کال آف دیوتی-وارزون

بررسی بازی Call of Duty: Warzone

مشخصات کلی

پلتفرمXbox One, PlayStation 4, Microsoft Windows
توسعه دهندهInfinity Ward
ناشرActivision
ژانر:شوتر اول شخص، بتل رویال
تاریخ انتشارMarch 10, 2020
دانلود بازیدانلود بازی Call of Duty: Warzone

معرفی بازی

واقعا در چه زمانه خوبی زندگی می کنیم! زمانه ای که یکی از بهترین بازی های شوتر را می توان به صورت رایگان بازی کرد، آن هم بازی که توسط شرکت اکتیویژن منتشر شده است و بر اساس یکی از محبوب ترین فرنچایز های تاریخ ساخته شده است. با ادامه بررسی همراه ما باشید. Call of Duty: Warzone به همراه چند ویژگی جدید وارد دنیای بازی های بتل رویال شده است تا یک تکان اساسی به آن بدهد. البته وارزون اولین تجربه اکتیویژن در این ژانر نیست، آن ها قبلا با عنوان Call of Duty: Black Ops 4 در سال 2018 وارد این ژانر شده بودند. اما وارزون بر اساس ریبوتِ مجموعه Modern Warfare شکل گرفته است و بر خلاف تمرکزِ Black Ops بر روی تجهیزات اما با همان گیم پلی و سبک خاصِ مجموعه ندای وظیفه منتشر شده است. بررسی این بازی را در سری معرفی بازی ها می‌خوانید.

وارزون چند ویژگی جدید نیز معرفی کرده است، مانند کیت های loadout و بازی های کوچک که از رقابت های اصلی جدا است و تاثیر زیادی هم بر بهبود عملکرد بازیکنان دارد. البته نمی توان گفت این ویژگی های جدید برتری بزرگی نسبت به سایر عناوین بتل رویال دارد اما در کل با یک عنوان بسیار خوب طرف هستیم. وارزون به قدر کافی خوب هست تا بازیکنان سنتی شوتر اول شخص را علیرغم سبک بتل رویال خود، به این نسخه جذب کند.

اگر با سبک بتل رویال آشنا نیستید، هدف آن بسیار ساده است: به عنوان آخرین تیم یا آخرین بازیکن در نقشه ای که با گذشت زمان کوچک تر می شود و در آن صد ها بازیکن حضور دارند، زنده بمانید. نقشه بازی به مرور کوچک تر می شود تا شما را مجبور کند با سایر بازیکنان درگیر شوید. بازی های دیگری نیز در این سبک حضور دارند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند، مانند Apex: Legends که قهرمانانی با توانایی های خاص را معرفی می کند، یا Fortnite که تخریب محیط اطراف و ساختمان ها را به همراه دارد.

کال آف دیوتی-وارزون
کال آف دیوتی-وارزون

در وارزون به صورت پیش فرص در قالب یک تیم 3 نفره به مصاف سایر بازیکنان می روید اما آن دسته از بازیکنان که ترجیح می دهند تنها به مبارزه بپردازند می توانند از بخش تک نفره بازی استفاده کنند. در لابی بازی 150 بازیکن به صورت همزمان حضور دارند، اما قوانین پایه مانند سایر بازی های بتل رویال است: آخرین تیم یا نفرِ زنده باش. وارزون قوانین بازی های بتل رویال را با برخی از ویژگی های Call of Duty میکس کرده است تا تجربه لذت بخش تری نصیب بازیکنان شود. ماموریت ها، سطح بندی و کیت های loadout. این المان ها تاثیر زیادی بر سبک بازی شما دارند.

همانطور که بیان شد، وارزون بر اساس Modern Warfare شکل گرفته است. سلاح ها، صداها و انیمیشن های Modern Warfare با نقشه فوق العاده و شگفت آور وارزون ترکیب می شوند تا یک عنوان فوق العاده را بسازند. Verdansk، محل فرضی بازی، دقیقا مانند یک شهر با فضای های خارجی و ساختمان های مبله است. این فضا ها شامل آپارتمان های مرکز شهر، کلبه های تفریحی اطراف شهر و مناطق کوهستانی اطراف شهر می شود. با شروع بازی از هواپیما به بیرون می پرید و هر زمان که خواستید می توانید چتر خود را باز کنید. اگر از بازیکنان حرفه ای باشید می توانید در همین ابتدای بازی و با زمان بندی مناسب در باز کردن چتر، برخی از رقبای خود را بکشید.

با استفاده از XP های به دست آمده می توانید اسلحه های اول و دوم خود را ارتقا دهید. همچنین با ارتقای XP شخصیت خود می توانید سلاح ها و لوازم جانبی جدید را آزاد کنید. وسیله ای که می توانید محدوده خود را گسترش دهید و ابزار هایی برای شناسایی محل دشمنان از جمله دوربین حرارتی سلاح های تک تیر انداز نیز با استفاده از ارتقای سلاح ها و شخصیت خود آزاد می شوند. XP ها را می توانید با کشتن دشمنان یا با استفاده از حالت جانبی Plunder(که در ادامه توضیح داده می شود) که به بازی اضافه شده به دست بیاورید.

قرارداد ها به صورت تصادفی در نقشه بازی پراکنده شده اند که می توانید با تیم خود آن ها را به دست بیاورید. در هر رقابت تنها می توانید یک قرارداد را قبول کنید، اما این قرارداد های بهترین روش برای به دست آوردن منابع برای خرید در فروشگاه بازی است، هم چنین XP های با ارزشی نیز برای شما به ارمغان می آورند. قرداد های یکی از ویژگی های مثبتِ وارزون است، اگر در سایر عناوین بتل رویال، تیم ها استراتژی دفاعی اتخاذ می کنند و به صورت گروهی حرکت می کنند، وجود این قرارداد ها و پاداش های چشمگیر آن ها شما را ترغیب می کند به دل دشمن بزنید و حالت هجومی به خود بگیرید.

حال شاید بپرسید XP ها در یک بازی بتل رویال به چه دردی می خورند؟ خب در سیستم سنتی به سبک کال آف دیوتی، شما می توانید به استفاده از XP ها اسلحه، مهمات و تجهیزات جدید را آزاد کنید. هر چه بیشتر سلاح آزاد کنید به دومین ویژگی وارزون می رسید، به کیت های شخصی سازی شده دست می یابید. قبل از شروع بازی یک loadout از سلاح ها و تجهیزات خود می سازید. در کنار XP ها هر چه بیشتر بازی کنید به پول های داخل بازی دست پیدا می کنید. با دستیابی به مقدار مشخصی پول به فروشگاه بازی مراجعه می کنید و قابلیت loadout drop را خریداری می کنید. با استفاده از این قابلیت، در میانه بازی هواپیمایی بسته هایی حاوی سلاح هایی را که از قبل شخصی سازی کرده اید بر روی نقشه رها می کند. که خب می تواند برتری زیادی نسبت به سایر بازیکنان برای شما ایجاد کند.

کال آف دیوتی-وارزون
کال آف دیوتی-وارزون

از طرف دیگر لوت باکس های بازی هستند که با باز کردن آن ها به تعداد زیادی از آیتم های خوب دست پیدا می کنید. یکی از برتری های وارزون نسبت به سایر عناوین بتل رویال، تعادل در پخش اسلحه ها و لوت باکس ها در سراتاسر نقشه است. این ویژگی با توجه به حضور 150 بازیکن در بازی بیشتر به چشم می آید. در وارزون تنها با یک کلتِ کمری بازی را شروع می کنید که خب هیجان بازی را به مقدار زیادی افزایش می دهد و اینجاست که وقتی به زمین می رسید تعادل در پخش لوت باکس ها در نقشه بازی باز هم خود را نمایان می کند.

اما بزرگ ترین المان در گیم پلی وارزون که ویژگی خاصی در میان سایر مدعیان بتل رویال است Gulag نام دارد. وقتی در بازی کشته می شوید وارد زندانی می شوید و در کنار سایر کشته شدگان قرار می گیرید که حالتی برزخ مانند دارد. دوئلی بین شما و سایر بازیکنان شکل می گیرد که برنده این دوئل دوباره وارد میدان مبارزه می شود. تجهیزاتی که در هنگام دوئل دریافت می کنید کاملا تصادفی است پس باید برای استفاده از هر سلاحی آمادگی کافی داشته باشید. دقت داشته باشید این اتفاق تنها یک بار رخ می دهد و در صورت کشته شدن مجدد با استفاده از این قابلیت شانسی برای برگشت ندارید. البته سایر هم تیمی ها می توانند با جمع کردن پول هم تیمی خود را به بازی برگردانند. قابلیت self revivie هم وجود دارد که در بخش تک نفره کاربردی است که و با جمع کردن پول می توانید این ویژگی را به دست بیاورید.

اما نوبت به بررسی حالت Plunder می رسد. شما در این حالت باید مقدار زیادی پول جمع کنید یا دشمنانی که پول زیادی را با خود به همراه دارند را بکشید. سپس با استفاده از بالن یا هلی کوپتر که قابلیت فراخوانی دارند اقدام به خارج کردن پول های خود از محیط بازی بکنید. در نهایت گروهی که حداقل یک میلیون دلار پول در اختیار داشته باشند برنده رقابت می شوند. یکی از نکات مثبت این بخش این است که افرادی که بیشترین پول را در اختیار دارند نمایش داده می شوند که می تواند شما را در حمله به این نفرات راهنمایی کند. البته مدت 30 دقیقه ای بازی ها در این بخش و نبود نیروی محدود کننده نقشه باعث می شود هیجان کم تری نسبت به بخش اصلی داشته باشد و در برخی نقاط نقشه شاهد کم ترین درگیری ها باشیم. در این حالت با هربار کشته شدن به زمین بر می گردید و از ابتدا هم کلیه سلاح های خود را در اختیار خواهید داشت.

برای اجرای این بازی در حالت low و با پایین ترین تنظیمات به سی پی یو های Core i3-4340 یا AMD FX-6300 و کارت های گرافیک GeForce GTX 670 یا Radeon HD 7950 نیاز خواهید داشت. اما برای تجربه بهتر بازی با جزئیات بالاتر پیشنهاد می شود از سی پی یو های Core i5-2500k یا Ryzen R5 1600X یا قدرتمند تر و کارت های گرافیک GeForce GTX 970 یا Radeon RX 580 یا قدرتمند تر استفاده کنید. هم چنین باید یک حساب کاربری در سایت اکتیویژن بسازید مخصوصا اگر می خواهید با دوستان تان در کنسول های پلی استیشن4 و ایکس باکس وان به بازی بپردازید.

به جز موارد گرافیکی، مشکلات بعضا آزار دهنده ای هم در بازی وجود دارند. صدای پا ها از دقت بسیار پایینی برخوردارند، در نتیجه صدای پای کسی را می شنوید اما نمی توانید محل دقیق او را شناسایی کنید که می تواند شما را وحشت زده کند. به همین ترتیب صدای شلیک اصلحه هم به همین گونه است، ممکن است صدای بلندی از شلیک اسلحه را بشنوید اما فاصله تیرانداز بسیار دور تر از شما است. اما تجربه کلی بازی بسیار لذت بخش است و بازی به صورتی روان اجرا می شود.

بازی Call of Duty: Warzone اثری رایگان است که البته برای دارندگان Call of Duty Modern Warfare به صورت یک اپدیت ارائه شده است. گیم پلی و گان پلی روان و زیبای کال اف دیوتی شما را قادر می سازد تا از نهایت توانایی های خود در از میان برداشتن دشمنان استفاده کنید. البته بازیکنان در ایران از مشکلاتی مانند پینگ بسیار بالا روبه رو هستند که لذت تجربه این عنوان بتل رویال را کم تر می کند. اما با وجود همه مشکلات و پینگ بالا، Call of Duty: Warzone اکثر ویژگی های فوق العاده مجموعه کال اف دیوتی را با ویژگی های جذاب بتل رویال در هم آمیخته است تا اثری متمایز در عین حال آشنا و اعتیاد آور خلق کند البته آن هم به طور رایگان. این اثر یکی از بهترین عناوین بتل رویال است که به لطف رایگان بودن به همه علاقه مندان شوتر اول شخص و یا بتل رویال پیشنهاد می شود.

نکات مثبت

  • عنوانی رایگان و با کیفیت بالا در بتل رویال
  • نقشه ای بزرگ که بازیکن می توانند انواع استراتژی های دفاعی و هجومی را پیاده کنند
  • حالت Gulag که شانسی مجدد به بازیکن می دهد
  • حضور تعداد زیادی بازیکن هیجان بازی را بسیار افزایش داده است
  • پیدا کردن آیتم ها بهتر در فروشگاه بازی

نکات منفی

  • پینگ و لگ فراوان برای بازیکنان ایرانی
  • وجود کیت های loadout تعادل بازی را بر هم زده است و به بازیکنان قدیمی برتری می دهد
  • طولانی و خسته کننده بودن حالت Plunder

مجید جان‌ملکی هستم، بیست و چند ساله. علاقه‌مند به انواع شرط بندی، به خصوص ورزشی. فوتبال و چند رشته ورزشی دیگه رو دوست دارم و تجربه خوبی تو این حوزه به دست آوردم که دوست دارم با شما به اشتراک بذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *