بیل چن؛ یک استاد ریاضی در دنیای پوکر

سلسله مطالب بیوگرافی بزرگان پوکر

ویلیام بیل چن در سال 1970 در ویرجینا به دنیا آمد. او یک پوکرباز، تحلیلگر مالی و یک طراح نرم افزار آمریکایی است.

چن در سال 1999 در رشته ریاضیات و در دانشگاه برکلی کالیفرنیا مدرک دکترا اخذ کرد. او در دانشگاه واشینگتن هم در سه رشته فیزیک، ریاضی و علوم کامپیوتر تحصیل کرد و فارغ التحصیل شد. بیل در دانشگاه واشینگتن عضو یک پروژه علوم کامپیوتر با نام SURA بود.

چن یک پوکرباز است و در تورنمنت های معتبر پوکر شرکت می کند. او از سال 1993 و وقتی یک دانشجو بود با بازی پوکر آشنا شد. کم کم بیل تصمیم گرفت برای پرداخت هزینه های تحصیلش از بازی پوکر استفاده کند. او از پول حاصل از بردهایش به جای وام دانشجویی استفاده می کرد.

بعد از پایان تحصیلات، چن در گروه بین المللی Susquehanna مشغول به کار شد که یک شرکت تجاری است. آن جا بیل را تشویق کردند که تحقیقاتش در مورد تئوری بازی پوکر را گسترش دهد. او همزمان در شرکت روی مدل های کمی مالی کار می کرد.

چن در سال 2000 در تورنمنت Legends of Poker در کازینو Bicycle حاضر شد و در بازی هولدم نامحدود برنده شد. جایزه اش هم برابر با 41600 دلار بود. بیل در سال 2006 دو موفقیت چشمگیر در «سری های جهانی پوکر» کسب کرد: قهرمانی در بازی 3 هزار دلاری هولدم تگزاس با جایزه 343618 دلاری. قهرمانی در بازی 2500 دلاری هولدم نامحدود با جایزه 442511 دلاری. او هرسال بخشی از مرخصی هایش را صرف شرکت در بازی های سری های جهانی پوکر می کند.

او مدت هاست در گروه خبری rec.gambling.poker مشغول به فعالیت است و در دنیای پوکر آنلاین هم چهره شناخته‌‌شده‌ای است. بیل در تورنمنت های آنلاین Team PokerStars شرکت می کند.

اولین تجربه چن در دنیای نویسندگی، کتاب The Mathematics of Poker بود. او به همراه جراد انکنمن این کتاب را به رشته تحریر درآورد که در مورد تئوری بازی و کاربرد تکنیک های کمی در بازی پوکر است. این کتاب برپایه معادلات ریاضی استوار است ولی هر بازیکنی که مقدمات ریاضی را فراگرفته می تواند به راحتی از آن استفاده کند. تقریبا در تمام صفحات آن با معادلات، جداول آماری و نمودارها مواجه می شویم که همه برای درک تئوری اصلی است.

چن در سال 2000 با کمک انتشارات لو کریگرز کتاب جالب Chen Formula را در مورد بازی هولدم منتشر کرد. در این فرمول جالب برای هر دست ابتدایی در بازی هولدم تگزاس یک رده بندی براساس ارزش عددی داده می شود. بدین ترتیب بازیکنان می دانند باید چه استراتژی در پیش بگیرند و با کارت هایی که در دست دارند چطور بازی کنند.

در فوریه 2009، او در تورنمنت Poker After Dark شرکت کرد و در نهایت به رتبه پنجم رسید. در فلاپ کارت های تک گشنیز و 3 گشنیز و بی بی خشت، بیل کارت های تک خشت و 3 خشت را در دست داشت و آل این کرد ولی به جیمی وارن که کارت های تک پیک و تک دل  را در اختیار داشت، باخت.

تا سال 2017 مجموع پولی که او از راه شرکت در تورنمنت های پوکر کسب کرده بود بیش از 1 میلیون و 900 هزار دلار بود. گفتنی است 1 میلیون و 725 هزار دلار از این مبلغ فقط مختص 38 برد او در سری های جهانی پوکر است. جالب است بدانید تمام این موفقیت ها و جوایز نقدی چشمگیر باعث نشده او شغلش را ترک کند و به یک پوکرباز حرفه ای و تمام وقت تبدیل شود. چن هنوز هم در گروه بین المللی Susquehanna  مشغول به کار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *