تاریخ:نوامبر 30, 2023
بوکس

معرفی رشته بوکس – ماهیت و قوانین این رشته ورزشی

بزرگترین مبارزان جهان در مسابقات بوکس المپیک شرکت می‌کنند و هنر اصیل خود را به نمایش می‌گذارند.

بررسی اجمالی

دو ورزشکار در رینگ مقابل هم قرار می‌گیرند و ورزشکاری پیروز می‌شود که ضربه‌های موفقیت آمیز بیشتری به سر و تن حریف خود وارد کند. این یک خلاصه ساده از ورزش بوکس است. در بازی‌های المپیک باستانی در قرن 7 قبل از میلاد، بازیکنان نوارهای چرمی را دور مشت خود می‌پیچیدند و مبارزه می‌کردند.

در آن زمان، مسابقات بوکس تا زمانی که حریف قبول نمی‌کرد شکست خورده یا هوشیاری خود را از دست نمی‌داد، ادامه داشت. سپس در سالیان بعد به خاطر بی رحمی زیاد از برنامه مسابقات حذف شد. در بریتانیا کبیر در طول قرن نوزدهم، برای این رشته یک سری قوانین رسمی مانند پوشیدن دستکش تنظیم شد. از آن زمان، بوکسورها به دلیل رفتار ورزشی خود مشهور شده‌اند و حریفان برای شجاعت و تعهد بدنی یکدیگر احترام زیادی قائل هستند.

بوکس از سن لوئیس 1904 در همه بازی‌های المپیک مدرن به استثنای استکهلم 1912 حضور داشته است. مسابقات بوکس زنان در لندن 2012 محبوب ترین بخش مسابقات بود. در توکیو 2020، زنان برای کسب طلا در پنج وزن بایکدیگر رقابت کردند. زنان 51 کیلوگرم تا 75 کیلوگرم و مردان در 8  بخش از 51 کیلوگرم تا فوق سنگین 91+ کیلوگرم با هم رقابت می‌کنند.

این ورزش در سراسر جهان بسیار محبوب است و بسیاری از بوکسورهایی که در بازی‌های المپیک شرکت کرده‌اند به شهرت جهانی رسیده‌اند. یکی از مشهورترین بوکسورهای جهان محمد علی کلی از آمریکا است. محمد علی در بازی‌های سبک وزن در بازی‌های رم 1960 با نام کاسیو کلی طلا گرفت و به یکی از شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین مردان روی کره زمین تبدیل شد.

تا ریو 2016، فقط آماتورها مجاز به شرکت در بازی‌های المپیک بود. این محدودیت در حال حاضر وجود ندارد.

مسابقات بوکس

برنامه مسابقات

مردان

 • مگس‌ وزن (48 تا 52 کیلوگرم)
 • پر وزن (52 تا 57 کیلوگرم)
 • سبک وزن (57 تا 63 کیلوگرم)
 • ولترویت (63 تا 69 کیلوگرم)
 • میان وزن (69 تا 75 کیلوگرم)
 • نیمه سنگین وزن (75 تا 81 کیلوگرم)
 • سنگین وزن (81 تا 91 کیلوگرم)
 • فوق سنگین وزن (+91 کیلوگرم)

زنان

 • مگس وزن (48 تا 51 کیلوگرم)
 • پر وزن (54 تا 57 کیلوگرم)
 • سبک وزن (57 تا 60 کیلوگرم)
 • ولترویت (64 تا 69 کیلوگرم)
 • میان وزن (69 تا 75 کیلوگرم)

ماهیت ورزش

بوکس یعنی ضربه بزنید و از ضربه خوردن جلوگیری کنید.

یک مسابقه بوکس در المپیک زنان و مردان شامل سه ست است، که هر ست سه دقیقه طول می‌کشد. پنج داور کنار رینگ نشسته‌اند. آن‌ها مسابقه را تماشا می‌کنند و به طور جداگانه امتیازهایی را به حرکاتی که به نظرشان موفقیت آمیز بوده است، می‌دهند.

علاوه بر این، اگر اختلاف بین بازیکنان به حدی باشد که مسابقه نباید ادامه یابد یا اگر پزشک اشاره به توقف مسابقه کند، داور می‌تواند مسابقه را پایان دهد.

همچنین اگر یک بازیکن سه اخطار دریافت کند و رد صلاحیت شود یا اگر رقیبی نتواند در ده ثانیه مبارزه را از سر بگیرد، مسابقه پایان می‌یابد و بازیکن خاطی حذف می‌شود.

اگرچه هدف و قوانین بوکس ساده است. اما سبک‌ها مبارزه‌ای بازیکنان وسیع و متمایز از یکدیگر است. این همان چیزی که بوکس را به یک ورزش جذاب و هیجان‌انگیز تبدیل می‌کند.

بوکسوری که به دنبال ضربه‌های سنگین باشد، ممکن است در برابر حریفی با دفاع قوی قرار بگیرد که قبل از زدن یک ضربه قاطع منتظر خسته شدن رقیب خود باشد. برخی می‌خواهند در فاصله نزدیک با رقیب خود بجنگند، در حالی که برخی دیگر به دنبال رقابت دور هستند. همه ورزشکاران باید مراقبت حرکات پاهای خود و رقیبشان باشد. برخی از بوکسورها از عملکرد فوق العاده پاهایشان برای حرکت در دور رینگ استفاده می‌کنند و در صورت سقوط دفاع حریف، ضربه محکمی به آن‌ها وارد می‌کنند.

برترین‌های رشته بوکس در جهان

مسابقات بوکس در ریو 2016 شامل 10 دسته وزنی برای مردان و سه دسته وزن برای زنان بود. در توکیو 2020، برای افزایش برابری جنسیتی مسابقات مردان در هشت بخش و زنان در پنج بخش برگزار شد.

ایالات متحده و کوبا موفق‌ترین کشورها در بوکس هستند. آن‌ها تقریبا یک سوم تمام مدال‌های طلا را تاکنون کسب کرده‌اند و بسیاری از مبارزان آن‌ها به موفقیت‌های بزرگی در عرصه حرفه‌ای رسیده‌اند.

برای یک کشور نسبتا کوچک، مانند کوبا این تعداد طلا در بازی‌ها قابل توجه است. در مسکو 1980، تئوفیلو استونسون یک رکورد جدید در بازی‌های بوکس المپیک ثبت کرد. او موفق شد در سه دوره مختلف از المپیک مدال طلا را بدست آورد. بوکسورهای کوبا در چهار دوره المپیک بین بارسلونا 1992 تا آتن 2004، 19 مدال طلا کسب کردند.

رشته بوکس

در این دوره از المپیک توکیو 2020 نیز کوبا 4 مدال طلا و بریتانیا 2 مدال طلا در کسب کردند.

مدال‌آوران بوکس زنان تاکنون همه از اروپا و ایالات متحده بودند. با این حال بوکس زنان هنوز در سراسر جهان در پیشرفت است و کشورهای که در لندن 2012 و ریو 2016 بر روی سکو رفتند، مانند جمهوری خلق چین، هند و قزاقستان در توکیو به دنبال طلا بودند.

اما کشورهای کوبا و بریتانیا به ترتیب بیشترین طلا را کسب کردند. و روسیه، برزیل، ترکیه، ژاپن، ایرلند، بلغارستان و ازبکستان یک طلا بوکس را در المپیک توکیو 2020 دریافت کردند.

یکی از دلایلی که پیش از شروع المپیک امکان پیش بینی نفرات برتر نبود این است در این دوره مشارکت بوکسورهای حرفه‌ای زیاد بود. این پیشرفت مهمی در ورزشی است که دائما در حال پیشرفت می‌باشد.

بخوانید: “آموزش پیش بینی بوکس

نکات برجسته

برخلاف مسابقه قهرمانی در بوکس، در بوکس المپیک گاهی اوقات داور ناک دان می‌دهد حتی اگر جنگنده بازیکن مقابل را به زمین نزده باشد. آیا دلیل خاصی دارد؟

حتی اگر یکی از بازیکنان دیگری را به زمین نزده باشد، اگر بازیکن برنده ضربات زیادی بزند، تمرکز بازیکن دیگر کاهش می‌یابد و در ادامه کار ممکن است ضربه بیشتری به بدنش وارد شود. به همین دلیل داور می‌تواند ناک دان را اعلام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *