تاریخ:دسامبر 4, 2021
بازی پنگینی

بازی پانگینگه (Panguingue) چیست؟

بازی پانگینگه (به انگلیسی: Panguingue) که با نام پَن (Pan) هم شناخته می‌شود یکی از بازی‌های ورق قمار است که در شمال آمریکا توسعه پیدا کرد.

انجام بازی

تعداد بازیکنان در این بازی بین 2 تا 15 بازیکن است که البته بهترین تعداد بازیکن ممکن برای این بازی بین 6 تا 8 بازیکن است که از چیپ‌ها برای محاسبه امتیازات استفاده می‌شود.

این بازی شباهت‌های زیادی به بازی رامی دارد.

در بازی پانگینگه از 40 کارت برای بازی استفاده می‌شود که در برخی از بازی‌ها از 8 دست کارت و در برخی از آن‌ها از 5 دست استفاده می‌شود.

در نسخه اسپانیایی این بازی، کارت‌های 8، 9 و 10 از دسته کارت‌های 52 تایی حذف می‌شود و بازی با مابقی کارت‌ها انجام می‌شود. در این نسخه از بازی، بازی با 320 کارت انجام می‌شود و ترتیب ارزش کارت‌ها از شاه، بی بی، سرباز، 7، 6، 5، 4، 3، 2، a به پایین محاسبه می‌شود.

برای شروع بازی ابتدا به هر بازیکن یک کارت داده می‌شود و هر کسی که کم ارزش ترین کارت را دریافت کرده باشد، اولین کارت را دریافت می‌کند.

انجام بازی پانگینگه بر جهت عقربه های ساعت و به سمت راست است که در جهت مخالف با بسیاری از بازی‌ها است. نفر سمت راست دیلر بازیکن ارشد محسوب می‌شود و هر بازیکنی که هر دستی را برنده شود به بازیکن ارشد تبدیل در مرحله بعد تبدیل می‌شود.

بازیکنان قبل از شروع هر دست باید اعلام کنند که می‌خواهند بازی را ادامه دهند یا خیر. اگر بازیکنی تصمیم بگیرد که انصراف دهد باید جریمه بپردازد که به طور معمول 2 چیپ را به عنوان جریمه می‌پردازد و این جریمه به برنده آن دست تعلق خواهد گرفت.

اصطلاح ملدز (Melds)

اصطلاح مهم در این بازی، اصطلاح ملدز (Melds) است که هدف آن این است که بازیکنی که هر 11 کارت (10 کارت دست و آخرین کارتی که دریافت می‌کند) را روی زمین بگذارد.

ملدز شامل ست کارت‌ها (که در پنگینی به آن‌ها Spreads یا Squares می‌گویند) یا توالی کارت‌ها (که در پنگینی به آن Ropes یا Stringers می‌گویند.)

یک ست شامل سه عدد یا بیشتر از کارت‌های هم رده است (حالا چه کارت‌ها از یک دسته باشند یا از دسته های مختلف.) 2 کارت از یک دسته و یک کارت از دسته دیگر نمی‌تواند ست محسوب شود.

آس‌ها و شاه (کاموکر محسوب می‌شوند) و با توجه به این که موارد خاصی هستند، می‌توانند جدای از نوع آن‌ها یک ست را تشکیل دهند.

دسته کارت های پنگینی
دسته کارت های پنگینی

یک توالی عددی شامل سه کارت با ارزش‌هایی به ترتیب پشت سر هم است. از آن‌جا که کارت‌های 8، 9 و 10 حذف شده اند، کارت 7 و سرباز می‌تواند به عنوان دو کارت پشت سرهم در نظر گرفته شود.

امتیازات بازی

کارت‌های 3، 5 و 7 در این بازی به کارت‌های واله شهرت دارند. ست کارت‌های واله که از یک نوع نباشند از هر بازیکن 1 چیپ را بر می‌دارد.

ست کارت‌های واله از یک نوع، از هر بازیکن 2 چیپ بر می‌دارد و اگر نوع آن‌ها پیک باشد، 4 چیپ بر می‌دارد.

توالی کارت‌ها با یک آس که با شاه به پایان برسد. 1 چیپ از هر بازیکن بر می‌دارد، اگر از نوع پیک باشد، 2 چیپ برمی‌دارد.

بازیکنی که در پایان هر دست از بازی بیشترین چیپ را جمع آوری کرده باشد، برنده بازی خواهد شد و در دست بعدی به عنوان بازیکن ارشد شناخته می‌شود.

اشتراک گذاری

کارشناس تولید محتوا و مترجم زبان‌های انگلیسی، آلمانی و روسی. از 16 سالگی به فعالیت‌های اینترنتی علاقه‌مند بودم و از به اشتراک گذاشتن تجربیاتم با دیگران لذت می‌بردم. پس از 10 سال فعالیت رسانه‌ای تمایل دارم تجربه جدیدی را در مجله سرگرمی بخت و اقبال کسب کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *