بازی بریج

معرفی بازی بریج (Bridge) یا پُل با ورق

در این مطلب قصد داریم به معرفی بازی کارتی بریج (Bridge) یا پل بپردازیم. این مقاله به نحوه انجام بازی کارتی بریج اشاره خواهد کرد. این مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی، نحوه انجام آن شروع خواهیم کرد و سپس از جزئیات و استراتژی بازی بریج، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

انواع مختلفی از بازی کارتی بریج وجود دارد. ما در این مطلب نحوه بازی کانترکت بریج (بریج قراردادی) 4 نفره را ارائه خواهیم داد. 4 بازیکن این بازی به 2 تیم 2 نفره تقسیم می‌شوند. هم تیمی‌ها مقابل یکدیگر می‌نشینند.

پخش کردن کارت

بازی بریج با یک دسته کارت 52تایی استاندارد بازی می‌شود. هر بازیکن 13 کارت دریافت می‌کند. دیلر این کارت‌ها رو بصورت یکی یکی به بازیکنان می‌دهد.

هدف از بازی

بازی بریج یک بازی ترفندی تریک تیکینگ یا تصاحب تریک (trick-taking) است. در این دسته از بازی‌ها، هر بازیکن به نوبت پس از بازیکن قبل خودش بازی می‌کند و یک یا چندین عدد کارت را در وسط میز بازی قرار می‌دهد. این کارت‌ها با هم یک تریک را ایجاد می‌کنند. در این بازی‌ها هدف بردن کارت‌هایی است که در تریک قرار دارند. همچون بازی حکم. در بازی‌های تریک، معمولا با بازی کردن با باارزش‌ترین کارت، کارت‌های تریک را می‌برند. البته در برخی از بازی‌ها، هدف برنداشتن کارت‌های تریک است.

همانطور که گفته شد، بازی بریج نیز یک بازی تریک تیکینگ است. در بازی کارتی بریج نیز، هدف از بازی، کسب امتیاز از طریق حکم کردن و برنده شدن کارت‌های تریک می‌باشد. در این بازی، تریک از طریق قرار دادن یک کارت توسط هر بازیکن در نوبت خودش در وسط میز، تشکیل می‌شود. برنده تریک، بازیکنی است که کارتی که بهترین رنک و رتبه را دارد، در وسط میز قرار می‌دهد.

رتبه‌بندی کارت‌ها

کارت آس یا همان تک، بالاترین رتبه را در بین کارت‌ها دارد و کارت شماره 2 پایین‌ترین رتبه را در بین کارت‌ها، دارا می‌باشد. پس از کارت آس، کارت شاه، کارت بی بی، کارت سرباز و کارت‌های شماره 10 تا 2، به ترتیب دارای ارزش هستند.

وقتی یک خال ترامپ منتشر می‌شود، تمامی کارت‌های خال ترامپ از کارت‌های دیگر خال‌ها، رتبه بالاتری دارند. منظور از ترامپ در بازی‌های کارتی این است که کارت‌های ترامپ ارزشی فراتر از ارزش واقعی خود دارند.

برای مثال اگر کارت‌ها دل، کارت ترامپ باشند، 4 دل از 10 پیک، ارزش بالاتری خواهد داشت. بنابراین اگر در یک تریک، یک بازیکن کارت 9 پیک بگذارد، یک بازیکن کارت 10 پیک قرار دهد، یک بازیکن 4 دل بازی کند و یک بازیکن کارت 6 پیک را وسط میز قرار دهد، از آنجایی که خال دل خال ترامپ است، بازیکنی که 4 دل را وسط گذاشته، برنده بازی خواهد بود.

حکم کردن (bidding)

حال برگردیم به دستی که زودتر از همه کارت دریافت کرد. در بازی باید تمامی بازیکنان، کارت‌های دست خود را از دیگر بازیکنان پنهان نگه دارند و هیچ بازیکنی نتواند کارت دست بازیکن دیگر را ببیند.

بازیکنان را بدین صورت در نظر بگیرید: دو بازیکنی که در شمال و جنوب نشسته‌اند، هم تیمی و عضو یک تیم می‌باشند و دو بازیکنی که در غرب و شرق نشسته‌اند نیز، هم تیمی و عضو یک گروه می‌باشند.

 بازیکنی که در سمت چپ دیلر (پخش کننده کارت) نشسته است، برای اولین بار حکم را مشخص می‌کند. البته او می‌تواند از حکم کردن کارت بگذرد و آن را انجام ندهد. در نحوه حکم کردن در بازی بریج، یک سری استراتژی‌ها وجود دارد که در ادامه مطلب در بخش استراتژی، بصورت کامل آن را توضیح خواهیم داد.

در زمان حکم کردن، یک بازیکن اعلام می‌کند که تیم او چند تریک بیشتر از 6 تریک برنده می‌شود و همچنین او می‌خواهد، چه خالی بعنوان ترامپ یا همان حکم باشد.

برای مثال، بازیکنی که در غرب نشسته است، حکم را با گفتن تک دل، باز می‌کند. این بدین معناست که بازیکنی که در غرب نشسته است دارد می‌گوید که تیم او هفت تریک را برمی‌دارد و کارت‌های دل، کارت‌های ترامپ خواهند بود. هر حکمی اینگونه پیش می‌رود که از حکم قبلی، بالاتر خواهد بود.

یک بازیکن می‌تواند تعداد تریک بیشتری را در حکم بالاتر، حکم کند. یا اینکه در هر خالی، تعداد تریک بیشتری را حکم کند.

خال‌ها بدین شکل رتبه‌بندی می‌شوند که گشنیز، پایین‌ترین رتبه را دارد، سپس خشت رتبه بالاتر را می‌گیرد، پس از آن دل و پیک دارای بیشتری رتبه است. پس از پیک نیز، نو ترامپ (no trump) بالاترین رتبه را دارد. حکم نو ترامپ بدین معناست که در طی این راند، هیچ خالی بعنوان ترامپ در نظر گرفته نمی‌شود.

بررسی بازی

یک تریک زمانی شروع می‌شود که یک بازیکن اولین کارت را وسط قرار می‌دهد. حاکم اولین تریک، از طریق مزایده مشخص می‌شود.  حاکم دورهای بعدی بازی، بازیکنی خواهد بود که در دور قبلی برنده شده است.

بصورت ساعتگرد، هر بازیکن، یک کارت را بر روی تریک بازی می‌کند. بازیکنان باید یک کارت با خال مشابه با کارت وسط میز بازی کنند. اگر بازیکنی کارت با خال مشابه نداشت، هر کارتی می‌تواند بازی کند.

بازیکنی که کارت با بالاترین رتبه را بازی کرده است، تریک را برنده می‌شود. همانطور که گفته شد، در هر خال، آس بالاترین رتبه را دارد و پس از آن شاه، بی بی، سرباز و کارت‌های شماره 10 تا 2 دارای رنک‌های بعدی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *