بررسی امنیت سایفون

آیا فیلترشکن سایفون امن است؟

سایفون چیست؟

این فیلترشکن برای کامپیوتر مجبوب در سال 2006 اولین بار منتشر شد. آزمایشگاه سیتیزن در دانشگاه تورنتو اولین بار این فیلترشکن را ساخت اما از سال 2008 آپدیت آن برعهده یک شرکت کانادایی قرار گرفت. کارکرد اصلی این فیلترشکن این است که به کاربران کشورهای تحت فیلترهای پیشرفته مانند ایران، چین، کوبا، عربستان، تونس و … اجازه دهد سایت‌های فیلترشده را باز کنند. البته سایفون محدودیت‌هایی در زمینه بازکردن سایت‌های پورنوگرافی دارد. آنها در سال‌های اخیر نسخه اندروید هم منتشر کرده‌اند.

آیا سایفون امن است؟

جواب این سوال را بر اساس یادداشتی از سایت معتبر vpnpro می‌دهیم:

سایفون برخلاف بسیاری از پروکسی‌ها، باعث امنیت و ناشناس بودن نمی‌شود و تنها برای گردش در اینترنت است. خبری از رمزگذاری نیست. جز SSH از پرتکول‌های L2TP و IPSec هم استفاده می‌کند که آنها هم ایرادات امنیتی دارند. اشتراکی است و حتی سرورهای DNS آن شخصی هستند و کسی از اعمالی که در آن صورت می‌گیرد، خبری ندارد. پروتکل SSH امن نیست و می‌دانیم که ارگان‌هایی مانند NSA (آژانس امنیت ملی آمریکا) می‌توانند اطلاعات آن را رمزگشایی کنند. . این یعنی اطلاعاتی که از طریق سایفون عبور می‌کنند به هیچ‌وجه نباید حساسیت‌برانگیز باشند. آنها لاگ‌ها را نگه‌داری می‌کنند و می‌توانند هر زمان به اطلاعات شما که از این طریق عبور کرده، دسترسی داشته باشند. مهم‌تر اینکه سایفون اطلاعات شخصی شما را به شرکت‌های تبلیغاتی می‌فروشد!

امنیت سایفون

در متن نگاشته‌ شده به NSA اشاره شد. چه بسا سازمان‌های اطلاعاتی ایران نیز بتوانند با شکستن کد در این زمینه نظارت مستقیم داشته باشند پس به شما توصیه می‌شود وقتی می‌خواهید کاری حساسیت برانگیز، مربوط به رمزها یا مسائل مالی داشته باشید، سراغ این پروکسی نروید.

3 Pings & Trackbacks
  1. Pingback: آشنایی با پروتکل های VPN – بخت

  2. Pingback: آیا فیلترشکن فری گیت (Freegate) امن است؟ – بخت

  3. Pingback: لیست بهترین فیلتر شکن ها برای کامپیوتر - بخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *