بازی in other Waters

بررسی بازی In Other Waters

مشخصات کلی

پلتفرم Nintendo Switch, Microsoft Windows
توسعه دهنده Jump Over The Age
ناشر Fellow Traveller
ژانر: Indie، Adventure
تاریخ انتشار April 3, 2020
دانلود بازی دانلود بازی In Other Waters

معرفی بازی

In Other Waters یک بازی کوچک است که در آن یک زیست شناس به نام الروی واس(Ellery Vas) در دریایی بیگانه، برای پیدا کردن نشانه هایی از حیات به جستجو مشغول است. البته شما در نقش زیست شناس بازی نمی کنید، شما باید لباس پیشرفته غواصی او را که توسط هوش مصنوعی کنترل می شود هدایت کنید. حضور شما برای کمک به الروی در مشاهده و طبقه بندی این گونه های جدید، جمع آوری نمونه ها و پیمایش در بستر دریا ضروری است. البته باید گفت بازی بسیار خوبی است. بسیار آرام بخش است و احتمالا چیزی است که الان به آن احتیاج دارید. معرفی این بازی را در رشته مطالب معرفی بازی ها می‌خوانید.

از آنجایی که شما به عنوان هوش مصنوعی در لباس غواصی حضور دارید، و فقط می توانید سوالات الری را با بلی و نه پاسخ دهید، شما دنیای In Other Waters را به صورت یک رابط کاربری مشاهده می کنید. کنترل شما بر لباس غواصی شامل حرکت به نقاط مختلف، مدیریت سطح اکسیژن و قدرت، و در نهایت سیستم جمع آوری نمونه ها، که همه گی از طریق صفحه نمایشِ زیبای لباس غواصی میسر می شود. برای انتخاب یک لوکیشن، یا باز کردن محفظه نمونه ها، یا باز کردن صفحه ای به منظور تماس برای دریافت دستورات، همه چیز ساده و واضح است و پیچیدگی خاصی در آن مشاهده نمی شود. اما مهم تر از همه، شما هیچ وقت اقیانوس کشف شده را نمی بینید، شما با یک نقشه توپوگرافی روبه رو هستید که جزئیات محیط اطراف بلافاصله وقتی که به منطقه ای می رسید توسط اسکنر لباس تهیه می شود.

البته الروی یک دانشمند با حس شاعرانه است که جزئیات را به طرز شگفت انگیز و شاعرانه ای برای شما بیان می کند که شما لحظه ای نمی توانید از تصویر سازی اقیانوس دست بردارید. بنابراین آنچه شما به عنوان نقاط زردِ مجتمع می بینید، الروی آن را جنگل های قارچ های بلند توصیف می کند و آن را “ساقه صخره ها” می نامد. در قسمت شرقی نقشه رشته هایی از نقاط مختلف زرد را مشاهده می کنید، و الروی به شما می گوید که رشته های ابریشمی ظریفی بین ستونهای بلند سنگ وجود دارد. و نقاط کوچک در حال حرکتِ در امتداد آن رشته ها؟ آنها موجودات پر رنگی هستند که او آنها را باغبان می نامد. زیبا است، نه؟

البته این توصیفات شامل مناظرِ در طول مسیر، سیاه چاله ها و دست انداز ها نیز می شود. البته این توصیفات با پیدا کردن موجودات جدید یا بررسی کامل آن ها جزئیات بیشتری پیدا می کنند و در نهایت شکل و شمایل آن ها نیز برای شما به نمایش در می آید. In Other Waters با همان وضوح و شفافیت نوشته شده است که گویی کسی عکسی را به شما نشان می دهد، همین چیزی است که باعث می شود حالت رابطه کاربری گونه بازی به جای اینکه نا امید کننده باشد، دلنشین هم می شود. کنترل ها ساده هستند، همه چیز منطقی به نظر می رسد، و شما در واقع یک لباس غواصی کارآمد و شایسته خواهید بود. این جا است که باید به نویسنده بازی احسنت گفت.

بازی in other Waters
بازی in other Waters

البته از داستان بازی نیز نباید غافل شد. الروی برای یک ابر گروه علمی کار می کند که او را برای بررسی کردن شرایط حیات و کشف منابع معدنی به سایر سیارات اعزام می کنند. الروی به واسطه پیامی که از طرف همکارش دریافت می کند به این سیاره می آید، اما بعد از ورود خبری از همکارش نیست و با اقیانوسی بزرگ روبه رو هستید که باید در آن به کاوش بپردازید. اکتشافات قبلی را پیگیری می کنید، و در نهایت به قارچ های سمی در منطقه شرقی و خرابه های اسرار آمیز در عمق آب های تاریک در شمال می رسید. حال شما مدیریت کشفیات را بر عهده می گیرید. در طول بازی چند پازل نه چندان سخت هم پیش روی شما قرار می گیرند؛ مثلا باید اثرات نمونه های مختلف را بررسی کنید تا اثرات قارچ های سمی بر روی تنفس شما را از بین ببرید، یا از چه نمونه ای برای باز کردن پوشش گیاهی که سد راه شما شده اند استفاده کنید. با کمک به الروی برای اتخاذ تصمیم های درست، اعتماد او را به خود جذب می کنید. راز وحشتناکی هم وجود دارد که می توانید در طول 4 ساعت از آن پرده بردارید.

اما In Other Waters همچنان آرام و دوست داشتنی باقی می ماند زیرا راز وحشتناک ده ها سال پیش برملا شده است، و سیاره زنده است. زندگی با شرایط سازگار شده است، تغییر کرده و سرانجام دوباره رونق گرفته است. بنابراین واقعا هیچ مشکلی بر دوش شما نیست. اما این انسان طمع کار، این میمون بی فکر و مغرور که همه چیز را به تباهی می کشد. اما شما نمی توانید گذشته In Other Waters را تغییر دهید، تنها می توانید شاهدی بر آن باشید. و شاهدی بر همه چیز! چرا که این دنیای کوچک، این اکو سیستم واقعا عالی است. و با توجه به تجربیات تاریک من از تاریخ زندگی روی زمین، همه چیز با عقل جور در می آید. ساقه صخره ها، قارچ هایی هستند که مستعمره هایی بهم پیوسته با سیستم های ریشه ای در زیر زمین تشکیل می شوند، که من خوشحالم که بر این اساس پذیرفته ام که قارچ های زمین هم به همین شکل عمل می کنند، و به همین ترتیب بسیار آشنا هستند.

موسیقی متن و صدای محیط اطراف واقعا فوق العاده هستند و با توجه نحوه روایت داستان بار سنگینی بر دوش آهنگساز بازی بوده است که باید گفت وظیفه خود را بسیار عالی به سرانجام رسانده است. معمولا از بازی هایی در سبک In Other Waters انتظاری نیست که خیلی طولانی باشند و در مورد این بازی هم صدق می کند. بازی در 10 ساعت به پایان می رسد که البته زمانی ایده آل برای آن محسوب می شود. در کل در خلق یک سیاره جدید و توصیف و تصویر سازی از آن سیاره و موجودات آن با استفاده از کلمات فوق العاده عمل کرده است.

سفر به اعماق اقیانوسی ناشناخته با زیست بومی خاص و جزئیات بالا، موسیقی بی نظیر و رابط کاربری نو و مینیمال، تجربه ای نیست که هر سال رخ دهد. اگر همه موارد بالا را در نظر بگیرید، می توان از معدود مشکلات آن هم چشم پوشی کرد، تجربه ای آرام و لذت بخش داشت و بر دانش خود در مورد موجودات دریایی نیز افزود.

گیم پلی بازی

نکات مثبت

  • گشت و گذاری مینیمالیستی و اورجینال
  • اتمسفر و گیم پلی خوب و روان
  • موسیقی متن و صدا گذاری فوق العاده
  • آرامش بخش بودن بازی

نکات منفی

  • گیم پلی بازی می توانست چالش برانگیز تر باشد
  • ماموریت فرعی به اندازه ماموریت های اصلی جذاب و راضی کننده نیستند
  • ممکن است ریتم بازی برای همه جذاب نباشد

Freak

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *