کریس مانی میکر

بیوگرافی کریس مانی میکر؛ حسابداری که از پوکر میلیونر شد

بیوگرافی

کریستوفر بریان مانی میکر متولد نوامبر 1975 است. او همینک 44 ساله است. کریس مانی میکر از خانواده‌ای می‌آید که کسب و کارشان ساخت سکه‌ی طلا و نقره بود. همینطور آنها اصالتی آلمانی دارند و فامیلی آنها در کشور خود Nurmacher بود. به همین دلیل آنها در آمریکا فامیلی خود را تغییر داده و مانی میکر (سازنده پول) را برای خود انتخاب کردند.

او در آتلانتا به دنیا آمد. به مدرسه‌ای در شهر فرگت (Farragut) رفت و درس خواند. این شهر، بسیار کوچک است و عجیب نیست اگر نام آن را نشنیده باشید. فرگت تنها بیست هزار نفر جمعیت دارد و در منطقه تنسی واقع است. این نام را شاید از کارتون تنسی تاکسیدو به یاد داشته باشید. او سپس در رشته حسابداری در دانشگاه تنسی مدرک لیسانس را دریافت کرد. پس از دریافت کارشناسی ارشد، به عنوان کنترل کننده مالی شروع به کار کرد. این شغل در برابر مدیرمالی قرار می‌گیرد و در سطح پایینتری است. کنترل کننده، حسابداری است که صورتحساب مالی مشتریان، بودجه‌بندی، تحلیل مالی و یک سری دیگر از فعالیت‌های بخش حسابداری به او مربوط است. او به طور پاره وقت در رستوران محلی، اسپرینگ هیل تنسی به عنوان کنترل کننده کار می‌کرد.

از سوی دیگر، کریس مانی میکر با وجود این عقبه، جزء معروف‌ترین بازیکنان پوکر است و سابقه بردن ایونت اصلی سری جهانی پوکر در سال 2003 را دارد. او به جهات زیادی در پوکر شخصی مهم به شمار می‌رود. او اولین کسی بود که با تمرین پوکر به صورت آنلاین در این زمینه ماهر شد. پس از آن به پوکر در ایونت‌های فیزیکی روی آورد و اینطور یک بار در بالاترین جایگاه پوکر جهان تکیه زد. این موضوع بعدها با پررنگ شدن اینترنت، بیشتر رخ داد. به این اثر حالا نام مانی میکر افکت می‌گویند.

پوکر

همانطور که گفته شد، مانی میکر به عنوان حسابدار مشغول شده بود. در چنین زمانی به عنوان یک آماتور وارد بخش اصلی سری جهانی پوکر سال 2003 شد. او حتی مبلغ خاصی برای شرط بندی نداشت. در یک تورنمنت مقدماتی در پوکراستارز شرکت کرد تا مبلغ ورودی خود برای سری جهانی پوکر را به دست بیاورد. در واقع تمام پولی که او برای شرکت در این تورنمنت به کار بست، 86 دلار بود. با این 86 دلار در دور مقدماتی مورد اشاره به جمع بهترین‌ها رسید و 10 هزار دلار مبلغ ورودی سری جهانی در بخش اصلی را به دست آورد.

کریس مانی میکر-سری جهانی پوکر
کریس مانی میکر-سری جهانی پوکر

به عنوان یک فرد کاملا گمنام وارد سری جهانی پوکر شد. با این حال استعداد او در همان روز اول چشم لو دایاموند پوکرباز مطرح و معلول را گرفت. او به مانی میکر لقب Dark Horse داد. این اصطلاحی است که در بسیاری زمینه‌ها به تازه‌کارهای خطرناک می‌دهند. مثلا باراک اوباما پیش از اینکه برای انتخابات سال 2008 آمریکا کاندیدا شود، ناشناخته بود و به عنوان دارک هورس وارد رقابت شد.

مانی میکر واقعا چنین کاری کرد. او تا آخر مسابقات پیش رفت و در آن ایونت اول شد. این به معنی 2.5 میلیون دلار پول بود. او به سرعت به یک سوپراستار در دنیای پوکر تبدیل شد. جالب اینکه مسابقه ایونت اصلی سال 2003، اولین مرتبه بود که مسابقات سری جهانی پخش زنده تلویزیونی داشت. او در بازی فینال بالاتر از احسان فرحه لبنانی-آمریکایی با دستِ فول هاوس به برتری رسید. دست او به این صورت بود: 5♦ 5♠ 5♥ 4♣ 4♠. فرحه دستِ دو جفت J♥ J♠ 5♠ 5♥ 10♦ داشت که حریفِ دستِ مانی میکر نمی‌شد.

پس از سری جهانی

پس از بردن سری جهانی، مانی میکر از شغل خود استعفا داد. همینطور به عنوان سلریتی سخنران در ایونت‌های پوکر زیادی فعالیت کرد. همینطور کمپانی خود را دایر کرد. مانی میکر گیمینگ نام این کمپانی است. همینطور شروع به سفر کرد و در تورنمنت‌های سنگین در سراسر جهان به بازی پرداخت.

او همینطور اتوبیوگرافی خود را منتشر کرده است. نام این کتاب این است: مانی میکر: پوکرباز آماتوری که در سری جهانی 40 دلار را به 2.5 میلیون دلار تبدیل کرد. این کتاب در مارس 2005 منتشر شد.

اصطلاح مانی میکر افکت، به داستان زندگی کریس مانی میکر اشاره دارد. او 838 بازیکن را کنار زد تا قهرمان سری جهانی پوکر سال 2003 در بخش اصلی باشد. او نمادی برای نوجوانان و جوانانی شد که به جای گشتن دنبال کار با حقوق اندک ماهانه، پشت کامپیوتر نشستند و اینطور کسب درآمد کردند. موفقیت او کار را به جایی رساند که ترس بازیکنان آماتور از بازی با بازیکنان بزرگ و حرفه‌ای بریزد. برتری او حتی محبوبیت پوکر را در نزد عامه بالا برد. قهرمانی او از قهرمانی لسترسیتی در لیگ انگلستان چیزی بعیدتر بود. به همین دلیل هیجان قهرمانی یک آندرداگ، کمک بسیاری به محبوبیت بیشتر پوکر در نزد مردم کرد.

در سری جهانی سال بعد، یعنی 2004 داستانی مشابه اتفاق افتاد. این بار یک بازیکن نیمه حرفه‌ای به نام گرگ ریمور حواس‌ها را به خود معکوس کرد. او با کنار زدن 2576 بازیکن در بخش اصلی به قهرمانی رسید. همینطور جایزه 5 میلیون دلاری را مال خود کرد.

مانی میکر پس از 2003، در تورنمنت‌های بسیاری شرکت کرده است. البته او هیچوقت به موفقیت خود در آن سال نرسید. بزرگترین ارقامی که او از پوکر از آن پس به دست آورد 300 و 200 هزار دلاری بوده است. او طی سال 2020 چندان فعال نبوده و تنها در یک مسابقه در مسیسیپی شرکت کرد و 9 هزار دلار به دست آورد. در کل مبلغی که او از راه پوکر به دست آورده 3.9 میلیون دلار است.

کریس مانی میکر
کریس مانی میکر

Freak

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *