بیش از 77 پروژه ارز دیجیتال با پشتوانه طلا

در سال های اخیر شاهد ایجاد پروژه های بلاکچینی بودیم که ادعا می شد دارایی های ارز دیجیتال (token) با پشتوانه طلا هستند. در ماه اکتبر، Coinshares و Blockchain.com یک توکن طلایی (DGLD) ایجاد کردند که پشتوانه اش طلا بود و از امنیت بیت کوین استفاده می کرد. یک توکن جدید با نام tether gold (XAUT) که در طبقه بندی تجاری Bitfinex قرار گرفت. شرکتی که ارز دیجیتال USDT را ایجاد کرد ادعا می کند یک XAUT در واقع برابر با یک اونس طلاست.

30 تلاش ناموفق برای ایجاد ارز دیجیتال با پشتوانه طلا

این گزاره که بیت کوین همان طلای دیجیتال است در سال های اخیر توسط ماکسیمالیست ها پذیرفته شده است. اما هنوز هم آنها در حال ایجاد توکن با پشتوانه طلا هستند که از فناوری بلاکچین استفاده می کند. دسته ای از شبکه های بلاکچین وجود دارد که ادعا می شود از طلا برا پشتیبانی از برخی توکن های مشخص استفاده می کنند. به عنوان مثال، Digixglobal نمونه ای به نام DGX دارد که برابر با 1 گرم طلای استاندارد LMBA است. به علاوه باید به darico، blocknote، aurusgold، cash telex، blockstock، tether gold، MKS، g-coin، goldnugget، goldmint، goldfund، gramgold coin، pax gold، karatgold coin و hellogold اشاره کرد.

این لیست تنها بخشی از توکن ها با پشتوانه طلاست که در حال حاضر وجود دارد. چندین پروژه دیگر هم با طی کردن همین مسیر ایجاد شده اند. طبق اطلاعاتی که در 12 ژانویه 2020 ثبت شده بیش از 30 پروژه ارز دیجیتال با پشتوانه طلای مرده وجود دارد که در طی چند سال شکست خورده اند. از سوی دیگر، در حال حاضر 77 مفهوم بلاکچین با پشتوانه طلا، initial coin offerings (جمع آوری سرمایه برای ایجاد یک ارز دیجیتال) و پروژه های توکن با پشتوانه طلا وجود دارد.

ورود DGLD و XAUT به رقابت ارزهای دیجیتال

مردم فکر می کنند بیت کوین همان طلای دیجیتال است و بازاریابی های اخیر در این عرصه همه را ترغیب می کند که «طلا را رها کرده، بیت کوین بخرید». توکن های با پشتوانه طلا هنوز هم برای سازندگان بلاکچین و سرمایه گذاران جذاب هستند. نمونه های اخیر هم از شرکت های Coinshares و Blockchain.com، MKS معامله گر فلز گرانبها و تتر بوده اند. شرکت Coinshares بریتانیایی است و ادعا می کند یک بلاکچین دیجیتال به ارزش 20 میلیون دلار طلا ایجاد کرده که امنیتش توسط شبکه بیت کوین تامین می شود. آنها می گویند هر DGLD به پشتوانه یک دهم یک اونس طلا وارد بازار شده است. برای خرید و فروش این ارز دیجیتال باید از Pit استفاده کرد که پلتفرم تجارت Blockchain.com است. از سوی دیگر، DGLD هم در زنجیره بیت کوین اجرا می شود و از زیرزنجیره Commerceblock استفاده می کند. البته این را هم باید اضافه کرد که فعلا ساکنان کانادا و آمریکا نمی توانند از DGLD استفاده کنند.

هفته گذشته (تاریخ انتشار یادداشت: 26 ژانویه 2020)، XAUT تتر معرفی شد و روز 24 ژانویه هم Bitfinex اعلام کرد توکن tether gold را در لیست قرار داده است. آنها روز جمعه بیانیه ای در این باره منتشر کردند:

XAUT یک دارایی دیجیتال است و توسط TG Commodities Limited ارائه شده است و یک XAUT برابر با یک اونس طلا (شمش طلای London Good Delivery) است.

آنها بر این نکته تاکید کردند که صاحبان XAUT از منافع مشترک دارایی فیزیکی و دیجیتال بهره مند می شوند. مخصوصا به این خاطر که اشکالات مربوط به طلا (هزینه بالای نگهداری و محدودیت در دسترسی) در این مورد وجود ندارد. پروژه دارایی دیجیتال pax gold هم شبیه به همین مورد است. چون در مورد آن هم تضمین شده هر pax gold از پشتیبانی یک اونس شمش طلای London Good Delivery برخوردار است.

جان پل کونینگ که یکی از طرفداران معروف ارزهای دیجیتال است می پرسد آیا پروژه هایی چون PAXG و XAUT و سایر ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا پایدار هستند؟ او روز جمعه در توییتی نوشت:

جالب است. برخلاف گزینه های نگهداری طلا به صورت سنتی، محصولات طلای بلاکچین مثل XAUT و Pax Gold و DGX هیچ هزینه نگهداری ندارند و فقط باید هزینه تراکنش را پرداخت کنید. آیا این پایدار است؟

برندون ارونقی مدیر ارشد امنیتی شرکت بیت کوین ماینینگ Layer1 است و در جواب به این پرسش می گوید:

تا حدی می توان گفت نه چون هزینه های تراکنش بی ثبات است. در حالت Offchain هر معامله در یک پلتفرم مبادله ارز متمرکز از این هزینه ها دوری می کند و در حالت Onchain هم یک قرارداد لفافه ای ایجاد می شود که صاحب چندین توکن اساسی است. اجازه دهید معاملات در لفافه انجام شود.

آیا این 77 پروژه ارز دیجیتال با پشتوانه طلا کمتر از E-Gold در سال 1996 متمرکز است؟

پروژه های قدیمی چون e-gold و Liberty Reserve شست خوردند ولی تلاش برای ایجاد توکن با پشتوانه طلا چیزی شبیه پیداکردن گنج است. پیتر شیف یکی از خبره های این حوزه است و معتقد است ارز دیجیتالی که پشتوانه اش یک فلز گرانبهاست، می تواند مثل بیت کوین ارزشمند باشد چون او ایمان دارد بیت کوین توسط هیچ چیز پشتیبانی نمی شود. از سوی دیگر e-gold شکست تلخی داشت هرچند خالقان آن سعی کردند ویژگی هایی چون ریزپرداخت و یک سیستم مدیریت غیرمتمرکز را ارائه کنند. داستان e-gold خیلی سریع تمام شد چون یک پروژه متمرکز بود که نتوانست گام به گام با مقررات KYC/AML و قوانین انتقال پول Patriot Act پیش برود.

بیشتر پروژه های طلای بلاکچین امروزی از یک سیستم دفتر کل توزیع شده استفاده می کنند ولی همین کار هم باعث نمی شود آنها کمتر از پروژه e-gold متمرکز باشند. تا جایی که وضعیت بازار نشان می دهد، بیشتر توکن های با پشتوانه طلای مذکور ارزشگذاری بسیار کوچکی در بازار دارند و بخش چشمگیری از آنها حتی در وب سایت های سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال وارد لیست نشده اند.

Karatgold سرمایه بازاری در حدود 65 میلیون دلار دارد اما ارزش حجم تجاری جهانی آن 200 هزار دلار است. توکن digix gold به Digixglobal تعلق دارد و سرمایه بازاری آن 6 میلیون دلار است و ارزش حجم تجاری جهانی آن 193 هزار دلار. اگر حجم تجاری روزانه هردو را با هم ترکیب کنیم باز هم کمرنگ تر از تتر 602 میلیون دلاری، بیت کوین 529 میلیون دلاری و bitcoin cash 30 میلیون دلاری است. توکن های با پشتوانه طلا هنوز راه درازی در پیش دارند تا به حجم تجاری ارزهای دیجیتال اصلی و فعالیت شبکه ای آنها برسند.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *