نیکولاس مادورو

الگویی برای ایران؛ ارز دیجیتال دولتی «پترو» اقتصاد ونزوئلا را نجات می‌دهد؟

ونزوئلا یکی از مرموزترین کشورهای جهان است. کشوری که در دوره هوگو چاوز، درآمد نفتی آن بسیار زیاد شد و جراحی‌های اقتصادی فراوانی صورت گرفت که در پایان به نابودی سرمایه و اقتصاد این کشور انجامید. نیکولاس مادورو اگرچه احترام زیادی برای دستاوردهای چاوز قائل است، راه‌های جدیدی را برای نجات اقتصاد این کشور آزمایش کرده که یکی از آنها، معرفی ارز دیجیتال پترو است. پیش از این خبر از کازینوی مبتنی بر ارز دیجیتال در کاراکاس دادیم و حالا سراغ باقی تغییرات می‌رویم.

مادورو در یکی از صحبت‌های اخیر خود توضیح داد که تمرکز دولت ونزوئلا در سال 2020 روی ارز دیجیتال دولتی این کشور، پترو است. دولت ونزوئلا قصد دارد بالاتر از ارز ملی خود بولیوار، بیشتر مردم را با پترو درگیر کند. مادورو در صحبت‌های خود در پارلمان این کشور گفت: راهی جدید برابر اقتصاد کشور باز کرده‌ایم. یک پروتوکل انقلابی برای شکستن مرزهای قبلی. انتقادات ما را قدرتمندتر می‌کند و باعث می‌شود خلاق‌تر باشیم. برای اینکه جواب‌هایی را پیدا کنیم که در حال حاضر نمی‌دانیم.

به منظور تقویت اقتصاد، دولت تصمیم دارد برخی از دارایی‌های خود را در ازای دریافت پترو به بخش خصوص واگذار کند. همینطور مادورو اعلام کرد که مردم می‌توانند قبوض و مالیات را با پترو پرداخت کنند. آنها حتی به شرکت‌های هواپیمایی این کشور اعلام کرده‌اند که سوخت را تنها در ازای پترو به فروش خواهند رساند.

اگرچه هنوز پترو به طور کامل در نزد مردم ونزوئلا جا نیفتاده، با این حال ایده‌های جدید مادورو احتمالا به شکوفایی این ارز دیجیتال در 2020 می‌انجامد. شایان ذکر است که بیتکوین، در حال حاضر محبوبیت بیشتری نزد مردم ونزوئلا دارد. یکی از دلایل این محبوبیت که حتی سبب شده مردم این کشور ارزهای دیجیتال را با قیمتی بسیار بیشتر از ارزش واقعی آن بخرند، تورم عجیب و غریب این کشور است که آن را چند هزار درصد می‌دانند.

این بین یکی از مشکلات مردم با پترو، دشواری تبدیل آن به سایر ارزهاست. مشکل اصلی این است که خزانه‌داری آمریکا این ارز دیجیتال را در لیست سیاه قرار داده و اینطور صرافی‌های معتبر، اجازه پذیرش پترو و تبدیل آن به دلار یا سایر ارزها را ندارند.

به منظور سدکشیدن برابر معاملات بین‌المللی با ارز واحد دلار، ونزوئلا در تلاش برای ساخت یک سیستم پرداخت با ارزهای دیجیتال است. به جز مشکلات عمیق اقتصادی، کشور ونزوئلا با تحریم‌های فلج‌کننده ایالات متحده روبرو است و باید راهی برای دور زدن بسیاری از این تحریم‌ها پیدا کند. ایران و روسیه نیز با کمک سوئیفت (SWIFT) قصد پیدا کردن راهی برای دور زدن آمریکا و دلار به عنوان واحد مرجع معاملات بین‌المللی هستند.

Freak

2 یک پینگ

  1. پینگ بک: بیتکوین؛ بانکداری به سبک آنارشیست‌ها، لیبرتارین‌ها و آدم‌های معمولی – بخت

  2. پینگ بک: بیتکوین؛ بانکداری به سبک آنارشیست‌ها، لیبرتارین‌ها و آدم‌های معمولی - بخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *