چرا در پوکر افزایش حداقلی، بیش از اندازه اشتباه است؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر

به قلم رابرت وولی – موضوع یادداشت امروز مربوط به افزایش حداقلی است؛ به این معنا که بازیکنی شرط می کند و شما دقیقا به اندازه دو برابر آن افزایش می دهید، چون این حداقل میزان افزایشی است که می توانید در بازی نامحدود صورت دهید. تصمیم گرفتم در این یادداشت به این موضوع بپردازم، چون این روزها بازیکنان مبتدی و بی تجربه بسیاری از این تاکتیک استفاده می کنند. می خواهم توضیح دهم چرا افزایش حداقلی معمولا اشتباه است.

گفتنی است این تاکتیک در سطوح مختلف، نتایج مختلف دارد و مهم است که حواسمان باشد در طول یادداشت، در خصوص اقدامات پس فلاپ در بازی های نقدی سطح پایین، صحبت می کنم. اول با یک مثال شروع کنیم:

چند سال پیش در لاس وگاس مشغول بازی یک به 2 دلاری از موقعیت اولیه بودم و کارت های زیر را در اختیار داشتم:

به 8 دلار افزایش دادم. سه بازیکن کال کردند و فلاپ رو شد:

فکر کردم با ناتس (بهترین دست ممکن) دست قرعه فلاش، احتمالا این فلاپ بیشتر از بقیه برای من خوب بوده است. برای همین 20 دلار شرط کردم. یکی از بازیکنان فولد کرد. بعدی افزایش با پست شرط 40 دلاری، افزایش حداقلی اعمال کرد و سومی هم فولد کرد.

بیایید کمی در اینجا محاسبه انجام دهیم. پات الان 90 دلار بود و کال کردن برای من 20 دلار هزینه داشت که ضریب پات را 4.5 به یک می کرد. آیا فلاش من در ترن ساخته می شد؟ خب، 9 دِل بین 47 کارت باقی مانده وجود داشت و در نتیجه احتمال 9 از 47 یا 19 درصد بود که به معنای ضریب 4.2 به یک می شود.

به این معنا است که حتی اگر ضریب پات مناسبی هم نداشته باشم (اگر من فلاش خود را بسازم و رقیب پول بیشتری در پات نگذارد)، از لحاظ ریاضی کال کردن من به امید ساختن دست مدنظرم، صحیح است. اگر دستی داشته باشد که با کامل شدن دست من، باخت بزرگتری متحمل شود، سود دست برایم بیشتر هم خواهد شد.

کال کردم و خوش شانس بودم که 4 دِل رو شد:

به منظور چک-رِیز، چک دادم. رقیب چک داد و غافلگیرم کرد. کارت ریور هم رو شد که نمی توانست هیچ دستی که باید در فلاپ با آن افزایش می داد را بهتر کند:

من 55 دلار در پات 110 دلاری شرط کردم. برای مدتی طولانی فکر کرد و بعد با بی میلی جفت 8 خود را رو کرد و فولد کرد.

به نظرم این دست به خوبی مشکل افزایش حداقلی را مشخص می کند: هیچ وقت هدف مدنظر افزایش دهنده را تامین نمی کند:

  • افزایش دادن به هدف وادارِ بقیه رقبا به پرداخت پول بیشتر منطقی است، ولی مینی-رِیز (افزایش حداکثری) این کار را نمی کند.
  • ممکن است به عنوان بلوف مینی-رِیز کنید، ولی آن قدر بزرگ نیست و احتمالا یکی دو نفر که شرط قبلیشان براساس بلوف نبوده، کال می کنند. بازیکنی با بازیخوانی خوب ممکن است شما را بدون هیچ دستی ری-رِیز کند و این فقط به خاطر این است که مینی-رِیز بسیار ضعیف به نظر می رسد.
  • احتمالا مهم ترین دلیل برای افزایش ایجاد پات بزرگ برای دست قدرتمندتان است. مشخص است که افزایش حداقلی راهی برای ساخت پات بزرگ نخواهد بود.

حالا اجازه دهید داستان دست دیگری از پوکر نرخ پایین برایتان تعریف کنم. چیدمان نهایی شامل 74536 بود و امکان فلاش وجود نداشت. زن جوانی 5 دلار شرط کرد که به اندازه پات بود. آن قدر با او بازی کرده بودم که بدانم عاشق بلوف در چنین موقعیت هایی است؛ جایی که هیچ کس جرات کال ندارد مگر اینکه کارت خاصی داشته باشد که اینجا 8 بود.

من فقط یک جفت داشتم، ولی وقتی تنها بازیکن حاضر در دست فولد کرد، به نظرم موقعیت بسیاری خوبی برای بلوف مجدد (Rebluff) آمد. به آل-این افزایش دادم که چیزی حدود 30 دلار بود. بلافاصله کال کرد و مشخص شد تنها 8 ندارد، بلکه 8-9 دارد. ناتس کرده بود. وای!

حالا که از بازی گذشته، به نظرم افزایش دادن تصمیم درستی بود، چون رقیب بیشتر اوقات بلوف می زد تا اینکه شرط غیربلوف ببندد. با این حال، در ارزیابی میزان شرط اشتباه کردم. از معدود موقعیت هایی بود که افزایش حداقلی بی نقص می بود. اگر چیزی نداشته باشد، بلافاصله فولد می کند، چون آن قدر شجاع نیست که بخواهد با آل-این بلوف بزند. به بیان دیگر، اگر بلوف نزند، هر میزان شرطی می تواند پات را مال من کند، ولی با افزایش حداقلی اگر اشتباه کنم کمترین مقدار را از دست می دهم.

به چند موقعیت دیگر که افزایش حداقلی می تواند تصمیم درستی باشد هم می توانم اشاره کنم:

  1. شما دست هیولا دارید، می دانید رقیب ضعیف است و افزایش حداقلی بالاترین میزانی است که به نظرتان می توانید او را از پات خارج کنید.
  2. رقیبی بسیار تهاجمی دارید که تقریبا مطمئن هستید افزایش حداقلی را به چشم حرکتی ضعیف می بیند در حالی که هدفتان نابود کردن اوست. اینجا افزایش حداقلی در واقع تله ای است که با آن به دنبال دیدن ری-رِیز هستید.
  3. دست خیلی خوبی چون فول هاوس یا کوادز دارید و چندین کال کننده شل هم باقی مانده است. افزایش حداقلی بهترین راه برای ترغیب تمام این بازیکنان شل به قرار دادن پول بیشتر در پات خواهد بود.

با این حال، از موارد بالا می توانید متوجه شوید افزایش حداقلی در موارد معدودی تصمیم ایده آل است. ابزار بسیار مناسبی است که در جعبه ابزارتان داشته باشید، ولی بیشتر اوقات نباید سراغش بروید. اگر عادت به پست کردن افزایش حداقلی دارید، شجاع تر باشید و سعی کنید شرطی 3 تا 3.5 برابر شرط قبلی پست کنید. به نظرم به زودی می فهمید برایتان فایده بیشتری خواهد داشت.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *