ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ خالق بیت کوین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین است و هویت وی، یکی از رازهای مهم و همچنان سربسته دنیای ارزهای دیجیتال است. اطلاعات زیادی در ارتباط با ساتوشی ناکاموتو در اختیار نیست! امروز بیت کوین به ارزشمندترین ارز دیجیتال در دنیا تبدیل شده است. بیت کوین که اولین بار در سال 2008 توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو منتشر شد تا سال 2010 توسط وی در حال توسعه بود.

اهمیت ساتوشی ناکاموتو تنها به دلیل ابداع بیت کوین نیست، فلسفه ارز دیجیتال و مفهوم پایگاه داده بلاکچین از هدیه های مهم وی به دنیای دیجیتال بوده است. در حالیکه که در سالیان اخیر تلاش ها و ادعاهای زیادی در رابطه با هویت ساتوشی ناکاموتو شکل گرفته است، اما هویت واقعی وی همچنان در هاله ای از ابهام است. در سالیان گذشته نام سه نفر به عنوان کسانی که احتمالاً ساتوشی ناکاموتو واقعی هستند طرح شده است که با ایشان در این مطلب آشنا می شویم.

شروع بیت کوین از سال 2007

در سال 2007 ناکاموتو توسعه ارز دیجیتالی به نام بیت کوین را شروع کرد. وی در سال 2008 یک راهنما یا گزارش سفید (Whitepaper) از آنچه ساخته است را منتشر کرد و عنوان آن را اینطور نوشت:

«بیت کوین: یک سیستم نقدی (پولی) الکترونیکی همتا به همتا (فرد به فرد)»

صفحه اول راهنمای اولیه منتشر شده بیت کوین
صفحه اول راهنمای اولیه منتشر شده بیت کوین

و ذیل آن نام خود و ایمیل خود را ذکر کرد. ناکاموتو در گزارش بنیاد P2P ادعا کرد که مردی است که در ژاپن زندگی می کنید و در 5 آوریل 1975 متولد شده است. اما گمانه زنی ها بعضاً هویتی غیر ژاپنی و متفاوت با اطلاعات ارائه شده از سوی وی را بیان می کنند. گمانه زنی از افرادی که در آمریکا یا اروپا زندگی می کنند.

ساتوشی با هدف اصلاح کردن اصول اولیه پروتکل بیت کوین، به شدت درگیر کامیونیتی (Community) بیت کوین و همکاری با آن بود. بعد از دو سال مشارکت، ساتوشی ناکاموتو از توسعه بیت کوین کنار رفت و در دسامبر 2010 مسئولیت ها را گوین اندرسون به صورت داوطلبانه برعهده گرفت.

سپس در بهار سال 2011 ناکاموتو برای رساندن پیام نهایی بازگشت. او در پستی نوشت که در حال حاضر مشغول موضوع دیگری است و مسئولیت بیت کوین در اختیار فرد مناسبی (گوین اندرسون) قرار دارد. این آخرین حرفی بود که جهان از خالق ناشناس بیت کوین به یاد می‌آورد.

مخترع بیت کوین یک پیام متنی را در اولین بلوک تولید شده در بلاکچین بیت کوین با عنوان در آستانه نجات دوم برای بانک‌ها خوانده‌است، گذاشت. این متن به یک عنوان در مجله The Times که در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ منتشر شده اشاره دارد. این نشانه قوی نشان می‌دهد که اولین بلوک زودتر از این تاریخ استخراج شده‌است. بلوک ژنیک دارای نشانه زمانی ۱۸:۱۵:۰۵ GMT در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ است. این بلوک بر خلاف تمام بلوک‌های دیگر است که در آن بلوک قبلی برای مرجع وجود ندارد. او استفاده از کد سفارشی را برای استخراج آن ضروری کرد. تمبر ثبت شده بر روی بلوک‌های بعدی نشان می‌دهد که ناکاموتو سعی نکرده تا تمام بلوک‌های اولیه را صرفاً برای خود کند.

دوریان ناکاموتو (Dorian Nakamoto)

تصویری از دوریان ناکاموتو در حال مصاحبه در منزل خود در تمپل سیتی کالیفرنیا در سال 2014
تصویری از دوریان ناکاموتو در حال مصاحبه در منزل خود در تمپل سیتی کالیفرنیا در سال 2014

دوریان ناکاموتو شاید معروفترین فردی باشد که به عنوان ساتوشی ناکاموتو مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. دوریان در مارچ سال 2014 در مقاله ای از نیوزویک (Newsweek) معرفی شد! این معرفی باعث شد تا یک هیاهو در بین اهالی ارز دیجیتال شکل بگیرد، چرا که اولین باری بود که یک رسانه ی معتبر به معرفی یک فرد به عنوان ساتوشی ناکاموتو اقدام میکرد که خالق بیت کوین بود!

نیوزویک ادعا کرد که شباهت های زیادی بین دوریان و ناکاموتو وجود دارد. برای مثال هر دو لیبرال و هر دو ژاپنی هستند! دوریان یک ژاپنی آمریکایی است که در دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا فیزیک خوانده است. نویسنده مقاله همچنین ادعا کرد که دوریان به او گفته است که دیگر کاری با بیت کوین ندارد و آن را به دیگران واگذاشته است!

دوریان بعداً این نقل قول را رد کرد و گفت که سوال را اشتباه متوجه شده است. او گفت که فکر کرده است خبرنگار از او در مورد کار قبلی اش با سیتی بانک سوال کرده است. اشتباه مهم این خبرنگار انتشار خانه دوریان ناکاموتو بود که میشد با جستجو در اینترنت حتی به محل دقیق آن رسید! اگرچه کامیونیتی بیت کوین باور نداشت که وی ساتوشی ناکاموتو باشد اما از اینکه تصویر منزل وی منتشر شده بود ابراز تعجب کرد!

البته این جنجال های خبری بدون عایدی برای دوریان ناکاموتو نبود! یک صندوق تاسیس شده برای او 67 بیت کوین سرمایه جذب کرد و این انگار روشی بود برای تشکر کردن از وی توسط کامیونیتی بیت کوین! بر اساس یک تخمین، وی کل بیت کوین ها را به قیمت 237 هزار دلار نقد کرده است!

کریگ رایت (Craig Wright)

برخی ادعای کریگ رایت را احمقانه توصیف کرده اند!
برخی ادعای کریگ رایت را احمقانه توصیف کرده اند!

کریگ رایت اهل استرالیا متخصص آکادمیک مهندسی کامپیوتر است. در اوایل نوامبر سال 2015، موسسه گیزمودو یک ایمیل ناشناس دریافت کرد، که در آن فردی نوشته بود نه تنها مطمئن است که کریگ رایت ناکاموتو واقعیست بلکه برای او کار نیز کرده است. رایت در کنفرانس سرمایه گذاران بیت کوین در لاس وگاس در سال 2015 به دنیا معرفی شد. وقتی از رایت در مورد سوابقش سوال شد، او ادعا کرد که یک مقداری از همه چیز دارد و مدارک تحصیلی اش را یک فوق لیسانس آمار و دو دکترا اعلام کرد. او همچنین اعلام کرد که با بیت کوین برای مدت بسیار طولانی در ارتباط بوده است. مجله وایرد (Wired) در یک مطلب در معرفی رایت، وی را محتمل ترین فرد نزدیک به هویت ساتوشی ناکاموتو خواند!

شواهدی که وایرد به آن اشاره میکرد، تایم استمپ پست های بلاگ ناکاموتو و بلاگ رایت و ایمیل های لو رفته بین رایت و وکیلش بود که به دفتر کل توزیع شده P2P اشاره شده بود. در نهم دسامبر ساعاتی بعد از آن گزارش عجیب وایرد که ادعا کرد کریگ رایت همان ناکاموتو است، پلیس فدرال استرالیا به خانه وی یورش برد و سپس اعلام کرد که این مسئله (ورود به خانه) ربطی به موضوع گزارش اخیر در رسانه‌ها در رابطه با ارز دیجیتالی بیت کوین نداشته است. بعد از آن رایت تا سال 2016 در فضای اینترنتی حضور پیدا نکرد و بعد در سال 2016 او در توییتر، خودش را سازنده‌ی ارز دیجیتالی بیت کوین معرفی کرد و ادعا کرد که برای حرف‌هایش مدرک دارد. سپس در میان سیلی از شک و تردید رایت ادعاهای خودش را رد کرد و مدارک شگفت‌آوری که وعده داده بود را ارائه نداد و گفت که جرات فاش کردن هویتش را ندارد.

نیک سابو (Nick Szabo)

در بین گزینه های مطرح شده، تخصص نیک سابو بیش از همه به ساتوشی ناکاموتو شباهت دارد.
در بین گزینه های مطرح شده، تخصص نیک سابو بیش از همه به ساتوشی ناکاموتو شباهت دارد.

نیک سابو یک مهندس کامپیوتر بود. او مبدع بیت گلد (ارز دیجیتال قبل از بیت کوین) و قراردادهای هوشمند است. در یک پست که او بیت گلد را تشریح میکرد، او در مورد پروتکلی صحبت می کرد که در آن می شود بیت های غیر قابل تقلبی ایجاد کرد که حداقل وابستگی را به یک نهاد سوم داشته باشد! این دقیقاً همان ایده ای است که بیت کوین مبتنی بر آن شکل گرفته است. تراکنش هایی مستقل از هر نهاد سوم دولتی و حاکمیتی!

مقالات و بلاگ پست های بسیاری منتشر شدند که دانش زیاد سابو را دلیل این می دانند که وی متناسب ترین گزینه برای ساتوشی ناکاموتو بودن است. همچنین یک نویسنده بریتانیایی به نام اسکای گری سبک نوشتار وی را بسیار مشابه با سبک نوشتار ناکاموتو می داند. همچنین یک اقتصاد دان به نام کارل منگر نوشته است: «آنچه برای من بسیار برجسته است این است که سابو برای دیجی کش چام (Chaum) دز 1990 کار کرده است. من حتی آدرس ایمیلی قدیمی دیجی کش او را پیدا کردم.»

پاول سولوتشی کالدر لرو (Solotshi Calder Le Roux)

برخی معتقدند پاول لرو بیت کوین را ابداع کرد تا راحت به قاچاق و مبادله پول سیاه بپردازد!
برخی معتقدند پاول لرو بیت کوین را ابداع کرد تا راحت به قاچاق و مبادله پول سیاه بپردازد!

پاول کالدر لرو یک برنامه نویس سابق، رئیس پیشین یک کارتل جنایت کار و جاسوس اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده (DEA) است.

او در سال ۱۹۹۹ یک نرم افزار رایگان رمزگذاری هارد دیسک ویندوز با نام E4M (اختصار یافته نام Encryption for masses یا رمزنگاری برای عموم) را به صورت اوپن سورس نوشته‌است. احتمال می‌رود وی از سازنده‌های نرم‌افزار تروکریپت باشد که بر پایه E4M ساخته شده‌است. لرو در حال حاضر به جرم صدور فرمان قتل شش نفر در بازداشت ایالات متحده آمریکا قرار دارد تا در صورت همکاری بیشتر با به مجازات کمتری محکوم شود.

برخی از رسانه ها معتقدند که سبک نوشتاری پاول سولوتشی کالدر لرو از نظر انتخاب واژگان و لحن بیان مورد استفاده بسیار شبیه به سبک نوشتاری ساتوشی است. او شیفته‌ی قمار است؛ در واقع، یک کلاینت پوکر در کد‌های اولیه‌ی بیت‌کوین وجود داشت. ولی آنچه که بیشتر از همه اهمیت دارد آن است که او از سال ۲۰۱۲ در زندان به سر می برد. شاید به همین دلیل است که یک میلیون بیت‌ کوین اش را هنوز خرج نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *