منصور مطلوبی-پوکر

منصور مطلوبی کیست؟

منصور مطلوبی متولد 1952 است و در لندن زندگی می‌کند. او شهروند ولز محسوب می‌شود و خود را به عنوان یکی از مهم‌ترین نام‌ها در پوکر جهان مطرح کرده است.

پوکر

مطلوبی در مسابقات سری جهانی پوکر 1990 که بیست و یکمین دوره مسابقات بود، به اولین بازیکن غیرآمریکایی تبدیل شد که به مهم‌ترین جایزه سال پوکر جهانی (نو لیمیت هولدم WSOP) دست پیدا می‌کرد. او در آن مسابقات به 835 هزار دلار رسید.

او همینطور در مسابقات سری جهانی 1993 به دیدار نهایی رسید. اما آنجا به عنوان نفر چهارم به کار خود پایان داد. او توسط قهرمانی آن سال جیم بچتل از دور مسابقه کنار رفته بود. مطلوبی در دوره‌ای بازی می‌کرد که جوایز مسابقات پوکر به مراتب کمتر از این روزها بود. او با وجود 14 مرتبه حضور منجر به برنده شدن مبلغی پول در سری جهانی، در نهایت با 2 میلیون دلار به کار حرفه‌ای خود خاتمه داد. این رقم، همچنان او را به لیست موفق ترین پوکربازهای ایرانی تاریخ می‌برد.

او حضور در تورنمنت‌ها را از نوامبر 88 در مالت آغاز کرد. اوج دوره کاری منصور مطلوبی تا سال 2006 بود. اما در نوامبر نوامبر 2016 در یک سری مسابقات مربوط به کشور ماکائو بعد از ده سال وقفه حضور به هم رساند.

سری جهانی پوکر 1990

رقیب اصلی مطلوبی در زمینه دست پیدا کردن به قهرمانی مسابقات سال 1990، پوکربازی بزرگ به نام استو اونگار بود. او، این شانس را داشت که خود را به عنوان اولین فردی تبدیل کند که در سه سری جهانی پوکر به قهرمانی رسیده بود. اونگار یهودی بود. او در سال‌های 1980 و 81 به قهرمانی رسیده بود. با این حال در فینال سال 1990 به مطلوبی باخت. در روز سوم مسابقات سری جهانی 1990، در حالی اونگار را پیدا کردند که در اتاق خود اوردوز کوکایین کرده بود. احتمال بالایی وجود داشت که فوت کند.

او پیش از بازی فینال اعلام کرد که اگر از نظر جسمی آماده فینال شود، مشکلی برای کنار زدن رقیب اصلی خود منصور مطلوبی نخواهد داشت. او حتی برخلاف چیزی که از مسابقات اینچنین انتظار می‌رود در جریان مسابقه فینال شرطی پنجاه هزار دلاری به مطلوبی پیشنهاد داد که مرد ایرانی این شرط را پذیرفت. با این حال اونگار با تمام ادعاهای خود، بازی را به مرد ایرانی‌تبار باخت.

دوره های بعدی

البته اونگار سال 92 در سری جهانی، در مسابقه به یاد ماندنی دیگری، انتقام خود را از مطلوبی گرفت. او بار دیگر به میز فینال رسید. اوضاع جسمی آنگار در سال‌های پس از آن بدتر شد و بین او و پوکر فاصله افتاد. اما او یک کامبک به یادماندنی در دنیای پوکر به ثبت رساند. اونگار در سال 1997 توانست عنوان قهرمانی خود را پس بگیرد. برای سومین بار به جایزه اصلی مسابقات سری جهانی پوکر دست پیدا کند.

استو-اونگار
استو-اونگار

به جز قهرمانی سال 90 و رتبه چهارم سال 93؛ مطلوبی پیروزی‌های بزرگ دیگری نیز داشت. رتبه دوم مسابقات دایاموند سال 90 و جایزه 160 هزار دلاری، قهرمانی مسابقات پوکر فاینالز 94 جایزه 72 هزار دلاری سایر اعداد بزرگ کارنامه مطلوبی هستند.

ایرانی‌ها و پوکر

شاید جالب توجه باشد که پس از قهرمانی آنتونیو اسفندیاری در مسابقات سری جهانی پوکر 2012، بسیاری در یک فروم پوکر مطرح، ایران را با سه قهرمان این مسابقات حتی بهتر از آمریکا یا حداقل بهترین کشور پس از آمریکا دانسته بودند. به جز مطلوبی و اسفندیاری، حمید دستمالچی در سال 1992 نیز به قهرمانی مهم‌ترین تورنمنت پوکر جهان رسیده بود که بعد به آن نیز خواهیم پرداخت.