تاریخ:آوریل 21, 2021
بازی بلاک اس - blockus

بازی بلاکاس (Blockus) چیست؟

بازی بلاکاس به انگلیسی Block-us یا بلاک آس خوانده می‌شود. این بازی یکی از بازی‌های ذهنی و محبوب است که شما باید تلاش کنید حریف خود را بلاک کنید (مانعش شوید.)

معرفی بازی

این بازی در نگاه اول یک بازی کودکانه به نظر می‌رسد، این بازی یک بازی دورهمی است که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

نگاهی به داخل جعبه رنگی روشن کنید. شما 84 قطعه بازی هندسی در 4 رنگ (هر رنگ 21 عدد) یک صفحه مربعی و یک دفترچه راهنما خواهید دید.

برخی از این قطعات هندسی تقریبا برای هواداران بازی تتریس آشنا است.

همه این 21 اشیا به نوعی از اشکال هندسی هستند که با الگوهای مختلف در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

• یک قطعه شامل یک مربع (مونومینو)
• 1 قطعه شامل 2 مربع (دومینو)
• 2 قطعه شامل 3 مربع (تریومینوس)
• 5 قطعه شامل 4 مربع (تترومینیوس)
• 12 قطعه شامل 5 مربع (پنتومینوس)

هدف اصلی بلاکاس این است که این 21 قطعه را روی صفحه بازی قرار دهید، ساده به نظر می‌رسد؟ در نظر بگیرید که تنها تعداد مشخصی جایگاه برای قراردادن آن قطعات در دسترس است.

فرض کنید شما رنگ آبی را انتخاب کرده اید و اولین نوبت متعلق به شما است. (این بازی همیشه به ترتیب آبی، زرد، قرمز و سبز انجام می‌شود و بدون در نظر گرفتن هر اتفاقی، بازی جهت عقربه های ساعت انجام می‌شود.)

قواعد و قوانین بازی بلاکاس

اگر یک گوشه از صفحه را در نظر بگیرید، باید مراقب باشید که گوشه مربع شما باید یک گوشه از صفحه بازی را تکمیل کند.هر بازیکن باید گوشه مربوط به خود را تکمیل کند.

بازی بلاک اس - blockus

2 قانون برای قراردادن قطعات بازی در صفحه بازی وجود دارد:

• باید طوری قطعه را قرار دهید که قطعه در کنار یک قطعه همرنگ خود قرار بگیرد.
• این قطعات نمی‌توانند در کناره ها قرار بگیرند و تنها در گوشه ها باید در کنار هم قرار بگیرند.

به زبان ساده تر شما نمی‌توانید قطعات را مانند پازل یا بازی تتریس در کنار هم قرار دهید. اگر یک گوشه از قطعه بازی شما گوشه قطعه دیگر را لمس کند (کنار هم باشد) آن قطعات متعلق به شما خواهند بود.

بهترین سناریو موجود این است که بتوانید تمام قطعات را روی صفحه در کنار هم قرار دهید. طبیعتاً اگر بار اولتان باشد که بلاکاس بازی کنید، تعداد حرکات مجاز شما قبل از قرارگیری قطعات به پایان می‌رسد.

در این شرایط شما از بازی خارج خواهید شد و باید ببینید که بازی چگونه به پایان می‌رسد و در پایان با توجه به مقداری از بازی که انجام داده اید، چه امتیازی کسب می‌کنید.

زمانی که تمام بازیکنان در بازی دفع شدند، بازی به پایان می‌رسد، هر مربع در هر گوشه از بازی یک امتیاز دارد و از تعداد کل مربع‌ها، مربع های استفاده نشده شما کم خواهد شد.

اگر بتوانید تمام 21 مربع بازی را به نفع خود پر کنید، 15 امتیاز کسب می‌کنید و البته اگر در دست آخر خود بتوانید یک مربع را پر کنید، یک 5 امتیاز دیگر کسب می‌کنید و به عبارتی شما قهرمان بازی بلاکاس خواهید بود.

استراتژی بازی بلاکاس

بلاکاس بازی کودکانه است؟ تجدید نظر کنید. واقعیت این است که اگر به طور فنی به بازی بلاکاس نگاه کنید، متوجه می‌شوید این بازی یک بازی کاملا استراتژیک است.

در این بازی شما باید سعی کنید که تلاش‌های طرف مقابل را خنثی کنید و علاوه بر این بازی با تحرک تهاجمی فضای خالی برای خود نگه دارید که بتوانید یک مربع را تکمیل کنید.

نکاتی را در این بازی باید در نظر بگیرید، وقتی اولین قطعه را در بازی قرار دادید، مطمئن شوید که به سمت مرکز حرکت می‌کنید. به یاد داشته باشید در این بازی شما باید بیشترین تعداد گوشه از قطعات بازی خود را خالی نگه دارید و اگر قطعات خود را در کناره های صفحه بازی قرار دهید، کاملا آماتورگونه رفتار کرده اید.

از آن‌جایی که هرچه مربع های بیشتری را در بازی تکمیل کنید، امتیاز بیشتری می‌گیرد، باید با استراتژی قطعات خود را روی صفحه بازی بگذارید. اگر از مربع کوچکتر شروع کنید، ممکن است فضاهای بزرگتر را از دست بدهید، پس سعی کنید از تمام فضاهای بازی استفاده کنید.

کارشناس تولید محتوا و مترجم زبان‌های انگلیسی، آلمانی و روسی. از 16 سالگی به فعالیت‌های اینترنتی علاقه‌مند بودم و از به اشتراک گذاشتن تجربیاتم با دیگران لذت می‌بردم. پس از 10 سال فعالیت رسانه‌ای تمایل دارم تجربه جدیدی را در مجله سرگرمی بخت و اقبال کسب کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *