تاریخ:ژوئن 6, 2023
دادستان تهران

دادستان کل ایران: شرطبندی حتی در فضای مجازی هم حرام است

محمد جعفری، دادستان کل ایران، با صدور بخشنامه‌ای تاکید کرده که هرگونه شرط‌‌بندی آنلاین جرم است و هم کسانی که شرط‌‌بندی می‌کنند و هم کسانی که وب‌سایت‌های شرط‌بندی را اداره می‌کنند، “مجرم” هستند.

به گفته قوه قضائیه ایران، “ارتکاب قمار با هر وسیله و ابزاری ولو در فضای مجازی و سایت‌های قمار حرام و جرم” است.

آقای جعفری همچنین در این بخشنامه‌ خواستار وحدت رویه در اعمال قانون شده چرا که اخیرا برخی که به اتهام شرط‌بندی دستگیر شده بودند، با استناد به برخی فتواها که شرط‌بندی آنلاین را “حرام” نمی‌دانند، تبرئه شده‌اند.

این بخشنامه که خطاب‌ به دادستان‌ها ابلاغ شده به برخی “روندهای قضایی” اشاره کرده که در “توجیه کار خود به برخی از استفتائات فقهی استناد نموده‌اند که قمار یا شرط‌بندی در فضای مجازی را مشمول قمار ندانسته‌اند و مشاهده شده با استناد به تفسیر مضیق قوانین کیفری، از مبالغ کلان درآمد نامشروع این افراد رفع توقیف شده است.”

دادستان کل در این بخشنامه تاکید کرده موضوع شرط‌بندی آنلاین در “مرکز تحقیقات فقهی حقوقی قوه قضاییه” بررسی شده و این مرکز تفاوتی بین این نوع شرط‌بندی و شرط‌بندی معمولی ندیده است.

کارشناس تولید محتوا و مترجم زبان‌های انگلیسی، آلمانی و روسی. از 16 سالگی به فعالیت‌های اینترنتی علاقه‌مند بودم و از به اشتراک گذاشتن تجربیاتم با دیگران لذت می‌بردم. پس از 10 سال فعالیت رسانه‌ای تمایل دارم تجربه جدیدی را در مجله سرگرمی بخت و اقبال کسب کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *