دویل برونسون کیست؟

دویل برونسون در روز 10 آگوست سال 1933 به دنیا آمد. او یک پوکرباز بازنشسته آمریکایی است و بیش از 50 سال به صورت حرفه ای بازی کرده است. او دو بار به قهرمانی در رویداد اصلی رقابت های سری های جهانی پوکر رسیده و نامش در تالار افتخارات پوکر ثبت شده است. در ضمن دویل یکی از نویسنده های شناخته شده در زمینه پوکر است.

رکوردها

برونسون اولین کسی بود که به جایزه 1 میلیون دلاری در تورنمنت های پوکر رسید. این بازیکن ده بار به قهرمانی در سری های جهانی پوکر رسیده است. از این نظر او در کنار جانی چان و فیل آیوی در جایگاه دوم بهترین بازیکنان تاریخ رقابت های سری های جهانی پوکر قرار دارد. جایگاه اول هم در اختیار فیل هلموث است که 15 دستبند قهرمانی دارد.

به علاوه برونسون یکی از چهار بازیکنی است که توانسته بیش از یک بار در رویداد اصلی سری های جهانی پوکر قهرمان شود (سال های 1976 و 1977). او در کنار بیل بوید و لورن کلاین تنها بازیکنانی هستند که موفق شده اند در چهار سال پیاپی به قهرمانی در سری های جهانی پوکر برسند. دویل یکی از شش بازیکنی است که توانسته اند هم در رویداد اصلی سری های جهانی پوکر هم در تور جهانی پوکر قهرمان شوند. در سال 2006، مجله Bluff برونسون را به عنوان تاثیرگذارترین شخصیت در دنیای پوکر معرفی کرد.

ورود به دنیای پوکر

دویل در جوانی یک ورزشکار موفق بود. او در تیم بسکتبال تگزاس حضور داشت و در رویداد دوی یک مایل هم برنده شده بود. وی در دانشگاه هاردین سیمونز تگزاس تحصیل کرد و با مدرک فوق لیسانس فارغ التحصیل شد. باشگاه مینیاپولیس لیکرز که در رقابت های NBA حضور داشت می خواست این بازیکن را جذب کند اما مصدومیت برونسون از ناحیه زانو اجازه نداد او بتواند به یک بسکتبالیست حرفه ای در سطح اول بسکتبال دنیا تبدیل شود.

برونسون با بازی 5 کارت draw وارد دنیای پوکر شد. مصدومیت باعث شد او وقت بیشتری برای بازی پوکر داشته باشد. اما دویل هنوز به عنوان یک شغل به بازی پوکر نگاه نمی کرد. او به عنوان فروشنده ماشین های تجاری استخدام شد. اما پیروزی در یک بازی همه چیز را عوض کرد. او در بازی 7 کارت stud برنده شد و پولی که به عنوان جایزه دریافت کرده بیشتر از یک ماه حقوقش بود. همین نکته هم باعث شد دویل شغلش را ترک کند و تبدیل به یک بازیکن حرفه ای پوکر شود.

شروع یک افسانه

او کارش را با بازی های غیرقانونی در فورت ورث شروع کرد. در آن زمان این بازی های غیرقانونی پوکر را مجرمان حرفه ای آمریکا ترتیب می دادند و در میانه بازی احتمال وقوع هر اتفاقی وجود داشت. دویل می گوید همیشه در جریان این بازی ها سلاح به همراه داشته و چند بار پول هایش به سرقت رفته و کتک خورده است. او در کنار دوستش دوین همیلتون به شهرهای مختلف سفر کرد تا در بازی های بزرگ پوکر شرکت کند. در این سفرها برونسون با بازیکنان بزرگی چون آماریو اسلیم و سیلور رابرتس آشنا شد.

اسطوره سری های جهانی پوکر

برونسون به لاس وگاس رفت و از همان نخستین دوره (1970)، یکی از بازیکنان ثابت رقابت های سری های جهانی پوکر بود. ده قهرمانی این بازیکن در سری های جهانی پوکر را با هم مرور می کنیم:

 • سال 1976 – بازی 5 هزار دلاری Deuce to Seven Draw – جایزه 80250 دلاری
 • سال 1976 – بازی 10 هزار دلاری هولدم نامحدود – جایزه 230 هزار دلاری
 • سال 1977 – بازی هزار دلاری 7 کارت stud – جایزه 62500 دلاری
 • سال 1977 – بازی 10 هزار دلاری هولدم نامحدود – جایزه 340 هزار دلاری
 • سال 1978 – بازی 5 هزار دلاری 7 کارت stud – جایزه 68 هزار دلاری
 • سال 1979 – بازی 600 دلاری هولدم نامحدود – جایزه 4500 دلاری
 • سال 1991 – بازی 2500 دلاری هولدم نامحدود – جایزه 208 هزار دلاری
 • سال 1998 – بازی 1500 دلاری 7 کارت Razz – جایزه 93 هزار دلاری
 • سال 2003 – بازی 2 هزار دلاری H.O.R.S.E – جایزه 84080 دلاری
 • سال 2005 – بازی 5 هزار دلاری تگزاس هولدم نامحدود – جایزه 367800 دلاری

در کل پولی که دویل برونسون از راه شرکت در تورنمنت های حرفه ای پوکر کسب کرده برابر با 6 میلیون و 176 هزار و 737 دلار است.

دنیای کتاب

برونسون در سال 1978 کتاب Super/System را وارد بازار کرد. این کتاب هنوز هم یکی از مهم ترین کتاب های تاریخ پوکر است و یک کتاب مرجع به شمار می آید. این کتاب به بازیکنان معمولی پوکر اجازه داد با دیدگاه و سطح بازی پوکربازهای حرفه ای چون دویل آشنا شوند. جلد دوم این کتاب در سال 2004 منتشر شد. در نگارش این کتاب چهره هایی چون بابی بالدوین، مایک کارو، دیوید اسکلانسکی، چیپ ریز و جوی هاوثورن هم به برونسون کمک کردند.

سایر کتاب های دویل عبارتند از:

 • According to Doyle (1984)
 • Poker Wisdom of a Champion (2003; formerly titled According to Doyle when published in 1984)
 • Online Poker: Your Guide to Playing Online Poker Safely & Winning Money (2005)
 • My 50 Most Memorable Hands (2007)
 • The Godfather of Poker: The Doyle Brunson Story (2009)

غلبه بر سرطان

برونسون در سال 1959 با لوییز آشنا شد و در آگوست سال 1962 با او ازدواج کرد. وقتی لوییز حامله بود، دویل دچار بیماری سرطان شد. او یک تومور سرطانی در گردن داشت. در جریان عمل جراحی، پزشکان متوجه شدند سرطان به سایر بافت های بدن او سرایت پیدا کرده است. عجیب اینجاست که بعد از عمل هیچ اثری از سرطان باقی نمانده بود.

دویل معتقد است نجاتش از سرطان به خاطر دعای دوستان همسرش و کمک گرفتن از کاترین کولمن بود. او یک درمانگر اوانجلیست بود. لوییز هم به بیماری سرطان مبتلا شد و او هم مثل دویل به طرز معجزه آسایی نجات پیدا کرد. در سال 1975 دخترشان دویلا، به بیماری اسکولیوسیس مبتلا شد. او در 18 سالگی جان خود را از دست داد.

پسر در راه پدر

تاد، پسر دویل برونسون هم یک پوکرباز حرفه ای است. او در سال 2005 موفق شد در رقابت های سری های جهانی پوکر قهرمان شود. این قهرمانی در بازی اوماها به دست آمد. بدین ترتیب دویل و تاد برونسون به اولین پدر و پسری تبدیل شدند که توانستند دستبند قهرمانی رقابت های سری های جهانی پوکر را به دست آورند.

خط پایان

در روز 11 ژوئن سال 2018 برونسون اعلام کرد بازنشسته خواهد شد. در آن تابستان او در بازی 10 هزار دلاری 2-7 Single Draw در سری های جهانی پوکر شرکت کرد و به مقام ششم رسید. جایزه اش هم برابر با 43963 دلار بود.

سلسله مطالب بیوگرافی بزرگان پوکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *