بررسی بازی کامپلکس

بررسی بازی The Complex (دانلود بازی)

مشخصات کلی

پلتفرمPlayStation 4, Xbox One, PC , Switch
توسعه دهندهGood Gate Media, Little Jade Productions, Wales Interactive
ناشرWales Interactive
ژانر:interactive sci-fi thriller
تاریخ انتشارMarch 31, 2020
دانلود بازیدانلود بازی کامپلکس

بک گراند

در آینده نه چندان دور، جدیدترین نوآوری در علم پزشکی، توسعه نانو سلول ها خواهد بود، که می تواند سرعت بازسازی سلول های خونی، استخوان و مغز استخوان را افزایش دهد، به گونه ای که افراد می توانند بیمارستان های میکروسکوپی را با خود به هر کجا که می روند، ببرند. طبیعی است که چنین فناوری‌ای را نمی توان به طور رایگان در اختیار همگان قرار داد. به هر حال پزشکی یک تجارت بزرگ است و هر چیزی که بتواند چنین تغییرات فیزیولوژیکی چشمگیری را ایجاد کند، هم کاربری انسان دوستانه دارد هم می توان از آن در جهت نیات شیطانی استفاده کرد. هنگامی که تروریست ها برای به سرقت بردن این فناوری نانو سلولی وارد مجتمع کنزینگتون می شوند، امی تنان، محقق برجسته و ارشدِ پروژه می داند که روز بسیار پر تنشی در پیش رو خواهد داشت. خوشبختانه این روز پر تنش، به معنای یک تریلر جذاب به نام The Complex در سبک Full Motion Video است که آن را در سلسله مطالب معرفی بازی ها بررسی کرده‌ایم.

گیم پلی

بازی کامپلکس در حقیقت یک فیلم در ژانر علمی تخیلی است و داستان آن از جایی آغاز می شود که یک حمله بیولوژیکی به لندن اتفاق افتاده است و دو دانشمند در آزمایشگاهی حبس می شوند و در تلاش برای فرار از آن جا هستند. گیم پلی بازی با انتخاب دیالوگ هایی در نقاط از پیش مشخص شده پیش می رود، بنابراین هر تصمیم شما بر روند داستان تاثیر دارد و این ارتباطات و تعاملات شما با سایر شخصیت های بازی است که یکی از 8 پایان بندی بازی را رقم خواهد زد. این اثر واقعا از کیفیت بالایی برخوردار است، کیفیت ویدیو ها فوق العاده است، بازیگران در نقش دانشمندانی که در آینده نزدیک به پیشرفت خیلی بزرگی خواهند رسید به خوبی و با جدیت تمام به ایفای نقش پرداخته اند، هرچند لایه هایی از طنز و شوخی نیز برای سرگرمی بیشتر گیمر ها در متن داستان قرار داده شده است.

گیم پلی-کامپلکس

بازیکن نقش ایمی را بر عهده می گیرد و در طول بازی تصمیم های مختلفی را برای او دریافت می کند. این تصمیمات  به صورت دو الی چهار دکمه با توضیحات کوتاه ظاهر می شوند که در کنار صفحه و در پایین آن جای می گیرند. به طور پیش فرض، مدت محدودی برای انتخاب یکی از این تصمیات تا پیش از آن که بازی به طور خودکار یک از آن ها را انتخاب کند وجود دارد. این محدودیت یک حس فوریت و ضرورت در تصمیم گیری را به شما منتقل می کند، به ویژه هنگامی که تروریست ها هر لحظه به ورود به آزمایشگاه نزدیک تر می شوند این حس بیشتر می شود.

در بعضی مواقع این محدودیت زمانی بسیار کم به نظر می رسد، مخصوصا در مواقعی که اصلا فرصت نمی کنید تمامی انتخاب های موجود را بخوانید، چه برسد به این که تصمیم بگیرید کدام انتخاب بهترین است. خوشبختانه گزینه ای در تنظیمات وجود دارد که به جای انتخاب خودکار، وقفه ای در بازی شکل می گیرد تا شما بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید، که در دفعه دومی که بازی را به اتمام رساندم از این گزینه استفاده کردم. البته که مقداری از تنش را کم می کند، اما آن قدری نیست که به روایت کلی آسیبی وارد کند.

شروع بازی

داستان با گیر افتادن دکتر تنان و ریس ویکفیلدِ شوخ طبع در آزمایشگاهی در مجتمع کنزینگتون آغاز می شود. این دو با هم رابطه دوستی دارند (یا شاید هم بیشتر)، از آنجایی که هر دو در جنگ قندهار که 5 سال پیش اتفاق افتاده بود به عنوان پزشک مشغول به خدمت بودند، تا زمانی که دو مجروح در زیر دستان ایمی جان خود را از دست می دهند و ریس فشارهای روانی وارده از این اتفاق را نمی تواند تحمل کند و خدمت را ترک می کند. حال مجددا برای درمان زنی به نام کلیر با سرفه های خون آلود کنار هم جمع شده اند. این زن تحت درمان توسط نانو سلول های ایمی است که هنوز تاییده‌های قانونی را به دست نیاورده اند و حال این سلول ها سبب تخریب بافت های بدن کلیر شده اند. در کنار فشار ها و تنش های معالجات کلیر، تروریست ها در حال عبور از سد های امنیتی مجموعه برای ورود به آزمایشگاه هستند که وضعیت فعلی را بغرنج تر می کند.

البته ایمی و ریس کاملا ارتباط خود با دنیای بیرون از دست نداده اند. آن ها از طریق تماس ویدیویی با دفتر ناتالی کنزینگتون، مدیر شرکت و از بنیان گذاران این روش درمانی، در ارتباط هستند. ناتالی هم دست تنها نیست و منشی مورد اعتمادش امیلی و پارکر کاپلانی، طراح مجموعه و سیستم های امنیتی آن به او کمک می کنند. ایمی در دریافت کمک از سوی ناتالی مردد است چرا که یکی از در خواست های ناتالی از ایمی این است که مقدار قابل توجهی از خون کلیر را برای در اختیار داشتن نانوسلول ها همراه خود بیاورد، حال ایمی باید یا جان خود را نجات دهد و باعث مرگ کلیر شود یا به فکر راه فرار دیگری باشد.

بازی ها خوب بازیگران به خوبی حس مخاطره آمیز داستان را به شما منتقل می کنند. ریس فرد شوخ طبع گروه هست که هر لحظه تیکه و اظهار نظر طعنه آمیزی را در آستین خود آماده دارد تا در فرصت مناسب آن را بیان کند، اما او هم با نزدیک تر شدن تروریست ها هر لحظه مضطرب تر و نگران تر به نظر می رسد. از طرفی ناتالی هم همه هست و نیست و روح خود را برای مجموعه و تکنولوژی های آن گذاشته است. از این رو اگر ناچار شود، مشکلی با مرگ کلیر و کشتن تروریست ها ندارد اگر بداند اقداماتش باعث حفظ نانو سلول ها می شوند.

این موضوع نگرانی ایمی و ریس را هم افزایش می دهد، وقتی ناتالی حاضر است از جان یک بیمار بگذرد چی کسی می داند حاضر است چند نفر دیگر را برای حفظ کردن دستاورد بزرگ شرکت ش قربانی کند. البته که آن ها دور از همه این قضایا هستند و فقط در حال تماشای ماجرا از طریق دوربین های امنیتی هستند پس شرایط خیلی پر تنشی را تجربه نمی کنند. کلیر هم در حالی که درون یک اتاقک محبوس شده است تا تحت درمان قرار بگیرد هم در حال سپری کردن اوضاع به شدت سختی است و هم در تلاش برای گفتن یک راز به ایمی و ریس است.

از بین همه بازیگران، میشل میلت، که نقش امی را بازی می کند، احتمالاً سخت ترین کار را دارد زیرا عملکرد وی بسته به انتخاب بازیکنان که باید انجام دهند، باید بسیار تغییر کند. بر اساس پیشرفت داستان هم باید دلسوز باشد هم خونسرد، هم باید امیداور باشد هم نا امیدی را به بازیکن القا کند. یا باید کینه جو باشد یا از تقصیرات دیگران بگذرد. و باید به عملکرد او با توجه به مدیریت خیلی خوب احساسات و رفتار ها مختلف، نمره قبولی داد.

سعی شده بسیاری از مشکلات بازی های اینچنینی تا حد ممکن رفع شود. با این حال، این یک بازی مبتنی بر انتخاب بازیکن است و از این رو مستعد مشکلاتی را که اکثر بازی هایی در ژانر دارند نیز است. در مواقعی از خود می پرسید این گزینه چگونه در میان انتخاب قرار داده شده است و چه عواقبی می تواند داشته باشد (اصلا اگر عواقبی به دنبال داشته باشد). سپس مواقعی وجود دارد که تصمیمی می گیرید و با نتیجه ای کاملاً متفاوت از آنچه پیش بینی کرده بودید مواجه می شوید، و سایر موارد وقتی بازی انتخاب شما را به طور کلی نادیده می گیرد تا در مسیر از پیش تعیین شده خود ادامه پیدا کند. البته موارد اینچنینی بسیار نادر است، اما مشکل بزرگ تر این است که نمی توانید هر کجا که خواستید بازی را ذخیره کنید. بازی تنها به صورت خودکار و در مواقع از پیش تعیین شده ذخیره می شود. اگر اتفاقی افتاد که قصد آن را نداشتید، یا اگر بخواهید شاخه های دیگر بازی را ببنید باید کل بازی را از اول آغاز کنید (اگرچه میان پرده های سینمایی را می توانید رد کنید).

با وجود تصمیات گرفته شده و اتفاق هایی که می افتند، مسیر داستان تا حد زیادی ثابت است. البته تفاوت های کوچکی نیز در بعضی مواقع نماینگر می شوند. مثلا ایمی دلسوز باشد یا با بقیه مخالف کند، یا از هوش خود برای حل مشکلات استفاده یا متوسل به زور شود، و از این دست تفاوت ها. برخی صحنه نیز تنها زمانی نمایش داده می شوند که تصمیم خاصی گرفته باشید و با تغییر تصمیم بازیکن آن صحنه ها حذف می شوند. اوج این تصمیمات هم وقتی است که یکی از 8 پایان بندی را می بینید که در آن برخی ممکن است زنده باشند یا نباشند.

به عنوان شخصیت ایمی تصمیمات و تعاملات شما با سایر شخصیات ها ردیابی و بررسی می شوند و در آخر سطوح ویژگی های شخصیتی شما که شامل صداقت، وجدان، برونگرایی، موافقت و خشم می شود نمایش داده می شود. هم چنین در کل بازی 196 سکانس وجود دارد که تصمیمات شما در نمایش دادن این سکانس های نیز تاثیر گذار است. این انتخاب ها و تصمیمات شما است که در روند شکل گیری اخلاقی دکتر تانن تاثیر گذار است. اولین بار که بازی را به اتمام رساندم، سعی کردم تا جای ممکن ایمی را شخصی دلسوز و اهمیت دهنده به دیگران نشان دهم، فقط 81 سکانس از بازی را تماشا کردم، و با ارزیابی “نوع دوست” و با 4 تن تلفات بازی را به پایان رساندم. در دومین تجربه، تا جای ممکن ایمی را فردی خودخواه و خونسرد نشان دادم که با ارزیابی “فرد دچار اختلال عصبی” رو به رو شدم. همه شخصیت های اصلی کشته شدند و در مجموع 126 سکانس را تماشا کردم. داشتن تنوع در انتخاب و تصمیمات تجربه لذت بخشی بود.

ریت بازی کامپلکس
ریت بازی کامپلکس

در حالی که بازی در ابتدا با دادن اطلاعات بسیار زیاد به شما شاید کمی گیج کننده به نظر برسد و جذابیت خود را از دست بدهد، اما وقتی وارد بخش هیجان انگیز خود می شود، یک داستان بسیار پر تنش و جذاب و حس مسابقه با زمان را به شما تقدیم می کند. به عنوان یک فیلم تعاملی، هیچ معما، اکتشاف، یا سایر عناصر سنتی ماجراجویی وجود ندارد، اما اگر از داستان های پرشورِ مرگ و زندگی، همراه با ابهامات اخلاقی لذت می برید، این فیلم-بازی همان چیزی است که به دنبالش هستید.

نکات مثبت

  • داستان گیرا و پر از تنشِ تریلر و هیجان انگیز با پایان بندی های مختلف
  • مرگ و زندگی شخصیت های دیگر کاملا به تصمیمات شما بستگی دارد
  • ارزش بالای هنری از لحاظ سینمایی و بازی های عالی

نکات منفی

  • اطلاعاتی که در اول بازی ارائه می شوند زیاد و کمی گیج کننده هستند
  • عدم امکان ذخیره دستی بازی
  • اندکی تاخیر در ادامه بازی پس تصمیم گیری می تواند حس و حال شما را کم رنگ کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *