تاریخ:اکتبر 3, 2022
بازی کارتی بوتی فارا

آموزش بازی کارتی بوتی فارا (Botifarra)

بازی کارتی بوتی فارا (Botifarra) در سال 1940 در کاتالونیا، اسپانیا طراحی شد. در حاضر این بازی در کاتولونیا، مناطقی از آراگون و کاستلو بازی می‌شود. ما در این مقاله بخت قصد داریم به آموزش این بازی بپردازیم.

هدف بازی کارتی بوتی فارا

هدف از انجام این بازی کارتی رسیدن به امتیاز تریک که پیش از شروع بازی، بازیکنان در مورد آن به توافق رسیده‌اند. معمولا امتیاز تعیین شده در این بازی 100 است.

ورق بازی

برای انجام این بازی به 48 ورق نیاز دارید. در اسپانیا برای انجام این بازی از ورق‌های مخصوص استفاده می‌کنند. اما اگر شما قصد دارید با ورق‌های استاندارد این بازی را انجام دهید، فقط کافی است کارت‌ها 10 را از بسته ورق‌ها خارج کنید. با خارج کردن 4 کارت 10، یک بسته ورق 48تایی دارید.

تعداد بازیکنان

این بازی توسط چهار بازیکن انجام می‌شود که باید دو گروه را تشکیل دهند. بازیکنان هر گروه باید روبروی یکدیگر قرار بگیرند.

ارزش کارت‌ها در بازی بوتی فارا

ترتیب کارت‌ها از بالا به پایین عبارتند از: 9، آس، شاه، بی بی، سرباز، هشت، هفت، شش، پنج، چهار و دو.

ارزش کارت‌ها:

 • کارت 9، 5 امتیاز
 • کارت‌ آس، 4 امتیاز
 • کارت شاه، 3 امتیاز
 • کارت‌ بی بی، 2 امتیاز
 • کارت سرباز، 1 امتیاز

اگر تمام کارت‌های یک خال را در طی دوره داشته باشید، 15 امتیاز کسب می‌کنید.کارت‌های باقیمانده Blancas نام دارند و هیچ امتیازی ندارند.

پخش کارت‌ها

همه بازیکن یک کارت می‌کشد و آن را رو به بالا می‌گذارد، دو بازیکنی که بالاترین کارت دارند هم گروهی هم می‌شوند و باید روبروی یکدیگر بنشینند. بازیکنی که بالاترین کارت را دارد، محل نشستن را انتخاب می‌کند. همچنین او دیلر بازی است. بازیکن تیم مقابل که بالاترین کارت را داشته، سمت راست دیلر می‌نشیند.

اگر دو یا چند کارت با ارزش مساوی کشیده شود، برای تعیین هم تیمی به خال کارت‌ها توجه می‌شود. ترتیب خال‌ها به شرح زیر است:

 • خشت
 • دل
 • پیک
 • گشنیز

دیلر کارت‌ها را بُر می‌زند و سپس شروع به پخش می‌کند. پخش کارت‌ها از بازیکن سمت چپ دیلر آغاز می‌شود. دیلر به هر بازیکن دوازده کارت، هر بار چهارتا می‌دهد. روند بازی نیز از چپ سمت به راست است.

شروع بازی

در بازی بوتی فارا دیلر باید براساس کارت‌های که در دستش دارد، خال حکم را تعیین کند. همچنین دیلر می‌تواند بدون خال حکم را انتخاب کنید یا اینکه حق انتخاب حکم را به هم گروهی خود دهد. در این حالت بازیکن هم گروهی او می‌تواند یا بدون خال حکم یا یک خال را به عنوان حکم انتخاب کند. هم گروهی دیگر امکان پاس دادن را ندارد.

بازیکنی که در سمت راست دیلر نشسته است، گزینه Contro را دارد که به وسیله آن می‌تواند امتیاز کارت‌ها را دوبرابر کند. اگر بازیکنان تیم رقیب امتیاز کارت‌ها را دو برابر کردند، هر یک از اعضای تیم دیلر می‌تواند Recontro (دوبل دو برابر) کند. که در واقع در این حالت امتیازهای کسب شده را چهار برابر می‌کند.

اگر بازیکنان تیم دیلر تصمیم به عدم تعیین خال حکم بگیرند، امتیاز دو برابر می‌شود. بنابراین اگر حریف تصمیم به Contro بگیرد، امتیاز چهار برابر می‌شود. و اگر تیم دیلر بخواهد Recontro کند، امتیاز در هشت ضرب می‌گردد.

بازیکن سمت راست دیلر بازی را با یک کارت شروع می‌کند. سایر بازیکنان به ترتیب چرخش اعلام شده با رعایت قوانین زیر بازی می‌کنند. خال کارتی که بازیکن شروع کننده هر دور می‌اندازد را خال رهبر می‌گویند.

قوانین بازی کارتی بوتی فارا

 • اگر کارتی دارید که خال آن با خال کارت رهبر بازی یکسان است، باید با آن بازی کنید.
 • حتی اگر ارزش کارت شما پایین‌تر از کارت خال رهبر باشد و نتواند او را شکست دهد نیز باید از آن خال پیروی کنید.
 • با کارت خال حکم بازی کنید اگر کارتی با خال کارت رهبر ندارید.
 • اگر خال حکم نیز ندارید با هر کارت دیگری می‌توانید بازی کنید.
 • توجه کنید اگر شما می‌دانید که برنده آن دست نیستید، باید با پایین‌ترین کارت خود بازی کنید. همچنین اگر هم گروهی شما برنده آن دست باشد، شما باید، پایین‌ترین کارت‌ خود را بیندازید. این مهمترین قانون بازی کارتی بوتی فارا است که باعث مهیج شده آن می‌شود.

در هر دست بازیکنی که باارزش‌ترین کارت را انداخته است برنده می‌شود. بازیکنی که یک دست را برنده می‌شود، شروع کننده دست بعدی است.

یک بازی تا زمانی ادامه می‌یابد که یکی از دو گروه 100 امتیاز کسب کند.

ثبت امتیاز در بازی بوتی فارا

برای ثبت امتیاز در بازی بوتی فارا شما یک کاغذ و خودکار در کنار خود قرار دهید.

به ازای هر دستی که بازیکنان برنده می‌شوند، یک امتیاز کسب می‌کنند. همچنین باید امتیاز کارت‌های که هر دست بازیکنان یک تیم بدست آورده‌اند را نیز به مجموع امتیازات آن‌ها اضافه کنید. امتیاز هر بازی 72 تا است. 60 امتیاز به ازای ارزش کارت‌ها به اضافه 12 امتیاز که برای برنده شده هر دست محاسبه می‌گردد. اگر امتیازهای که یک تیم در طی بازی کسب می‌کند کمتر از 36 باشد، هیچ امتیاز در برگه امتیازات او درج نمی‌شود. در حالتی که هر دو تیم 36 امتیاز کسب کنند، هیچ امتیاز ثبت نمی‌شود و یک دست جدید آغاز می‌شود.

اگر در ابتدا بازی بازیکنان گزینه بوتی فارا را انتخاب کرده باشند، امتیازات دوبرابر می‌شوند. به عنوان مثال امتیاز هر کارت شاه در این حالت 6 خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.