مدیریت سرمایه در پوکر: مقدمه ای بر مدیریت سرمایه

اگر مهارت را نادیده بگیریم، دلیل شماره یک ورشکسته شدن بازیکنان پوکر، مدیریت ضعیف سرمایه (Bankroll) است. از هر بازیکن حرفه ای پوکر بخواهید یک توصیه در خصوص آغاز پوکر به شما بکند، تقریبا همه آن ها می گویند مدیریت سرمایه را یاد بگیرید. قبول، ولی مدیریت سرمایه اصلا چیست؟

یادگیری و اجرای مناسب مدیریت سرمایه پوکر شامل تشخیص سطح نرخ مناسب بازی برای شما براساس سرمایه ای است که در اختیار دارید. درک مساله در تئوری آسان است، ولی اجرای آن برای برخی ها بسیار سخت می شود. طی 3 یادداشتی که با مضمون مدیریت سرمایه خواهید خواند، استراتژی های مناسب برای انجام پربازده تر این کار را به شما معرفی خواهیم کرد تا در انتخاب بازی، تغییر سطح و نقد کردن پولتان مشکلی نداشته باشید.

سرمایه پوکر شما تنها برای پوکر است

اجازه دهید تکلیف یک مساله را همین الان روشن کنیم: فقط از پولی به عنوان سرمایه پوکر خود استفاده کنید که از دست دادن آن مشکلی برایتان ایجاد نکند. این قانون طلایی است. به این معنا است که این سرمایه شما فقط برای انجام پوکر از سوی شما است. اگر فکر می کنید 2000 دلار سرمایه دارید، ولی این ماه به 1500 دلار از آن برای پرداخت یکی از قبوض خود نیاز خواهید داشت، در واقع سرمایه شما 2000 دلار نیست، 500 دلار است!

بسیار مهم است که هیچی بخشی از سرمایه شما، حتی یک سنت از آن، جای دیگر لازم نباشد. اگر این طور نباشد، با پولی قمار می کنید که نمی توانید از دستش دهید و این می تواند باعث شود با ترس بازی کنید و برای جبران باخت هایتان بازی ایده آلی به نمایش نگذارید.

سرمایه شما است که سبب می شود بازی ایده آل خود را به نمایش بگذارید

مورد دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا سرمایه فعلی شما، تنها پولی است که برای پوکر در اختیار خواهید داشت یا نه. منظورم این است که اگر قرار باشد از دستش دهید، باید از بازی دست بکشید یا می توانید آن را دوباره تامین کنید؟

اگر شغل تمام وقت با دستمزد مناسبی داشته باشید، از دست دادن 500 دلار نمی تواند معضل بزرگی باشد، ولی اگر باختن 500 دلار به معنای آن است که تا مدت ها برای جبران آن باید تلاش کنید، پس باید احتیاط بیشتری در استفاده از آن خرج دهید.

یکی از اهداف وجود سرمایه در پوکر، پشتیبانی موقع باخت است؛ مساله ای که گاهی اوقات حتی برای بهترین بازیکنان، رخ خواهد داد. اگر با سرمایه ای 25 دلاری در بازی 0.10 به 0.25 دلاری بنشینید، اگر ژتون ورودی (Buy-in) اولیه را از دست دهید، نباید ادامه دهید. با این حال، اگر به اندازه چندین ژتون ورودی سرمایه داشته باشید، می توانید در بازی بمانید و شاید پولتان را پس بگیرید.

سرمایه شما بازی های انتخابی شما را تعیین می کند

اینکه چقدر سرمایه برای پوکر کنار بگذارید، به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. این ها شامل فرمت بازی، شیوه بازی شما و تحملتان در خصوص نوسان (بالا و پایین بازی) است. مثلا بازیکن بازی حداکثر 6 نفره هولدم نامحدود نقدی می تواند با سرمایه کمتری نسبت به اوماهای محدود به پات بازی کند، چون در اوماها نوسان بیشتری دیده می شود. به همین ترتیب، بازیکنان اوماهای محدود به پات نقدی، می توانند نسبت به بازیکنان تورنمنت های چند میزه، سرمایه کمتری داشته باشند.

جدول پایین تعداد ژتون های ورودی که برای رایج ترین اشکال بازی های آنلاین پیشنهاد می کنم را نشان می دهد. حواستان باشد سرمایه پیشنهادی برای بازی های نقدی از ورژن آنلاین متفاوت است.

مثال

در مورد تورنمنت ها، اعداد لیست شده در پایین به تعداد ژتون های ورودی تورنمنتی اشاره دارد. بنابرین، اگر می خواهید در تورنمنت های چندمیزه 5 دلاری بازی کنید، عدد 100 (به عنوان حداقل) به این معنا است که باید برای بازی 500 دلار سرمایه داشته باشید. همچنین برای بازی های نقدی، اعداد به تعداد ژتون های ورودی بازی و یک ژتون ورودی (Buy-in) به حداکثر مبلغ مجاز در بازی اشاره دارد. به بیان دیگر، اگر بازی 0.10 به 0.25 دلاری هولدم نامحدود که می خواهید بازی کنید، حداکثر 25 دلار ژتون ورودی را مجاز می شمارد، عدد 100 به لزوم داشتن 2500 دلار سرمایه اشاره دارد.

بازی آنلاینحداقلمتوسطمحتاط
هولدم نامحدود (حداکثر 6 نفره) نقدی30 ژتون50 ژتون100 ژتون
هولدم نامحدود (میز کامل) نقدی254075
اوماهای محدود به پات (حداکثر 6 نفره) نقدی50100150
اوماهای محدود به پات (میز کامل) نقدی3050100
هولدم نامحدود (9 نفره به شکل sit-n-goes)3050100
هولدم نامحدود (45 نفره به شکل sit-n-goes)50100150
هولدم نامحدود (180 نفره به شکل sit-n-goes)100200500
هولدم نامحدود، تورنمنت های چند میزه100200500
هولدم نامحدود، تورنمنت های چند میزه به شکل Large Field200400600

شاید از دیدن اعداد جدول بالا متعجب شده باشید، ولی این ها معمولا مبالغی است که به بازیکنان در آغاز راه پیشنهاد می شود. سعی کنید با آزمون و خطا به اعداد مناسب برای خودتان برسید.

برای مدیریت سرمایه، منطقه امن خود را پیدا کنید

شخصا دوست دارم با سرمایه بزرگی بازی کنم تا حتی یک درجه هم در سطح نرخ پایین تر نیایم. دیگران شاید تمایل داشته باشند برای جابجایی سریع تر بین سطوح، با سرمایه پایین تری بازی کنند، ولی این مساله ریسک برگشتتان به نرخ های پایین تر یا حتی ورشکستگی را بیشتر می کند. همه چیز به ترجیح شخصی شما بستگی دارد.

مدیریت سرمایه در پوکر به موارد بیشتری مربوط می شود و طی دو یادداشت آینده به آن ها شامل امتحان کردن سطوح بالاتر و استراتژی نقد کردن سرمایه، خواهیم پرداخت.

مطلب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *