تاریخ:آگوست 16, 2022
راهنمای جامع شرطبندی در مسابقات اسب‌دوانی (Horse Racing)

راهنمای جامع شرطبندی در مسابقات اسب‌دوانی (Horse Racing)

اگرچه شرط‌بندی روی اسب‌ها ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، اما شباهت‌های زیادی با انواع مختلف شرط‌بندی ورزشی دارد. در این مقاله، ما به جنبه‌های کلیدی نحوه شرط‌بندی در مسابقات اسب‌دوانی می‌پردازیم تا دفعه بعدی که در پیست هستید، یا در حال مرور سایت شرطبندی ورزشی آنلاین خود هستید، بدانید که چگونه روی اسب‌ها شرطبندی کنید. پس همراه ادامه این مطلب از مجله بخت باشید.
اگر به دنبال یادگیری موارد ضروری این شرطبندی هستید، راهنمایی که برای شما آماده کرده‌ایم قطعا کمک بزرگی به شما خواهد کرد. در این راهنما، توضیحاتی را برای درک آسان اصول شرطبندی اسب‌دوانی پیدا خواهید کرد:

  1. انواع شرط‌بندی‌های اسب‌دوانی هم در پیست و هم در سایت‌های شرطبندی ورزشی آنلاین
  2. نحوه خواندن ضرایب شانس مسابقه اسب‌دوانی
  3. مهم‌ترین روزهای مسابقات اسب‌دوانی در سال

انواع شرطبندی‌های اسب‌دوانی که در دسترس شرطبندها هستند

همانطور که برخی از شرط‌بند‌های ورزشی شرطبندی روی طرفین مسابقه یا شرطبندی توتال را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر به سمت رقابت‌ها، تیزرها و فیوچرها گرایش دارند، مسابقات اسب‌دوانی هم راه‌های مختلفی را برای شرط‌بندی ارائه می‌دهد. مانند تمام شرط‌بندی‌های ورزشی، نوع شرط‌هایی که برنده شدن آنها راحت‌تر است، شانس کمتری دارند، در حالی که شرط‌بندی‌های سخت‌تر می‌توانند بسیار سودآور باشند.
اگر در شرطبندی روی مسابقات اسب‌دوانی تازه‌کار هستید، یک حساب کاربری در یک سایت شرطبندی ایجاد کنید تا بتوانید به صورت آنلاین شرطبندی کنید. در مسابقات اسب‌دوانی، دو نوع شرطبندی اصلی وجود دارد: شرطبندی مستقیم (Straight Bets) و شرطبندی‌های غیراستاندارد (Exotic Bets).
شرط‌بندی‌های مستقیم پایه‌ای هستند و به راحتی قابل درک‌اند، در حالی که شرط‌های غیراستاندارد بیشتر رواج دارند و شما را هم بیشتر درگیر می‌کنند، و می‌توانند پرداخت‌های هنگفتی به وجود بیاورند.

شرطبندی در مسابقات اسب‌دوانی
شرطبندی در مسابقات اسب‌دوانی

شرطبندی مستقیم

سه نوع شرطبندی مستقیم در مسابقات اسب‌دوانی وجود دارد. آنها بسیار ساده و قابل درک هستند و راهی عالی برای شروع شرطبندی روی پونی‌ها به حساب می‌آیند.

شرطبندی روی برنده

درست حدس زدید، شرطبندی روی برنده‌ها به معنای انتخاب اسبی است که اول از خط پایان عبور می‌کند. صرف نظر از اینکه چه نوع شرطبندی می‌کنید، انتخاب برنده برای داشتن شرطبندی موفقیت‌آمیز روی اسب‌ها بسیار مهم است.

شرطبندی روی مکان (Place Bets)

شرطبندی مکان به معنای بستن روی اسب دوم است. شما روی اسبی شرطبندی می‌کنید که دومین اسبی است که از خط پایان می‌گذرد. با این حال، اگر اسب برنده شود، شما نیز جایزه‌ای دریافت می‌کنید. از آنجایی که حدس زدن اسبی که ممکن است اول یا دوم شود، آسان‌تر از شرطبندی روی فقط اول شدن اسب‌هاست، پرداخت‌ها برای شرطبندی مکان معمولا نصف یا کمتر از آن چیزی است که برای یک شرط روی برنده پرداخت می‌شود.

شرطبندی شو (Show Bets)

این شرطبندی برای حدس زدن اسبی است که سوم می‌شود. مشابه شرطبندی مکان، اگر اسب خود را برای شو شرطبندی کنید، اگر اول، دوم یا سوم شود، سود خواهید برد. البته پرداخت‌ها برای این شرطبندی بسیار کم است. گاهی اوقات یک شرطبندی شو 2 دلاری درست 3 دلار یا کمتر را پس می‌دهد و سود بسیار کمی را به همراه دارد.

شرطبندی‌های غیراستاندارد

دو نوع شرطبندی غیراستاندارد وجود دارد: افقی (هوریزنتال) و عمودی (ورتیکال). (Horizontal & Vertical)
در شرطبندی هوریزنتال باید برنده دو، سه، چهار، پنج یا شش مسابقه اسب‌دوانی مستقیم را انتخاب کنید.
شرطبندی ورتیکال شرط‌بندان را به چالش می‌کشد تا ترتیب دقیق برنده و نفر دوم را انتخاب کنند. این شرطبندی می‌تواند به صورت انتخاب اسب برنده، دوم و سوم، یا مثلا چهار اسب اول در یک مسابقه مشخص باشد. البته، پرداخت‌های مرتبط با ورتیکال‌ها اغلب بسیار زیاد است، با توجه به اینکه احتمال حدس درست همه این موارد بسیار کم است.

شرطبندی دیلی دابل

این شرطبندی که از انواع اصلی شرط‌های غیراستاندارد اسب‌دوانی به شمار می‌رود، اساساً یک شرطبندی دوگانه یا میکس است. برای دیلی دابل، باید برنده دو مسابقه متوالی را انتخاب کنید، و در صورت موفقیت در هر دو شرط می‌توانید مبلغ جایزه را دریافت کنید.

انتخاب 3 برنده (Pick 3)

این نوع شرطبندی، یک پله جلوتر از دیلی دابل است، باید برنده 3 مسابقه متوالی را انتخاب کنید و برای موفقیت، هر 3 شرط شما باید برنده شوند.

انتخاب 4 برنده

برنده 4 مسابقه متوالی را پیش از شروع اولین مسابقه حدس بزنید.

انتخاب 5 برنده

برنده 5 مسابقه متوالی را انتخاب کنید.

انتخاب 6 برنده

شما باید برنده 6مسابقه متوالی را انتخاب کنید تا بتوانید آنچه را که بسیاری از شرطبندان معتقدند سخت‌ترین شرط در تمام مسابقات است، ببرید.

Exacta

شرطبندی اگزکتا به این صورت است که شما باید نفر اول و دوم را در یک مسابقه مشخص، به ترتیب دقیقی که از خط عبور می‌کنند انتخاب کنید.

Trifecta

برای بردن‌ شرط تریفکتا، باید به ترتیب سه نفر اول را در یک مسابقه انتخاب کنید.

سوپرفکتا

ترتیب چهار نفر اول را در یک مسابقه به درستی انتخاب کنید.

نحوه خواندن‌ ضرایب شانس در مسابقات اسب‌دوانی

اگر اصلاً نمی‌دانید چگونه شانس‌های مسابقه اسب‌دوانی را بخوانید، ما شما راهنمای اصولی و ابتدایی خود برای خواندن‌ و درک شانس‌های مسابقه اسب‌دوانی را به شما معرفی می‌کنیم.
اگر هندیکپ می‌کنید و سعی می‌کنید تا شانس اسب‌های مختلف را با حس خود تخمین بزنید، بهترین معیار برای بررسی مورنینگ لاین یا امتیازات شرطبندی پیش‌بینی شده قبل از مسابقات است. مورنینگ لاین در برنامه، فرم‌های مسابقه، یا به صورت آنلاین در سایت شرطبندی ورزشی شما منتشر شده است. یک متخصص حدس می‌زند که شانس برد نهایی برای هر اسب در هر مسابقه چقدر خواهد بود. با شروع فرایند شرطبندی، این ضریب شانس تغییر می‌کند، اما یک تخمین بسیار خوب است و قطعا در شرطبندی به شما کمک خواهد کرد.
در مورد حدس زدن اینکه سایر شرط‌ها چه مبلغی را به شما پرداخت می‌کنند، اگزکتاها و دیلی دابل‌ها اغلب روی صفحه تلویزیون چشمک می‌زنند یا به صورت آنلاین در سایت به عنوان قیمت‌های احتمالی در دسترس هستند.
همه شرط‌بندی‌های دیگر تقریبا مانند یک بازی حدس‌زنی هستند. به عنوان یک قاعده کلی، شرط‌بندی‌های غیراستاندارد که با اسب‌های لانگ‌شات شروع می‌شوند (مثلاً یک اگزکتا با10/1 برنده شود یا یک Pick 4 که تعداد زیادی از شانس‌های بالا را در بر نمی‌گیرد) به خوبی پرداخت می‌کنند، در حالی که برای شرط‌های غیراستاندارد که شامل اکثر انتخاب‌های برتر باشند به طور قابل توجهی مبلغ کمتری پرداخت می‌شود.

خواندن‌ ضرایب شانس در شرطبندی روی برنده‌

هیچ ضریبی برای شرطبندی‌های غیراستاندارد وجود ندارد، زیرا متغیرهای زیادی در محاسبه آنها دخیل هستند.
نموداری که هر احتمالی را در Pick 3 به شما نشان می‌دهد چگونه به نظر می‌رسد؟ اگر هشت اسب وجود داشت که می‌توانستند در هر مسابقه‌ای برنده شوند، به این منجر می‌شد که 512 قیمت مختلف محتمل باشند. با این حال، برای شرطبندی روی برنده، راهنمای زیر راهی آسان برای نگاه کردن‌ سریع به تابلو، خواندن‌ شانس‌ها و دانستن‌ اینکه چه مقدار دریافتی خواهید داشت را به شما ارائه می‌دهد.

پرداخت‌ها در شرطبندی‌های روی برد به ازای 2 دلار بر اساس شانس‌های مختلف

نمودار میله‌ای بالا پرداخت‌ها را در ضرایب شانس مختلف در مسابقات اسب‌دوانی نشان می‌دهد

مطالب مرتبط: چرا شرط بندی روی اسب دوانی تا این اندازه محبوب است؟

تفاوت بین ضرایب شانس و آپشن‌ها در شرطبندی اسب‌دوانی و شرطبندی‌های ورزشی معمولی

دو تفاوت عمده بین شرط‌بندی ورزشی معمولی و شرط‌بندی اسب‌دوانی، هر دو حول این هستند که هاوس چگونه درآمد خود را کسب کند.
شرط‌بندی ورزشی شانس ثابتی دارد (جاینتس +3/کاوبوی -3) و درصدی که بوک‌میکر‌ها از هر شرط‌بندی کسب می‌کنند (Juice) هم ثابت است. معمولاً برای برنده شدن 10 دلار (110-) 11 دلار شرط میبندید که معادل 10 درصد درآمد است. وقتی شرط را قفل کنید، ضریب شانس هم تغییری نمی‌کند.
شرط‌بندی اسب‌دوانی از شانس‌های pari-mutuel استفاده می‌کند. به این معنی که شما با هرکس دیگری که در یک مسابقه یا یک سری مسابقه شرط‌بندی می‌کند، شرط می‌بندید. در شرطبندی با افراد، شانس‌ها نوسان دارند.
همه شرط‌های برنده با هم جمع می‌شوند. شرطبندی‌های Exacta همه در یک استخر جداگانه هستند. پول‌های Pick 5 با هم جمع‌آوری می‌شوند و سپس از آن پات به برندگان اختصاص می‌یابد.
بسته به نوع شرط و مسابقه، خانه چیزی بین 10 تا 30 درصد از قیمت بالایی برخوردار است و پول باقیمانده به نسبت بین کسانی که تیکت‌های برنده دارند تقسیم می‌شود.

ضرایب شانس در مسابقات اسب‌دوانی Pari-Mutuel در عمل چگونه کار می‌کند؟

تصور کنید 2 دلار روی اسبی شرطبندی کرده‌اید و در نهایت برنده می‌شوید. پرداخت 4 دلار خواهد بود (2 دلار برای برد شرط به اضافه شرط 2 دلاری اولیه). شما پول خود را دو برابر می‌کنید، اما چگونه به این رقم برسیم؟ درک ضرایب شانس شرط‌بندی pari-mutuel قطعاً می‌تواند مشکل باشد، بنابراین در اینجا مثالی برای روشن کردن‌ نحوه عملکرد آنها آورده‌ شده‌ است:
فرض کنید 100000 دلار در استخر شرط برنده وجود دارد و خروجی خانه 15٪ است. این بدان معناست که 85000 دلار برای برنده شدن در دسترس است (100000-15000 دلار = 85000 دلار). پرداخت با کم کردن مقدار دلارهای برنده از مجموع استخر محاسبه می‌شود، سپس استخر باقی‌مانده را بر مقدار شرط نقدی برنده تقسیم می‌کنیم و در نهایت مبلغ شرط برنده را دوباره به آن اضافه می‌کنیم.
اگر اسب برنده دارای شانس بالایی بوده‌ است، و روی او 42500 دلار شرط گذاشته‌ شده‌ بوده، ما از آن کم می‌کنیم (85000-42500 دلار = 42500 دلار) سپس تقسیم می‌کنیم (42500/42500 دلار = 1 (1/1 شانس). 1شانس = 2 دلار) و سپس شرط اصلی را به آن اضافه می‌کنیم (2 دلار + 2 دلار = 4 دلار) و پرداخت را دریافت می‌کنید.
این باعث می‌شود که 85000 دلار بین کسانی که تیکت‌های برنده دارند تقسیم شود. اگر روی اسب برنده 42500 دلار شرطبندی شود، یعنی نصف استخر پرداخت، او 1/1 (یا پول فرد) خواهد بود. اگر او برنده شود، کسانی که روی او شرط می‌بندند، دو برابر مبلغی که قرار داده‌اند به دست می‌آورند (50 درصد دیگر شرط‌های بازنده هستند و از آنها برای پرداخت به برندگان استفاده می‌شود.)
بیایید از همین مثال استفاده کنیم، اما با 100000 دلار در استخر و اختصاص 15٪ آن به خانه. اگر روی اسبی 850 دلار شرطبندی شده باشد تا در مقام اول برنده شود، اسب 100/1 است زیرا 850 دلار 1٪ از 85000 دلار است. پرداخت بسیار زیاد است زیرا تقریباً کل استخر شامل تیکت‌های از دست رفته است. تعداد تیکت‌های برنده بسیار کمی وجود دارد، بنابراین پرداخت آنها زیاد است.

مناسب‌ترین زمان سال برای شرطبندی در مسابقات اسب‌دوانی

مناسب های شرطبندی در مسابقات اسب‌دوانی
مناسب های شرطبندی در مسابقات اسب‌دوانی

اسب‌دوانی از مسابقاتی است که در طول سال برگزار می‌شود، اما بهار و تابستان بهترین مسابقات را به ارمغان می‌آورند. در حالی که بزرگترین مسابقه سال در ماه می است، پرافتخارترین مسابقات در ماه‌های جولای و آگوست برگزار می‌شوند. در پاییز و زمستان نیز چند رویداد بسیار بزرگ وجود دارد.

دربی کنتاکی (Kentucky Derby)

برای طرفداران معمولی، اولین شنبه ماه می، روزی است که باید در تقویم مشخص شود. دربی کنتاکی تقریباً 150 سال است که در چرچیل داونز در لوئیزویل، برگزار می‌شود.
دربی‌ کنتاکی یا Run for the Roses، مربوط به قهرمانی در سه سالگی است و معتبرترین مسابقه سال است. دربی کنتاکی با رقابت 20 اسب بزرگترین میدان مسابقه اسب‌دوانی سال است.

تاج سه گانه (Triple Crown)

دربی کنتاکی اولین مرحله از مسابقات اسب‌دوانی سه‌گانه است. تاج سه‌گانه که تنها 13 بار در تاریخ ثبت شده است، با برنده شدن‌ در دربی کنتاکی، پریکنس استیک (سومین شنبه ماه می در کورس مسابقه پیملیکو در بالتیمور) و بلمونت استیکز (دومین شنبه ماه ژوئن در پارک بلمونت در نیویورک) به دست می‌آید.
برای تقریباً چهار دهه، بین پیروزی Affirmed در سال 1978 و پیروزیPharoah’s triumph  در سال 2015، برنده‌ای برای Triple Crown وجود نداشت، اما Justify در سال 2018 برنده هر سه مسابقه شد.

Boutique Meets: Saratoga and Keeneland

مسابقات اسب‌دوانی روز به روز هیجان‌انگیزتر می‌شود. با این حال، تنها سه میدان اصلی برای این ورزش در آمریکا وجود دارد، دقیقا مانند اتمسفر و فضای داخلی و خارجی ورزشگاه یانکی برای بیسبال که میزبان مسابقات استثنایی است.
ساراتوگا در شمال ایالت نیویورک و دل مار در کالیفرنیا در ماه‌های ژوئیه و آگوست برگزار می‌شوند. در حالی که Keeneland در کنتاکی در آوریل و اکتبر اجرا می‌شود.

Breeders’ Cup

اولین هفته در ماه نوامبر، اوج مسابقات اسب‌دوانی در سال است. مسابقات قهرمانی جام جهانی Breeders’ Cup مکان را تغییر می‎دهد، و طی دو روز برگزار می‌شود. این جام شامل 14 مسابقه است که قهرمانان را در طبقه‌بندی‌های مختلف (بهترین اسب ماده، بهترین اسب دو ساله، بهترین دونده سرعت، و غیره) قرار می‌دهد.

جام جهانی پگاسوس (Pegasus World Cup)

این مسابقات در آخرین شنبه ژانویه در پارک گلف استریم فلوریدا برگزار می‌شود. جام جهانی پگاسوس با مجموع حداقل 9 میلیون دلار، غنی‌ترین مسابقه اسب‌دوانی در ایالات متحده است. اگرچه در شروع سال تقویمی قرار می‌گیرد، اما در واقع دارای امتیاز بیشتری نسبت به سال قبل مسابقات است زیرا معمولاً اسب‌های برتر از جام کلاسیک Breeders’ Cup در آن شرکت می‌کنند.

درباره شرطبندی روی مسابقات اسب‌دوانی بیشتر بدانید!

شرطبندی در مسابقات اسب دوانی
شرطبندی در مسابقات اسب دوانی

اگر در شرطبندی‌های اسب‌دوانی تازه‌کار هستید و هنوز چند سوال در رابطه با آن دارید، ما اصول اولیه را همراه با چند نکته مفید و انواع شرطبندی توضیح داده‌ایم. هنگامی که با زیر و بم‌ها به خوبی آشنا شدید، یک حساب کاربری در سایت شرطبندی آنلاین اسب‌دوانی ایجاد کنید تا بتوانید از خانه شرطبندی کنید. همچنین بسیاری از ملاحظات منحصر به فرد برای مسابقه اسب‌دوانی وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید، بنابراین اگر می‌خواهید سرمایه شرط‌بندی خود را روی اسب‌ها افزایش دهید، به خوبی تمرین و تحقیق کنید.

مطالب مرتبط: عجیب‌ترین نتایج مسابقات اسب دوانی در تاریخ شرط بندی ورزشی که شما را متعجب خواهد کرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.