دو میدانی

دو میدانی المپیک و قوانین مربوط به آن

دو میدانی بزرگترین ورزش تک نفره در بازی‌های المپیک است. این مسابقات در دو سبک میدانی و جاده‌ای انجام می‌شود. دویدن سریع شرط پیروزی در این مسابقات است. البته یک بازیکن برای دریافت مدال طلا باید از هر نظر عملکرد بی نقصی داشته باشد.

بررسی اجمالی

پیست دو میدانی در ورزشگاه المپیک 400 متر و به صورت بیضی شکل است. برای همه مسابقات از این پیست استفاده می‌شود. و خط پایان و شروع برای بخش‌های مختلف با استفاده از علائم علامت گذاری می‌شود.

برنامه مسابقات برای بخش زنان و مردان شامل دو سرعت، دو نیمه استقامت و دو استقامت می‌شود. دو با مانع و دو امدادی دیگر بخش مسابقات است. اکثر اوقات مسابقات در زمانی که هوا گرم است شروع می‌شود. سریعترین ورزشکاران یا تیم‌ها به مرحله نیمه نهایی و سپس فینال راه پیدا می‌کنند.

برای تبدیل شدند به یک دونده سریع نه تنها باید سرعت بالایی داشته باشند بلکه آمادگی جسمانی بالا، قدرت و توانایی تسلط بر تکنیک‌های چالش‌برانگیز مانند شروع درست مسابقات دو میدانی و رفع موانع از دیگر مولفه‌های مورد نیاز آن‌ها است.

دو سرعت در مسافت‌های کوتاه 100 متر، 200 متر و 400 متر انجام می‌شود. این سه رویداد هر کدام دارای بخش زنان و مردان است. دو نوع مسابقه با مانع برای مردان و دو نوع مسابقه با مانع برای زنان در المپیک وجود دارد. تفاوت این مسابقات در ارتفاع موانع است.

دو 100 متر، که در ان سریعترین ورزشکار تعیین می‌شود یکی از جذاب‌ترین مسابقات در المپیک است که در یک مسیر مستقیم برگزار می‌شود. این مسافت در بازی‌های آتن 1896، در 12 ثانیه طی شد. در حالی که جیم هاینز (ایالات متحده) اولین المپیکی بود که در مکزیک 1968 زیر 10 ثانیه این مسافت را طی کرد. از آن زمان، رکورد جهان توسط ورزشکاران آمریکاییی و جامائیکایی چندین بار تغییر کرده است.

رکورد جهانی  دو 100 متر مردان در حال حاضر 9.58 ثانیه است که توسط بزرگترین بازیکن دو میدانی تاریخ یوسین بولت (جامائیکا) ثبت شده است . او در مسابقات اتحادیه بین المللی فدراسیون‌های دو و میدانی در سال 2009 به این رکورد دست یافت. نکته قابل در مورد این ورزشکار این است. که او در واقع هر 10 متر را کمتر یک ثانیه  طی کرده است.

یوسین بولت
یوسین بولت رکوردار دو 100 متر مردان

برنامه رویداد

100 متر (مردان/ زنان)

200 متر (مردان/ زنان)

400 متر (مردان/ زنان)

800 متر (مردان/ زنان)

1500 متر (مردان/ زنان)

5000 متر (مردان/ زنان)

10000 متر (مردان/ زنان)

110 متر با مانع (مردان)

100 متر با مانع (زنان)

400 متر با مانع (مردان/زنان)

3000 متر با مانع (مردان/ زنان)

دو امدادی 4 * 100 متر (مردان/ زنان)

دو امدادی  4 * 400 متر (مردان/ زنان)

دو امدادی مختلط 4 * 400 متر

ماهیت ورزش دو میدانی

ماهیت ورزش دو میدانی تاکتیک و تکنیک است.

محدود مسابقات دو نیمه استقامت از 800 متر تا 10000 متر متغییر است. در مسافت کوتاه، ورزشکاران باید در 100 متر ابتدای در خطوط جداگانه حرکت کنند. پس از آن آزاد هستند که از هر خطی استفاده کنند. در مسابقات 1500 متر و طولانی‌تر، ورزشکاران در امتداد خظ شروع هلالی می‎ایستند و همه خطوط برای دویدن باز است.

ورزشکاران دو نیمه استقامت در مسیرهای کوتاه اغلب نیاز دارند که از تمامی سرعت خود استفاده کنند تا برنده شوند. در حالی که استقامت و کارایی مداوم با تاکتیک‌های انعطاف پذیر می‌تواند در مسابقات طولانی‌تر تعیین کننده باشد.

دو با مانع

در دو با مانع سه هزارمتری یک چالش اضافی برای برای پرش از روی موانع در 5 نقطه پیست قرار داده شده است. ارتفاع این موانع برای مردان 91.4 سانتی متر و برای زنان 76.2 سانتی متر است. پس از یکی از 5 مانع، آب قرار دارد. که انرژی بیشتری را از دوندگان می‌گیرد و انجام آن دشوارتر است.

دو میدانی
پرش از مانع و قرارگیری در آب

چهار نوع مسابقه دو با مانع دیگر نیز وجود دارد: 100 متر زنان، 110 متر مردان و 400 متر مردان و زنان.  در مسابقات با مسافت کوتاه، مسیر مستقیم است. اما در مسابقات با مسافت طولانی ورزشکاران باید در میدان حرکت کنند. در هر چهار نوع مسابقه، ده مانع وجود دارد.

دو امدادی

در مسابقات دو امدادی چهار نفره، برای پیروزی فقط نیاز به سرعت نیست. همانطور که تیم ژاپنی دو امدادی 4*100 متر در مردان ریو در سال 2016 ثابت کرد که تکنیک می‌تواند تاثیرگذارتر باشد.

در مسابقه‌ای مملو از ورزشکارانی که قادر به دویدن 100 متر در کمتر از ده ثانیه بودند. تیم ژاپنی هیچ ورزشکاری در این سطح نداشت اما در رده دوم قرار دارد. چگونه؟ ژاپن از یک پاس باتوم استفاده کرد. تکنیکی بسیار کارآمد است اما اجرای آن دشوار است. این تیم این روش را به صورت کامل مورد بررسی قرار داد و سپس آن را به بی‌وقفه تمرین کرد.

یکی از مسابقات در المپیک توکیو 2020، دو امدادی 4*100 متر خواهد بود. در هر تیم دو زن و دو مرد وجود دارد. که این ترکیب می‌تواند باعث ایجاد نمایشی هیجان‌انگیز و جذاب شود.

چشم‌انداز بازی‌های توکیو 2020

ورزشکاران آمریکای شمالی و کارائیب در مسابقات دو نیمه استقامت تسلط دارند. در حالی که مسابقات دو میدانی استقامت معمولا تحت تسلط ورزشکاران آفریقایی است.

یوسین بولت (Usain Bolt) بازنشسته رکوردار دو میدانی در مردان است. در حالی که هم نسل‌های ورزشکاری مانند شلی-آن فریزر-پرایس (Shelly-Ann Fraser-Pryce) از جامائیکا در المپیک لندن 2012 طلای دو 100 متر را کسب کرده بود. و  آلیسون فلیکس (Allyson Felix) از ایالات متحده دارنده شش مدال طلا است.

الین تامپسون (Elaine Thompson) دونده سرعت جامائیکایی در ریو 2016 مدال طلا 100 متر و 200 متر را دریافت کرد. ویده فن نیکرک (Wayde van) از آفریقای جنوبی با شکستن رکورد 17 سال مایکل جانسون، مدال طلای 400 متر ریو 2016 را تنها در 24 سالگی بدست آورد.

در ریو 2016 دونده از اتیوپی و کنیا هر کدام مدال دو 5000 متر و 10000 متر زنان را کسب کرد. آلماز آیانا از اتیوپی در آخرین رویداد با ثبت رکورد دیدنی 14 ثانیه بهتر از رکورد قبلی، طلا جهان را کسب کرد.

دینا اشر اسمیت اغلب با یک لبخند بزرگ دیده می‌شود. او قهرمان دو 200 متر در دوحه قطر است.

دو میدانی

نکات جالب

در مسابقات پیست دو میدانی، یک ورزشکار چه میزان از بدنش باید از خط بگذرد تا برنده شود؟

ورزشکار تا زمانی که تنه آن کامل از خط نگذرد کارش تمام نشده است. صرف نظر از اینکه سر، دست یا پای آن‌ها ابتدا به خط رسیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *