از بازی‌های قدیمی خسته شدی؟! این 11 بازی جذاب ورق تک نفره را امتحان کن

از بازی‌های قدیمی خسته شدی؟! این 11 بازی جذاب ورق تک نفره را امتحان کن

اگر شما هم شبیه من هستید و از سنین نوجوانی تا الان بازی یک نفره با ورق را یاد گرفتید (آن هم در حالی که برادرانتان با دوستان خود سرگرم بازی بودند و شما همیشه همان بازی تکراری را انجام می‌دادید)، خواندن‌ این پست برایتان مفید است. انجام مکرر یک بازی با ورق می‌تواند خسته‌کننده باشد. با اضافه‌کردن چند بازی کارتی دیگر به بازی‌های خود که می‌توانید همه آن‌ها را به تنهایی بازی کنید، دوباره بازی با کارت را برای خود سرگرم‌کننده کنید. هر کدام از این بازی‌ها از یک دسته استاندارد 52 کارتی استفاده می‌کنند. اگرچه در برخی بازی‌ها ممکن است مجبور شوید برخی از کارت‌های انتخابی را حذف کنید. همراه مجله بخت باشید تا با این بازی‌ها آشنا شوید.

Pyramid

Pyramid

صرف‌نظر از سایر بازی‌های یک نفره معمولی، این بازی مورد علاقه من است. از یک دسته کامل در این بازی استفاده می‌شود. در Pyramid، شما با کارت‌ها یک هرم می‌سازید. شما با یک کارت که رو به شما باشد، شروع می‌کنید، سپس دو کارت دیگر را به همان شکل، روی کارت و در قسمت پایین آن قرار می‌دهید، سپس سه، سپس چهار، و تا هفت کارت به همین صورت ادامه می‌دهید. هدف این بازی، حذف کل هرم با ساخت جفت کارت‌هایی است که مجموع آن‌ها 13 باشد.

کارت‌های چهره ارزش‌های خاصی دارند: سربازها 11، ملکه‌ها 12، و شاه‌ها 13 هستند (به این معنی که آن‌ها تنها کارت‌هایی هستند که برای حذف نیازی به جفت‌شدن ندارند). باقی کارت‌های دست را به طور همزمان در کناری و رو به پایین، به عنوان ذخیره خود قرار دهید. زمانی که روی هرم کارتی برای جفت‌کردن نداشتید، می‌توانید ار دست پشتیبان خود کمک بگیرید. شما فقط می‌توانید کارت‌هایی را حذف کنید که کارت دیگری در بالای خود نداشته باشند. تا آنجا که ممکن است تعداد کارت‌هایی که مجموع آن‌ها به 13 می‌رسد را حذف کنید. وقتی دیگر نتوانید کارتی را حذف کنید، بازی تمام می‌شود. اگر هرم از بین برود، برنده می‌شوید. اگر نه، بازنده هستید.

Scoundrel

برای این بازی، جوکرها، کارت‌های قرمز چهره و آس‌های قرمز را از دست خود حذف کنید. احتمالا به یک برگه کاغذ یا چیزی برای نوشتن امتیاز نیاز خواهید داشت. در این بازی شما سعی می‌کنید بدون کشته‌شدن از یک سیاهچال بیرون بیایید. هر کارت به معنای چیز خاصی است. پیک و گشنیز هیولا هستند، خشت سلاح و دل سلامت است. شما کارت‌ها را در ردیف‌های چهارتایی می‌گذارید تا اتاق‌های سیاه‌چال را نشان دهند – و سپس به روش خودتان از آنجا عبور می‌کنید. برای برنده‌شدن، باید از کل سیاهچال عبور کنید.

Beleaguered Castle

Beleaguered Castle

در این بازی هدف این است که تمام کارت‌های خود را به ترتیب عددی و بر اساس نوع و رنگ، از آس تا شاه، قرار دهید. با قراردادن چهار آس در یک ردیف در وسط میز شروع کنید. سایر کارت‌ها را طوری بچینید که شش کارت در هر طرف هر آس قرار بگیرد. می‌توانید در حین بازی، کارت‌ها را در کناره‌ها جابه‌جا کنید، به شرطی که هنگام چیدن، کارت‌ها به ترتیب عددی نزولی باشند. در نهایت، شما می‌خواهید که همه کارت‌ها را به وسط منتقل کنید.

Forty Thieves

Forty Thieves

برای این بازی به دو دسته 52 کارتی نیاز دارید. همه کارت‌ها را با هم مخلوط کنید، سپس یک ردیف از 10 کارت را رو به بالا بچینید. سپس یک ردیف کارت 10 تایی دیگر در زیر آن و سپس دو ردیف کارت دیگر رو به بالا زیر آن‌ها بچینید. بقیه کارت‌ها، کارت‌های پشتیبان شما هستند. هدف بازی این است که شما دو ستون از هر نوع کارت را از آس به شاه بسازید. شما می‌توانید هر بار یک کارت را در صفحه بازی به سمت ردیف دیگری در صفحه بازی منتقل کرده یا آن را به ردیف کارت‌های نهایی منتقل کنید. هر بار می‌توانید یک کارت از مجموعه کارت‌های پشتیبان را وارد صفحه بازی کنید. با تمام‌شدن تمام کارت‌ها، شما برنده شده‌اید.

Hope Deferred

Hope Deferred

در این بازی از یک بسته 32 کارتی به نام Piquet استفاده می‌شود. برای این بازی به کارت‌های 2 تا 6 نیازی ندارید. از این‌جا به بعد، هدف شما از بین‌بردن کارت‌های جفت موجود در صفحه بازی، چه از لحاظ نوع و چه از لحاظ مقدار، است. 8 ستون 4کارته در یک ردیف ایجاد کنید. کارت‌ها به پشت باشند. اکنون اولین کارت از هر ستون را رو به بالا برگردانید. کارت جفت آن را پیدا کرده و کارت‌ها را از صفحه بازی بیرون بکشید. دوباره آن کارت‌هایی که رو به پایین بودند را رو به بالا برگردانده و بازی را ادامه دهید. اگر بتوانید همه کارت‌ها را از بین ببرید، شما برنده می‌شوید!

Beehive

Beehive

چه چیزی می‌تواند سرگرم کننده‌تر از یک بازی تک نفره باشد که به طور کامل برای کمک به زنبورها در گرده‌افشانی گل‌ها اختصاص داده شده است؟ در Beehive، هدف این است که دسته‌های چهارتایی کارت از یک نوع ایجاد کنید. ابتدا یک دسته از 10 کارت، رو به بالا درست کنید اما فقط کارت بالایی نشان داده شود. این کندوی شماست. سپس، دو ردیف سه‌تایی کارت رو به بالا در کنار آن قرار دهید. این‌ها گل‌های شما هستند. با فرستادن زنبورها به باغ گل و ایجاد مجموعه‌ کارت‌های چهارتایی بازی را انجام دهید.

Accordion

Accordion

هدف این بازی است که همه 52 کارت را در یک ستون جمع کنید. این یک بازی ساده است. شما کارت‌ها را در یک ردیف کنار هم قرار می‌دهید تا زمانی که یک تطبیق یا شباهت به دست بیاورید. این شباهت می‌تواند بر اساس نوع کارت یا مقدار آن باشد. شما باید آخرین کارتی که در ردیف وجود دارد را با کارتی که در سمت چپش قرار دارد، یا کارت سوم در سمت چپ مطابقت دهید. به ردیف قراردادن کارت‌ها ادامه دهید تا زمانی که کل دست را وارد کنید. شما می‌توانید با دیدن اینکه در هر بازی چقدر می‌توانید دست را وارد کرده و ستونی از کارت بسازید، با خودتان رقابت کنید.

Bowling

Bowling

اگر به بولینگ علاقه دارید، این بازی بولینگ با کارت را نیز دوست خواهید داشت. به یک دسته کارت استاندارد نیاز دارید. تمام کارت‌های چهره را بردارید. شما فقط به کارت‌های آس تا 10 نیاز دارید. این ده کارت را رو به بالا و به سبک چیدمان پین‌های بولینگ قرار دهید – یک کارت در پایین، دو کارت در بالای آن، سه کارت و سپس چهار کارت در بالا. کارت‌های باقیمانده را در سه ستون (یک دسته پنج‌تایی، یک دسته سه‌تایی و یک دسته دوتایی) قرار دهید. اکنون، باید پین‌ها را با تطبیق مقادیر کارت از بین ببرید. با استفاده از برگه امتیاز بولینگ برای امتیازدادن به بازی خود، می‌توانید خود را حسابی سرگرم کنید.

Monte Carlo

Monte Carlo

برای مونت کارلو، به یک دسته استاندارد 52 کارتی نیاز دارید. شبکه‌ای از 25 کارت – پنج ردیف و پنج ستون – و همه را رو به بالا بچینید. بقیه کارت‌ها پشتیبان شما هستند. اکنون، سعی کنید کارت‌های رو به بالایی که عدد مشابهی دارند را، با هم جفت کرده و از صفحه بازی خارج کنید. نکته مهم بازی این است که کارت‌ها باید به صورت افقی، عمودی یا مورب در کنار یکدیگر باشند تا به عنوان یک جفت شمارش شوند. وقتی هیچ مورد دیگری وجود نداشت، کارت‌های روی صفحه را به سمت بالا و سمت چپ حرکت داده و مرتب کنید و سپس فضاهای خالی صفحه بازی را پر کنید تا دوباره شبکه تکمیل شود. تا زمانی که دیگر نتوانید هیچ جفتی پیدا کنید به تطبیق ادامه دهید.

Osmosis

Osmosis

این بازی یک بازی یک نفره منحصربه‌فرد است زیرا تنها نیاز به تطبیق کارت‌ها دارد – ترتیب کارت‌ها مهم نیست. با یک دسته 52 کارتی شروع کرده و یک ستون از چهار کارت رو به بالا را تشکیل دهید و روی هر کارت سه کارت دیگر قرار دهید، به طوری که هر کدام از کارت‌ها از چهار کارت تشکیل شده باشند. یک کارت رو به بالای دیگر هم در کنار اولین کارت ستون قرار دهید. این کارت پایه شماست.سعی کنید نوع کارت را با هر کدام از کارت‌های موجود در چهار دسته خود تطبیق داده و در کنار هم قرار دهید.

هر کارت شبیه به پایه ولی با نوع متفاوت را به پایین آن تک کارت اضافه کنید. در نهایت شما چهار پایه خواهید داشت، یکی برای هر نوع. اما نکته مهم این است که شما باید کارت پایه اول را الگویی برای پایه‌های پایینی قرار دهید. در واقع باید فقط همان مقدار عددی که در اولین کارت‌ پایه قرار داده‌اید را برای سایر کارت‌های پایه کنار بگذارید. برای مثال اگر پایه اول من دل است و شامل پنج، سرباز، آس و دو باشد، من می‌توانم یکی از آن کارت‌ها را در پایین برای شروع ردیف دوم پایه خود استفاده کنم. اگر یادگیری تصویری برای شما بهتر است، برای درک بهتر، این ویدیو را تماشا کنید.

Devil’s Grip

Devil’s Grip

برای بازی Devil’s Grip، به دو دسته 52 کارتی نیاز دارید که البته آس‌ها را باید حذف کنید. با قراردادن سه ردیف هشت کارتی رو به بالا شروع کنید و بقیه کارت‌ها را به عنوان ذخیره و رو به پایین به عنوان دست پشتیبان خود قرار دهید. هدف بازی ایجاد سه ست به ترتیب زیر است:

2، 5، 8، J

3، 6، 9، Q

4، 7، 10، K

شما مجاز به تغییر مکان کارت‌ها در صورت لزوم هستید تا سازماندهی کارت‌ها را برایتان آسان‌تر کنید. کارت‌های خود را در نقاط مناسب قرار داده و با استفاده از کارت‌های پشتیبانی، فضای خالی موجود در صفحه را پر کنید. هنگامی که دیگر نمی‌توانید دسته‌ای بسازید، سه کارت را از پشت کارت‌های پشتیبانی خود برای تلاش در به پایان‌رساندن بازی بیرون بکشید.

این مطلب ترجمه مقاله انگلیسی با عنوان «11 One-Player Card Games for When You’re Tired of Solitaire» است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *