان پرسونا از این قرار است که شما در نقش یک بچه دبیرستانی که با قانون به مشکلاتی بر خورده است و برای رهایی از مشکلات و یک زندگی نرمال به شهر جدیدی سفر می کند قرار می گیرید. با مرور زمان در مدرسه جدید، متوجه می شود خودش و تعدادی از هم کلاسی های جدیدش از نیرویی قدرتمند برخوردار هستند و سعی می کنند از این نیرو برای هدایت نیورهای شر و فاسد شهر به مسیر درست استفاده کنند. در ادامه بیشتر با ویژگی های شخصیتی هر کاراکتر و کیفیتِ شخصیت پردازی های این بازی آشنا می شوید.

شما نصف زمانِ خود را به درس خواندن، کار های نیمه وقت و آشنایی با دیگران می گذرانید، و نصف دیگر را به مبارزه با شیاطین، پیدا کردن اشیا با ارزش و ترغیب سایر دوستان تان به مبارزه با شر می گذرانید.

حالا، اگر قبلا پرسونا 5 را بازی کرده اید و با فضای آن آَشنا هستید، باید به شما هشدار بدهم که مدت زمانی بیشتر از 100 ساعتی را که قرار است در رویال بگذرانید، تجربه ای مشابه نسخه اصلی خواهد بود. البته محتوای جدیدی به بازی اضافه شده اند و بهبود هایی در عملکرد های روزانه به وجود آمده است اما عملکردی کلی بازی درست مانند نسخه اصلی است و هر کاری که در نسخه اصلی انجام می دادید، در رویال هم انجام خواهید داد.

بخش عمده ای از محتوای داستان جدید مربوط به ترم سوم جدید بازی است، اما تا آن زمان، تغییرات در داستان تقریباً اندک و بسیار دور از ذهن خواهد بود. از نکات مثبت این بخش می توان به بهبود کیفیت زندگی، حملات گروهی جدید، پرسونا های بیشتر و رئیس های جدید و هم چنین مکان های جدیدی که می توانید به آن ها سری بزنید و یا راهنمای جدید به همراه نکات اضافی در مبارزات نام برد.

پرسونا 5 رویال دو شخصیتِ معتمد جدید نیز معرفی می کند، ژیمناستیک کاری به نامِ کاسومی و مشاور مدرسه، تاکوتو. کاسومی عضو جدید گروه است که قابلیت بازی کردن دارد، اما باید بدانید با وجود اینکه شخصیت او از زمان شروع بازی در داستان حضور دارد، اما تا ترم سوم نمی توانید کنترل او را به دست بگیرید. می توان گفت تنها شخصیت بازی است که تقریبا هیچ ارتباطی با داستان اصلی ندارد و ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. شما مجبور هستید که با او وارد رابطه شوید، و در حالی که شخصیت پردازی خوبی هم دارد اما به اندازه سایر شخصیت ها ارتباطات اجتماعی ندارد و گاهی به نظر می رسد از داستان اصلی خارج شده است.

از سوی دیگر تاکوتو ارتباط نسبتا یکپارچه ای با داستان دارد. پس اولین وقایع بازی، که سواستفاده یکی از معلم ها از دانش آموزاش فاش می شود، تاکوتا برای اقداماتی در ارتباط با سلامت روحی و روانی شما و سایر دانش آموزان وارد داستان می شود. در حالی که دیدار شما با مشاور مدرسه امری اختیاری است، قرار دادن جلسات مشاوره در برنامه زمانی شلوغ شما بر عهده خودتان است، سایر دوستانِ گروه، به اختیار خود با جلسات مشاوره می روند تا از کمک های او برای آرامش ذهنی خودشان استفاده کنند. نوجوانانی که می خواهند دنیا را تغییر دهند.

اما محقق آکچی، در نسخه قبلی هم حضور داشت، از نظر روابط اجتماعی کاملا بازسازی شده است. و اکنون مانند سایر اعضای گروه، به جای دیدار هایی که به اجبار و در خط داستانی بازی وجود داشت، با اختیار خود با او دیدار می کنید. هم چنین چندین سکانس جدید هم وجود دارد که در آن با شخصیت جا افتاده تری طرف هستیم، و بینش های ارزشمندی ارائه می کند که بازیکنان در صورت دیدار با او می توانند از آن بینش ها در کاوش های خود به خوبی استفاده کنند. بسیار مهم است که قبل از پایان ترم دوم از هر سه این شخصیت های معتمد حداکثر استفاده را بکنید. چرا که اگر به موقع رتبه های این شخصیت ها را بالا نبرید، بخش هایی کلیدی از ترم سوم را از دست می دهید.

ترم جدید داستانی جداگانه دارد، که در آن موضاعات خاصی نسبت به دو ترم قبل مطرح می شود. حتی می توان از این ترم به عناون یک بازی مستقل استفاده کرد. آماده شوید که با وظایف متفاوتی به نسبت ترم های قبل درگیر شوید. انتظار نداشته باشید که بتوانید ارتباطات اجتماعی را قبل از کریسمس(دربازی) به پایان برسانید.

داستان ترم سوم اضافه شده، Palace و دشمنِ نهایی، موارده اضافه شده ارزشمندِ پرسونا 5 هستند. در حالی که داستان ممکن است کمی قابل پیش بینی باشد، اما به خوبی ارائه شده است و ارزش ساعاتی را دارد که من برای رسیدن به آن دوباره بازی را اجرا کردم. می توان گفت پایان بندی این بازی از نسخه اصلی بهتر است، و برای آن دسته از بازیکنان که می خواهند خود را به چالش بکشند مبارزات فوق العاده ای تدارک دیده شده است. بعد از گذراندن 120 ساعت برای تکمیل داستان اصلی و بسته الحاقی، احساس کردم که انگیزه شرور اصلی ترم سوم بسیار همدلانه تر و نسبتاً دوستانه تر از بازی اصلی است. متوجه شدم که چگونه شرورِ اصلی بازی پیش خود فکر می کرد که قهرمان ِدنیای خودشان است، و این قضیه باعث شد روایت جالب تری از بازی ارائه شود.

گذشته از آن چیز هایی که به بازی اضافه شده است، شرکت اتلوس(Atlus) ترفند های جزئی تری نیز به بازی اضافه کرده است که باعث می شود از لحظه به لحظه گیم پلی بازی لذت ببرید. بعضی از صحنه های مهمِ داستان در نسخه قبلی بدون صدا بودند که در این بسته الحاقی همه سکانس ها از صدا گذاری کامل بهره مند شده اند. شخصیت های گروه بعد از دوره همی ها با شما تماس می گیرند، قدرت آن ها با کمک کردن به شما سریع تر افزایش پیدا می کند. و مورگانا دیگر بر سر فریاد نمی زد که وقتِ خواب است. ممکن است هر شب نتوانید از خانه خارج شوید، اما می توانید به تماشای تلویزیون بنشینید، درس بخوانید، مطالعه کنید یا شب هایی که که خیلی خسته هستید و نمی توانید از خانه خارج شوید برای خود قهوه درست کنید، در کل فرصت های زیادی برای افزایش ویژگی های خود دارید. همه این تغییرات کوچک باعث می شود دنیای رویال کم تر خسته کننده و زنده تر شود و همین امر باعث می شود سرعتِ جریان بازی یکنواخت تر شود.

این تغییرات بر روی دشمنان نیز تاثیر می گذراند. وقتی فهمیدم اسلحه من پس از هر بار استفاده به صورت خودکار پر می شود، احساس آرامش کردم. همین نکته پیشرفت بزرگی در مبارزات است. در پرسونا 5 اصلی، اسلحه ها بسیار بی فایده بودند. آنها صدمات زیادی وارد می کردند و با توجه به وضعیت شما بارگذاری می شدند، اما مهمات آنها به سختی کفافِ یک یا دو مبارزه را می داد. بارگذاری خودکار اسلحه ها آن ها را قابل اعتماد کرد و شخصی سازی و بهبود قابلیت های اسلحه را نیز منطقی تر می کند. در نسخه اصلی به سختی به اسلحه فروش مراجعه می کردم اما در این نسخه اسلحه ها به یکی از نقاط قوت من در مبارزات تبدیل شده اند.

در حال حاضر هر یک از پرسونا ها دارای ویژگی های منحصر به فرد در رویال هستند، که این ویژگی ها در مبارزات بسیار به کمک شما می آیند. مبارزات فوق العاده نسخه اصلی با اضافه شدنِ ویژگی سینمایی ” showtime” حتی بهتر هم شده است. قابلیت ” Mementos ” نیز بزرگ تر از نسخه قبلی وجود دارد که می توانید با جمع آوری آیتم های آن میزان پاداش های خود را افزایش دهید. پرسونا های جدید، اسلحه ها، زره ها و لوازم جانبی جدید هم با بازی اضافه شدخ اند. Palace ها بزرگ تر شده اند و رئیس ها هم مورد بازنگری واقع شده اند که برخورد ها را نسب به نسخه اصلی نمایشی تر هم کرده اند.

Persona 5 Royal از بسیاری از جهات تجربه بهتری را نسبت به نسخه اصلی ارائه می دهد. همان تغییرات کوچکی که در نحوه زندگی روزمره ایجاد شده است باعث ایجاد بهبود بزرگی در کل بازی شده است. در نهایت همه این تغییرات باعث می شوند برگشت به نسخه اصلی بسیار دشوار باشد. می توان همه این تغییرات را لیست کرد و تک تک آن ها را بررسی کرد اما باور کنید این بررسی بسیار طولانی و بسیار فنی خواهد شد.

اما صادقانه بگویم، اگر نظر کلی من را نسبت به Persona 5 Royal می خواهید، بسیار ساده است. اگر عاشق نسخه اصلی شدید و می خواهید دوباره آن را تجربه کنید، بهبود های ایجاد شده در Persona 5 Royal به قدر کافی خوب هستند که باعث شوند تجربه دوباره شما روان تر و لذت بخش تر نسبت نسخه اصلی شوند. شما باید محتوای بسیار زیادی را دوباره تکرار کنید، اما داستان جدید، شخصیت های فوق العاده و تغییرات گیم پلی ارزش زمانِ شما را دارند. اگر پرسونا 5 را تجربه نکرده اید، و هیچ گونه آشنایی با سبک نقش آفرینی طولانی ژاپنی در مورد پیدا کردن دوست، به اقرار درآوردن جنایت کاران به جرم شان و مبارزه با هیولا های خوش ساخت ندارید، این بهترین بازی برای تجربه موارد بالا است.

تنها نقد ما با برچسب قیمتی 60 دلاری آن است، چرا که قسمت اعظمی از محتوای بازی مربوط به نسخه اصلی بازی است و تنها ترم سوم به آن اضافه شده است و بیشتر بازیکنان دریافت چنین مبلغی را غیر منصفانه می دانند. اما در نهایت، انکار کیفیت ارائه شده نیز سخت است. The Phantom Thieves باز گشته اند، و قیام آن ها جدی تر از هر زمان دیگری است.

نکات مثبت

  • ترم جدید فوق العاده است
  • شخصیت پردازی های شخصیت های مثبت و منفی فوق العاده است
  • بهبود های بسیار زیاد تقریبا در تمامی بخش ها
  • قابلیت های زیاد ممنتوس در پیشرفت شخصیت ها
  • موسیقی متن فوق العاده و بسیار متنوع
  • جلوه های بصری و طراحی های هنری بسیار چشم نواز
  • گیم پلی فوق العاده
  • پرسونا های طراحی شده به صورت متنوع و متفاوت
  • داستان سرایی فوق العاده

نکات منفی

  • بر چسب قیمتی 60 دلاری

مجید جان‌ملکی هستم، بیست و چند ساله. علاقه‌مند به انواع شرط بندی، به خصوص ورزشی. فوتبال و چند رشته ورزشی دیگه رو دوست دارم و تجربه خوبی تو این حوزه به دست آوردم که دوست دارم با شما به اشتراک بذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *