تاریخ:نوامبر 28, 2022
بازی کارتی وندتیا

آموزش بازی کارتی وندتیا (Vändtia)

بازی کارتی وندتیا (Vändtia) یک بازی سوئدی به معنای دهه گردانی است که بر گرفته از بازی شیت هد (Shithead) است که به صورت چند نفره می‌توانید آن را بازی کنید. این بازی بین جوانان این کشور بسیار محبوب است. سرمنشا این بازی شمال سوئد است که از اواخر دهه 1970 بازی می‌شد. ما در این مطلب از مجله بخت قصد داریم به صورت کامل نحوه انجام این بازی مهیج را آموزش دهیم.

بازیکنان و کارت‌ها

بهترین حالت برای انجام این بازی زمانی است که تعداد بازیکنان دو نفر است. اما با کمی تغییرات قوانین می‌توان این بازی را چند نفره بازی کرد. اگر تعداد بازیکنان بیش از دو نفر باشد پخش کارت‌ها و انجام بازی در جهت عقربه‌های ساعت است.

در این بازی از یک بسته ورق استاندارد 52تایی استفاده می‌شود که کارت‌های از بالا به پایین به ترتیب زیر رتبه‌بندی می‌شوند:

  • آس، شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3 و 2

توجه داشته باشید که در این بازی کارت‌های 2 و 10 ارزش ویژه دارند. خال‌ها در بازی کارتی وندتیا بر یکدیگر هیچ برتری ندارند.

هدف این بازی این است که هر چه سریع‌تر از شر تمام کارت‌های خود خلاص شوید.

پخش کارت‌ها در بازی کارتی وندتیا

دیلر ابتدا به ترتیب به هر بازیکن سه کارت رو به پایین می‌دهد، کارت‌های به صورت تکی کنار هم روبروی هر بازیکن قرار داده می‌شود و سپس کارت دیگر رو به بالا به بازیکنان می‌دهد. هر یکی از کارت‌های رو به بالا رو یکی از کارت‌های رو به پایین قرار می‌گیرد. در مرحله آخر سه کارت به بازیکنان داده می‌شود که بازیکنان آن را در دست می‌گیرند.

بقیه کارت‌ها به صورت رو به پایین در وسط میز قرار می‌گیرد به این کارت‌ها سهام می‌گویند. بازیکنان در حال حاضر 9 کارت دارند. 3 کارت در دست، یک ردیف سه کارتی رو به پایین در مقابلشان که بر روی هر کدام از آن‌ها یک کارت رو به پایین، یک کارت رو به بالا وجود دارد.

قبل از شروع بازی، هر بازیکن می‌تواند کارت‌هایی را که دوست دارد بین دست خود و سه کارت رو به بالا عوض کند. با انجام این کار، او به طور معمول اطمینان حاصل می‌کند که سه کارت رو به بالا در ردیف قبل از او کارت‌های بالا، ده و دو هستند.

نحوه انجام بازی

بازیکن سمت چپ دیلر که آغاز کننده بازی، با یک کارت یا مجموعه‌ای از کارت‌های مساوی یک پشته کارت در وسط میز ایجاد می‌کند. بازی در جهت عقربه‌های ساعت ادامه می یابد.

هر بازیکن در نوبت خود می‌تواند یک کارت یا مجموعه‌ای از کارت‌های مساوی رو به بالا در بالای پشته که بازیکن اول ایجاد کرد قرار دهد، البته کارت‌هایی که با آن بازی می‌کند باید بالاتر یا برابر با کارت‌های بازیکن قبلی باشند یا می‌تواند با یک کارت خاص مانند 2 یا 10 بازی کند. اگر بعد از بازی کمتر از سه کارت در دست دارید، باید با کشیدن کارت از روی سهام، تعداد کارت‌های دست خود را به سه کارت برسانید. سپس بازیکن سمت چپ شما بازی را ادامه می‌دهد.

اگر بازیکنی که نوبتش است نمی‌تواند یا نمی‌خواهید هیچ کارتی را از روی پشته بگذارد، باید کل پشته کارت‌ها را بردارد و به کارت‌های که در دست دارد اضافه کند. سپس نوبت به بازیکن بعدی می‌رسد و از آنجایی که پشته وسط میز خالی است، این بازیکن می‌تواند هر کارت یا مجموعه‌ای از کارت های مساوی را برای شروع یک پشته جدید وسط میز قرار دهد. بازیکنی که کارت‌های وسط میز را برداشته است، بیش از سه کارت در دست خواهد داشت و تا زمانی که کارت های کافی برای کاهش دست به کمتر از سه کارت پخش نشود، دیگر کارتی از کارت‌های وسط دستش نخواهد کشید.

در طول بازی، هر یک از رویدادهای ویژه زیر ممکن است رخ دهد:

کارت ده

بازیکنان در بازی کارتی وندتیا می‌توانند با یک کارت 10 بدون توجه به اینکه چه کارتی در بالای پشته است بازی کنند. وقتی بازیکنی با کارت 10 بازی می‌کند، کل کارت‌های وسط میز برگردانده می‌شود. این کارت‌ها از بازی خارج می‌شوند. حال باید همان بازیکن با یک کارت یا مجموعه‌ای از کارت‌های مساوی یک پشته جدید ایجاد کند و بازی را شروع نمائید.

کارت دو

بازیکن با کارت 2 بدون توجه به اینکه چه کارتی در بالای پشته است می‌تواند بازی کند. پشته در جای خود باقی می‌ماند و بازیکن بعدی با هر کارت یا مجموعه‌ای از کارت‌های مساوی می‌تواند بازی را ادامه دهد.

چهار کارت مساوی

اگر چهار کارت با رتبه مساوی در بالای پشته بازی وجود داشته باشد، این کارت‌ها همان اثر ده را دارد. کل پشته بازی برگردانده می‌شود (کنار گذاشته می‌شود) و همان بازیکن دوباره بازی را با ایجاد یک پشته جدید شروع می‌کند. اغلب این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک بازیکن با یک کارت یا مجموعه‌ای کارت بازی می‌کند و بازیکنان دیگر با کارتی از همان رتبه بازی را ادامه می‌دهند. این امکان نیز وجود دارد که یک بازیکن، با برداشتن کارت‌های وسط میز، با چهار کارت مساوی بازی کند.

پایان بازی

هنگامی که سهام خالی شد، بازیکنان دیگر نمی‌توانند دست خود را پر کنند، بنابراین کارت آن‌ها تمام می‌شود. وقتی کارت‌های که بازیکن در دستش دارد تمام شد، باید از کارت‌های به رو که در مقابلش است کارت بکشد و با آن‌ها بازی کند. هنگامی که با یکی از کارت‌های رو به بالا بازی می‌کند، کارت رو به پایین زیر آن بلافاصله به رو برگردانده می‌شود. اگر بازیکنی دستش خالی شود و نتواند با هیچ یکی از کارت‌ها رو به بالا بازی کند، مجبور است طبق معمول از روی پشته وسط میز کارت بردارد. در نوبت‌های بعدی، بازیکن باید با کارت‌ها که در دست دارد بازی کند و تا زمانی که دوباره کارت‌هایش تمام شود، این روند را ادامه دهد. تنها پس از خالی شدن دوباره دستش، او این امکان را دارد که دوباره با کارت‌های رو به بالا مقابلش بازی کند.

بازیکنی که اصلاً کارتی نداشته باشد از بازی خارج می‌شود. وقتی همه کارت‌ها تمام شد، بازیکنی که هنوز در بازی باقیمانده است، بازنده بازی است.

انواع بازی کارتی وندتیا

در برخی نقاط قوانین بازی کارتی وندتیا را تغییر می‌دهند. به عنوان مثال در برخی نقاط هنگام مرتب کردن مجدد کارت‌ها، اگر دو یا چند کارت مساوی داشته باشید، بازیکن می‌تواند کارت‌ها را روی یکی از ردیف جلوی خود قرار دهد. در این حالت بازیکن کمتر از سه کارت در دست خواهد داشت. در نتیجه او باید فورا کارت‌های را از سهام بکشد تا تعداد کارت‌های دست خود را به سه کارت برساند. ممکن بازیکن مجبور شود چندین بار این کار را ادامه می‌دهد.

در برخی موارد ممکن است در نهایت بیش از 3 کارت در دست داشته باشد. به عنوان مثال سه کارت 2، 7 و سرباز در دست و کارت‌های آس، 7 و 5 رو به بالا باشند. بازیکن 2 را با 5 عوض می‌کند و 7 خود را روی 7 رو به بالا قرار می‌دهد. اکنون دو کارت دیگر دارد، بنابراین او باید یک کارت دیگر بکشد. کارت جدیدی که می‌کشد 7 است، بنابراین آن را به پشته اضافه می‌کند و یک کارت دیگر می‌کشد. این بار یک کارت 10 بدست می‌آورد، بنابراین او کارت 10 را به سه کارت 7 عوض می‌کند. اکنون کارت‌های آس، 10 و 2 در مقابلش قرار دارد و پنج کارت سرباز، 7، 7، 7 و 5 نیز در دستش است. این بازیکن حال آماده شروع بازی است.

همچنین در برخی نقاط این امکان وجود ندارد که با کارت 2 آخرین دور را بازی کنید. بنابراین اگر روی میز کارت 2 رو به بالا و هیچ کارت دیگری ندارید، وقتی نوبت شما رسید باید پشته را بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *