کریس فرگوسن؛ پوکرباز موفقی که درگیر یک رسوایی بزرگ شد

سلسله مطالب بیوگرافی بزرگان پوکر

کریستوفر فیلیپ فرگوسن در روز 11 آوریل 1963 به دنیا آمد و یک پوکرباز حرفه ای آمریکایی است. او شش بار در رقابت های سری های جهانی پوکر برنده شده است.

فرگوسن در لس آنجلس به دنیا آمد و جالب است بدانید پدرومادر او در رشته ریاضی مدرک دکترا دارند. پدر او، توماس، استاد دانشگاه UCLA است و در رشته تئوری بازی و احتمال تئوریک تدریس می کند. خود کریس هم در این دانشگاه تحصیل کرد و در رشته علوم کامپیوتر به مدرک دکترا رسید.

ورود به دنیای پوکر

او از سن ده سالگی با پوکر آشنا شد. وقتی کریس دانشجو بود در سایت های پوکر فعال شد و در بازی های آنلاین پوکر شرکت می کرد. در سال 1994 او برای اولین بار در تورنمنت های پوکر در کالیفرنیا شرکت کرد. او در سال 1995 برای اولین بار در سری های جهانی پوکر بازی کرد. تکنیک فرگوسن این است که معمولا آرام و کم حرف است و از لحاظ ظاهری و رفتاری هم کاملا بی حرکت و ساده بازی می کند. همین ویژگی ها باعث می شود رقبا هیچ حدسی در مورد دست پوکر او نداشته باشند و ندانند حمله بعدی اش چیست. کریس در سال های جوانی از یک کلاه بزرگ گاوچران ها و عینک دودی استفاده می کرد تا بازیکنان دیگر متوجه جوانی و سن کم او نشوند. موهای بلند قهوه ای و ریش منحصر به فردش باعث شد لقب «عیسی» را برای او انتخاب کنند.

سبک بازی فرگوسن کاملا برپایه ریاضی استوار است و او از دانش قوی اش در تئوری بازی و ایجاد و توسعه شبیه سازهای کامپیوتری استفاده کرده است. از این نظر او کمک زیادی به گسترش این بازی و درک بهتر آن داشته است.

سری های جهانی پوکر

در سال 2000 او حضور موفقی در سری های جهانی پوکر داشت و برای اولین بار دستبند این مسابقات را به دست آورد. این موفقیت در بازی 2500 دلاری 7 کارت اتفاق افتاد و جایزه او هم برابر با 151 هزار دلار بود. او در ادامه موفق شد تی جی کلوتیه را در بازی هدز آپ شکست دهد و برنده جایزه بزرگ 1.5 میلیون دلاری شود.

کریس در سال 2004 هم در این رقابت ها شرکت کرد و در رویداد اصلی سری های جهانی پوکر به رتبه 26 م رسید. درآمد او از این بازی ها 120 هزار دلار بود. در سال 2005 همه چیز خوب پیش رفته بود ولی او در نهایت به فیل هلموث باخت و در رقابت قهرمانی پوکر هدز آپ دوم شد. کریس در سال 2006 هم به مرحله نهایی رقابت ها رسید ولی باز هم از قهرمانی باز ماند و این بار برابر تد فورست شکست خورد.

در سال 2008 بالاخره طلسم شکسته شد. فرگوسن برای سومین بار به مرحله نهایی سری های جهانی پوکر رسید و با شکست اندی بلاچ، قهرمانی اش را ثبت کرد.

بهترین عملکرد او در این رقابت ها مربوط به سال 2017 است. در این دوره از سری های جهانی پوکر، کریس موفق شد در 23 بازی برنده شود و این یک رکورد است. او برای ششمین بار دستبند این مسابقات را به دست آورد و این برای اولین بار بود که او در طی 14 سال به چنین دستاوردی می رسید. این اتفاق در سری های جهانی پوکر اروپا و در بازی 1650 دلاری اوماها Hi-Lo افتاد. با کسب این نتایج درخشان قابل انتظار بود که کریس جایزه «بهترین بازیکن سال سری های جهانی پوکر» را به خود اختصاص دهد و همین طور هم شد.

در سال 2017 مجموع پولی که او از راه شرکت در تورنمنت های پوکر کسب کرده بود به 8 میلیون و 900 هزار دلار رسید. گفتنی است 6 میلیون دلار از این مبلغ فقط مختص درآمد او از بازی های سری های جهانی پوکر است.

رسوایی بزرگ

در سال 2004، فرگوسن یکی از بنیان گذاران سایت پوکر آنلاین Full Tilt Poker  بود. در روز 20 سپتامبر 2011 وزارت دادگستری آمریکا پرونده ای علیه این وب سایت باز کرد. در آن زمان کریس مدیر این شرکت پوکر آنلاین بود.

اتهام این بود که فرگوسن به همراه هاوارد لدرر و ریف فورست به کلاهبرداری از مشتریان شان پرداخته اند و در مورد اعتبار بازی ها به بازیکنان و عموم مردم دروغ گفته اند. مبلغ مورد اشاره در ادعانامه 444 میلیون دلار بود.

وکیل کریس این اتهامات را رد کرد و مدعی شد اتفاقی که افتاده به سوءمدیریت مربوط است نه سوءنیت. در روز 19 فوریه سال 2013 فرگوسن محکوم شد پولی که با کلاهبرداری از بازیکنان پوکر گرفته بود را به آن ها برگرداند. برای خود سایت هم محدودیت های زیادی اعمال شد.

در 15 آوریل 2013، ری بیتار که یکی دیگر از متهمان پرونده بود اعتراف کرد و قبول کرد با ماموران همکاری کند. او هم به رد اموال محکوم شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *