بازی کنترل- the foundation

بررسی بازی Control: The Foundation DLC (دانلود بازی)

مشخصات کلی

پلتفرم Xbox One, PlayStation 4, Microsoft Windows
توسعه دهنده Remedy Entertainment
ناشر 505 Games
ژانر: شوتر سوم شخص، اکشن و ماجراجویی
تاریخ انتشار Mar 26, 2020
دانلود بازی دانلود بازی کنترل the foundation

معرفی بازی

چند ماهی از گشت و گذار ما در Oldest House می گذرد. بازی کنترل که در سال گذشته منتشر شد یک تجربه منحصر به فرد را به ما ارائه داد. دنیایی عجیب و غریب اما در عین حال بسیار دیدنی و چشم نواز. یکی از نقاط قوت آن گیم پلی مهیج و و جذاب آن در کنار روایتی جدید و منحصر به فرد بود. این عنوان در میان بهترین نامزد های بهترین بازی سال بود و محبوبیت زیادی در دنیای گیمر ها به دست آورد. خوشبختانه شرکت Remedy اولین بسته الحاقی بازی را به نام The Foundation منتشر کرد. که در آن به اعماق اداره کنترل فدرال (FBC) وارد می شوید و با ریشه ها و اسرار Oldest House آشنا می شوید. آیا حس کنجکاوی بازی اصلی را حفظ کرده است؟ بله صد در صد. این بازی را در سلسله مطالب معرفی بازی ها بررسی کرده‌ایم.

به خاطر داشته باشید برای اجرای این بسته الحاقی باید بخش داستانی بازی اصلی را تمام کرده باشید. در داستان The Foundation برخی از المان های بازی اصلی ظاهر می شوند. اگر بازی اصلی را تجربه نکرده اید، پیشنهاد می کنم ابتدا بازی Control را به اتمام برسانید.

The Foundation در جایی آغاز می شود که جسی فیدن، مدیر اداره کنترل فدرال، از مشکلی جدید در Oldest House آگاه می شود. به عنوان مدیر، وظیفه او است که مشکل را بر طرف کند، هم چنان که در گذشته هم این وظیفه بر دوش او بود. داستان این بسته الحاقی ادامه بازی اصلی است که مدت زمان آن به 5 ساعت می رسد، اما مانند بازی اصلی، نقاط جدید زیادی برای کاوش وجود دارند. البته داستان این بسته الحاقی پاسخی به ابهامات و سوالات بی پاسخ مانده نسخه اصلی نمی دهد و داستان های فرعی آن را دنبال می کند. این نقاطِ جدید، محیطی کاملا جدید و ناشناخته را که باید گفت طراحی بسیار زیبایی هم دارند شامل می شود.

محیطی بسیار بزرگ، پر از گذرگاه های مخفی که جسی به خوبی می تواند از توانایی های جدیدش در آن جا استفاده کند. خب صحبت از توانایی ها شد، علاوه بر قابلیت های و توانایی های بازی اصلی، دو قابلیت جدید و البته جذاب نیز به این بسته الحاقی اضافه شده اند. این قبلیت ها “ساختن و نابود کردن”( Create or Fracture) نام دارند. که در ابتدا باید یکی از آن ها را انتخاب کنید اما در نهایت از هر دوی آن ها می توانید استفاده کنید.

در قابلیت “ساختن”، جسی می تواند در نقاطی خاص از دیوار ها برآمدگی هایی ایجاد کند تا برای خود یک سکوی جدید بسازد. هم چنین می تواند از آن نقاط خاص به عنوان تله های مرگ نیز استفاده کند و اگر دشمن در نزدیکی آن نقاط بود با فعال کردن سنگ هایی که به شکل تیغه های بزرگ از آن خارج می شوند و دشمن را نابود کند. البته برای کشتن دشمنان با این روش به کمی شانس نیاز دارید تا دشمنان در نزدیکی آن نقاط باشند و البته باید زمان بندی دقیق را نیز به کار ببرید. اما در قابلیت “نابود کردن” جسی می تواند با شکستن برخی از موانع سنگی از آن ها عبور کند و در قابلیت پلتفرمینگ کمک زیادی به جسی می کند. البته باید یاد آور شد که این قابلیت در دسترسی به برخی از رمز ها و اشیا مخفی نیز کمک زیادی می کنند.  اما باید گفت مهم هم نیست از چه قابلیتی استفاده می کنید، جسی برای دستن آوردن Nail به مسیر پر پیچ و خم در فونداسیون(Foundation) ادامه خواهد داد.

بررسی بازی

جسی به کسب امتیاز های توانایی ادامه خواهد داد که در درخت مهارت ها، امکان دسترسی به مهارتی به نام Shield Rush را به او خواهد داد. با این مهارت بر سرعت تهاجم او به سوی دشمنان اضافه می شود، اما استفاده از آن آنچنان هم ضروری به نظر نمی رسد. اما با این حال، این چند قابلیت های جدید برای یک گیم پلی 5 ساعته خیلی خوب به نظر می رسند. یکی از نقاط مثبت Foundation چالش هایی است که پیش روی شما قرار می دهد. با وجود پایان یافتن بازی اصلی، از اینکه بازی بار ها مهارت های من را به چایش بکشد خوشحال بودم. دشمنان به صورت مداوم قوی تر می شوند و حتی دشمنان جدیدی هم به بازی اضافه شده اند، مانند Hiss Sharpened. بعضی مبارزات واقعا چالش برانگیزی را در این بسته الحاقی در پیش خواهید داشت، بنابراین بهتر است یاد بگیرید تا از مهارت ها و قابلیت های خود به خوبی استفاده کنید. یک نمونه خاص، سکانس “Swift Platform” است، ایده ای بسیار جالب بود و یادآور Ashtray Maze در بازی اصلی بود. به دلیل طولانی بودن و عدم وجود گزینه های حرکتی، در بخش از بازی، مردن بسیار آسان است. مجبور شدم چندین و چند بار این قسمت از بازی را تکرار کنم تا بتوانم استراتژی مناسب برای گذر کردن از آن را پیدا کنم.

یک مأموریت منحصر به فرد دیگر وجود دارد که جسی آیتمی تغییر یافته به عنوان ابزاری برای مقابله با دشمنان در اختیار دارد. این آیتم تغییر یافته قابلیت انجماد Hiss را در محل دارد، اما تنها درصورتی که Hiss را در زیر نور آیتم گیر بیاندازید. البته بسیاری از این مراحل جزو ماموریت های فرعی هستند و برای کامل کردن داستان نیازی به انجام آن ها ندارید. اما انجام آن ها لذت بازی را چند برابر می کنند و شما را در چالش های مختلف تست می کنند. اگر می خواهید مهارت های خود را به چالش بکشید و The Foundation را تجربه کنید، باید همه مراحل فرعی و اصلی را بگذرانید.

اما سورپرایز های The Foundation به همین جا ختم نمی شوند، ایستر اگ ها و آیتم های مخفی زیادی در گوشه و کنار محوطه بازی وجود دارند که البته برای پیدا کردن آن ها باید چند معما هم حل کنید که جنبه سرگرمی بازی را نیز افزایش می دهد. پیدا کردن این آیتم های مخفی جوایز غافلگیر گننده ای نیز به همراه دارند. پس بهتر است به تمام گوشه و کنار نقشه بازی سر بزنید. اگر عاشق بازی اصلیِ کنترل شدید، پس مطمئن باشید این بسته الحاقی چیز های بیشتری نیز به شما خواهد داد. هم چنین اصلاحاتی هم با خود به همراه دارد. این اصلاحات شامل بهبود نقشه، قابلیت دسترسی بهتر و گزینه ای برای تعیین مجدد توانایی ها است. متاسفانه مشکلات افت فریم ریت و لگ های زیاد بازی در بعضی نقاط مخصوصا در نسخه کنسول وجود دارد. البته این مورد در کامپیوتر های شخصیِ قدرتمند کم تر به چشم می آیند. اما به غیر از این مشکل، عملکرد بازی پیشرفت قابل توجهی داشته است.

گیم پلی بازی

یکی از پیشرفت های چشمگیر بازی از نظر من، اجرا ها است. البته شاید به این دلیل باشد که خیلی در این مورد فکر کرده ام. بالاخره هر چه سن بالاتر می رود، بازی و اجرای صدا پیشه ها برای گیمر مهم تر می شود. صدا پیشگی کورتنی هوپ در نقش جسی فیدن قابل اعتماد تر شده و این شخصیت را باور پذیر تر و نسبت به نسخه اصلی پخته تر کرده است. پیشرفت شخصیت بازی نسبت به نسخه اصلی هم به صورت چشم گیری محسوس است. هم چنین هماهنگ نبودن صدا و حرکات لبِ شخصیت در نسخه اصلی که کمی تو ذوق می زد در این نسخه تقریبا اصلاح شده است و ما را امیدوار می کند که در بسته الحاقی دوم این مشکل به کلی حذف شود.

به عنوان یک بسته الحاقی، The Foundation بهترین راه برای بازگرداندن گیمر به دنیای کنترل است، حتی اگر کاملا مطابق با دنیای پر رمز و راز و عجیب و غریب بازی اصلی نباشد. به جسی این فرصت را می دهد تا کنترل خود بر مقام مدیریت اداره را بیشتر و منعطف تر کند و مشکلات درون سازمان را بدون نیاز به کمک خارجی از بین ببرد. هم چنین ما را بیشتر با تاریخچه Oldest House و اداره کنترل فدرال آشنا می کند. تله های مرگِ محیطی یکی از بهترین مواردی است که به بازی اضافه شده است و فکر می کنم داستانی که در این بسته ارائه شده ارزش دنبال کردن را دارد. من از اینکه داستان این بسته خیلی به داستان اصلی ربط پیدا نمی کند و پاسخ سوال های بی جواب مانده از نسخه اصلی را نمی دهد نا امید نشدم، بنابراین انتظار دارم بسته الحاقی دوم که قرار است در تابستان منتشر شود پاسخی به سوالات ما باشد.

بازی کنترل-the foundation
بازی کنترل-the foundation

نکات مثبت

  • “کنترل بیشتر”، اما با ایده های جدید و جذاب
  • تله های محیطی به نحوی بر مبارزات تاثیر دارند و هیجان آن را بیشتر می کنند
  • محیط های جدید و سورپرایز های بیشتر
  • تحت کنترل گرفتن پستِ مدیریت توسط جسی
  • گرافیک و طراحی هنری چشم نواز

نکات منفی

  • خاک و قرمز رنگ و غار می توانند کمی حوصله بر باشند
  • داستان نسخه اصلی ادامه پیدا نمی کند
  • مشکل افت فریم مخصوصا در کنسول ها هم چنان ادامه دارد

Freak

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *