ونسا سلبست-سری جهانی

بیوگرافی ونسا سلبست؛ بهترین پوکرباز زن تاریخ

مقدمه

ونسا سلبست در جولای 1984 به دنیا آمد. او متولد بروکلین نیویورک در ایالت متحده است. او یهودی است. او در دانشکده تکنولوژی دانشگاه ماساچوست برای یک سال درس خواند. بعد دانشگاه خود را عوض کرد و به دانشگاه ییل رفت و آنجا در زمینه سیاست مدرک کارشناسی دریافت کرد. بعد دوره‌‌ی برنامه فولبرایت را گذراند. در این دوره، افراد بنا بر توانایی خود کمک مالی دریافت می‌کنند تا کسب و کار خود را راه بیندازند. این بین یک سال نیز در اسپانیا زندگی کرد. در بازگشت به آمریکا، برای شرکت مشاوره مک کینسی مشغول شد.

بعد دوباره به دانشگاه ییل رفت و این بار حقوق خواند. سال 2012 بود که به درجه جی‌دی (دکترای حقوق) رسید. در دوره حضور در دانشگاه ییل، او رئیس گروه اتحاد کوئیر-استریت بود. کوئیر به معنای لغوی عجیب و غریب، به افراد با گرایش جنسی‌ای اطلاق می‌شود که مشخص نکرده‌اند خصوصیات مرد یا زن در آنها پررنگ‌تر است.

او پوکربازی حرفه‌ای است و آماری دارد که جالب توجه است. او تنها پوکرباز زن تاریخ است که برای یک سال میلادی به صدر جدول Global Poker Index رسیده است. این جدول، براساس امتیازات گرفته شده توسط بازیکنان پوکر اعلام می‌شود. بازیکنی که امتیازات بیشتری طی سال بگیرد، می‌تواند به صدر این جدول برسد.

ونسا سلب بیش از 11 میلیون دلار از راه تورنمنت‌های لایو پوکر به دست آورده است و عضوی از تیم حرفه‌ای‌های پوراستارز بود. آنجا با نام V.Selbst بازی می‌کرد. گاهی نیز از اسم fslexduck استفاده می‌کرد. ونسا سلبست سه دستبند قهرمانی سری جهانی پوکر دارد. او اولین زنی بود که توانسته بود یکی از این دستبندها را به دست بیاورد. همینطور اولین زنی بود که توانست تورنمنت North American Poker Tour را دو سال پیاپی برنده شود. او همینطور در ژانویه 2013 در یک سری مسابقات PCA نفر اول شد و 1.4 میلیون دلار به دست آورد. این بالاترین مبلغی بود که یک زن در تاریخ پوکر تا آن زمان به دست آورده بود. او در مجموع 11 میلیون دلار از پوکر در آورده است. این یعنی موفق ترین زن تاریخ پوکر. در مجموع نیز در رتبه 68 بهترین‌های تاریخ پوکر جا دارد.

او همینطور به این معروف است که رفتاری خشن و سرسختانه دارد.

ونسا سلبست-میز پوکر
ونسا سلبست-میز پوکر

پوکر آماتور

ونسا پوکر را از سنین پایین شروع کرد. در کودکی، در مانکلر نیوجرسی زندگی می‌کردند. با این حال در بیشتر زمان خود در آن دوره، بسکتبال و تنیس را دنبال می‌کرد. وقتی سال 2005 با مدرک کارشناسی از دانشگاه ییل فارغ التحصیل شد، پوکر را جدی‌تر گرفت. در خانه با دوستانش بازی می‌کرد. البته یکی از دوستان او الکس جیکوب بود که تاکنون بیش از دو میلیون دلار از راه پوکر درآمد داشته است. همین جمع، ونسا را با بازی به صورت آنلاین آشنا کردند. همینطور ونسا در همین دوره وارد فروم‌های پوکر شد. بعد از دوره دانشگاه، با اشتیاق بیشتری پوکر را ادامه داد. مهارت‌هایش را پرورش داد و استراتژی‌ها را یاد گرفت. در این دوره شغل‌های دیگری نیز داشت. همینطور برای یک سری سازمان‌های عام‌المنفعه کار می‌کرد.

با این حال، لذت اصلی را در پوکر تجربه می‌کرد. همان دوره عادت داشت به کازینو فاکسوودز برود و آنجا با ارقام کم بازی کند. یکی از سایت‌های محبوب او Deuces Cracked نام داشت. این سایت از دهه‌ی دو هزار کار خود را آغاز کرد و تا حوالی 2015 مشغول بود. در این سایت، همینطور بازیکنان می‌توانستند ویدئوهایی اختصاصی در زمینه بازی پوکر می‌دیدند. بازیکنان بزرگ به جوانان درس می‌دادند و این کمک زیادی در زمینه پیشرفت ونسا کرد. اولین تورنمنتی که او شرکت کرد، سری جهانی 2006 بود. در واقع او در اولین تورنمنت خود در یکی از بخش‌های سری جهانی هفتم شد و 101 هزار دلار به دست آورد. این یکی از بهترین شروع‌هایی است که به چشم دیده‌ایم.

پوکر حرفه ای

او سال بعد نیز دو مرتبه در سری جهانی پوکر، با مبلغِ برنده کنار رفت. در بخش نولیمیت هولدم، سوم شد و 128 هزار دلار به دست آورد. در سری جهانی 2008 دوباره به پول خوبی رسید. این بار در نولیمیت هولدم هجدهم شد و به 108 هزار دلار رسید. مدتی بعد ورلد پوکر فاینالز اول شد و به 115 هزار دلار رسید. با این حال اولین مرتبه‌ای که به طور جدی، نظرها را به خود جلب کرد مربوط به سال 2010 بود. در مسابقات پوکراستارز آمریکای شمالی اول شد و به 750 هزار دلار رسید.

سال 2010 از آن هم بهتر پیش رفت. در فرانسه، در تور PPT کن به 1.8 میلیون دلار رسید. او در کل سه بار به رقم میلیون دلار در پوکر رسیده است. دو مرتبه دیگر، یک بار به سال 2013 برمیگردد که در پارادایز آیلند به 1.4 میلیون دلار رسید. در سال 2015 نیز در تورنمت سلبریتی‌های لاس وگاس به یک میلیون دلار رسید.

همانطور که گفته شد، سه دستبند قهرمانی سری جهانی پوکر را نیز دارد. این سه را در سال‌های 2008، 2012 و 2014 به دست آورده است. از حیث مبلغ برده در این سه تورنمنت، بیشترین مبلغ مربوط به سال 2014 بود. در نو لیمیت هولدم با ورودی 25 هزار دلاری اول شد و 871 هزار دلار به دست آورد.

فعالیت ونسا سلبست در سه سال اخیر بسیار کاهش پیدا کرده است. او سال 2018 از پوکر حرفه‌ای اعلام بازنشستگی کرد. از 2017 تاکنون او تنها چهار تورنمنت شرکت کرده که در هیچ‌یک نیز به توفیق خاصی دست نیافته است.

روابط

ونسا سلبست زنی سنتی نیست. او در سال 2013 با دوست دختر خود میراندا فاستر ازدواج کرد. این دو در نیویورک زندگی می‌کنند. در اکتبر 2018 این دو مادران پسری به نام فلیکس شدند.

پوکر حرفه ای
ونسا سلبست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *