هوبی توکن

هوبی توکن چیست؟ (Huobi Token)

هوبی یک صرافی مستقر در سنگاپور است که سومین صرافی بزرگ دنیا به شمار می رود. هوبی توکن (HT) که یک ارز دیجیتال منتشر شده توسط این صرافی است، امروز در بین 20 رمزارز با ارزش در دنیا قرار دارد و با ارزش بازاری نزدیک به 900 میلیون دلار، یکی از مهمترین ارزهای دیجیتال در دنیا به شمار می رود. در این مطلب قصد داریم هوبی توکن را از جنبه های مختلفی نظیر نحوه شکل گیری، مزایای استفاده از آن و عملکرد آن در بازار مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخچه هوبی توکن

صرافی هوبی توسط مهندس قدیمی اوراکل لئون لی (Leon Li) در سال 2013 ایجاد شد. در ابتدا این صرافی در چین مستقر بود که در پی ممنوعیت معامله بیت کوین در سال 2017 در چین، بنیاد هوبی فعالیت آن را به سنگاپور، کره جنوبی و ژاپن گسترش داد.

لئون لی، بنیانگذار صرافی هوبی و ارز دیجیتال هوبی توکن
لئون لی، بنیانگذار صرافی هوبی و ارز دیجیتال هوبی توکن

در ژوئن سال 2018 گروه هوبی اعلام کرد که بلاکچین هوبی را توسعه داده است و دفتر کل معاملات آنرا منتشر خواهد کرد. همچنین صرافی اعلام کرد که از معامله OTC و معاملات آتی پشتیبانی خواهد کرد که به تنهایی بیش از 550 میلیون دلار معامله روزانه را شامل خواهد شد.

هوبی توکن که با نماد HT به عنوان یک رمزارز با ارزش در دنیا به شمار می رود در ژانویه سال 2018 به عنوان پاداش برای کاربران صرافی هوبی ارائه شد که در صورت خرید و نگهداری آن، کارمزد پایین تری برای معاملات خود در این صرافی بپردازند. هوبی توکن در ابتدا به عنوان جبرانی در مقابل تحریم های دولت چین در مورد معامله بیت کوین و کاهش حجم معاملات آن، به کاربران VIP صرافی هوبی ارائه شد. لئون لی، بنیانگذار صرافی دیجیتال هوبی، اعلام کرد که تغییرات قانون چینی بین 15 سپتامبر و 1 نوامبر سال 2017، میزان تجارت در این پلت فرم معاملاتی را تا 95 درصد کاهش داده است.

از این نظر عملکرد صرافی هوبی دقیقاً مشابه با بزرگترین صرافی جهان، صرافی بایننس بود که بایننس کوین را به کاربران خود عرضه کرد و در ازای نگهداری آن توسط کاربران کارمزد کاربران خود را در معاملات سایر ارزهای دیجیتال کاهش داد تا مشوقی برای نگهداری این رمزارز باشد. هوبی توکن نیز با هر ارز دیجیتال دیگری روی صرافی هوبی قابل معامله است.

در ماه مارس 2019، گروه هوبی سرویس هوبی پرایم (Huobi Prime) را راه اندازی کرد که به کاربران اجازه می داد در خرید اولیه کوین ها اولویت داشته باشند.

عملکرد بازار هوبی توکن

بالاترین قیمت هوبی توکن (HT) تا به امروز 5.97 دلار بوده است که در 5 ژوئن سال 2018 رقم خورد. تعداد توکن های موجود هوبی 500 میلیون توکن است. توزیع اولیه هوبی توکن (که تیم اصرار دارد ICO نبوده است) بین ژانویه و فوریه سال 2018 صورت گرفت. در این بازه نزدیک به 300 میلیون هوبی توکن توزیع شد و این اولین عرضه بود که به کاربران VIP صرافی هوبی صورت گرفت.

کاربران VIP هوبی در 5 سطح اشتراکی در ازای پرداخت هزینه 120 هوبی توکن در ماه 10 درصد تخفیف در کارمزد معاملات سایر ارزهای دیجیتال این صرافی دریافت می کنند و در ازای پرداخت هزینه خرید 12000 هوبی توکن در ماه 50 درصد تخفیف در کارمزد معاملات سایر ارزهای دیجیتال دریافت می کنند. برخلاف بایننس کوین که این تخفیفات به صورت پله ای هر سال در حال کاهش است، تخفیف درنظر گرفته شده برای هوبی توکن دائمی است و تا زمانی که اشتراک ماهانه توسط کاربر خریداری شود، از تخفیفات مربوط نیز بهره مند خواهد شد.

داشتن هوبی توکن (HT) روی پلت فرم صرافی هوبی یک حق رای نیز برای شما به همراه خواهد داشت که به شما این حق رای را میدهد تا انتخاب کنید چه ارزهای دیجیتالی روی پلت فرم به خرید و فروش برسد. در نتیجه ارزهای جدید برای اینکه بتوانند خود را روی پلت فرم هوبی عرضه کنند باید میزان زیادی هوبی توکن خریداری کنند تا به لیست معاملاتی صرافی راه پیدا کنند.

از 500 میلیون توکن عرضه شده، 200 میلیون توکن در مالکیت تیم هوبی است (40 درصد از ظرفیت کل). نیمی از این میزان به عنوان پاداش کاربران و هزینه نگهداری پلت فرم و نیمی دیگر در مالکیت مستقیم اعضای تیم هوبی است که به صورت وستینگ در 4 سال در اختیارشان قرار می گیرد.

مشخصاً اصلی ترین محل خرید و فروش هوبی، پلت فرم صرافی هوبی است اما برخی دیگر از پلت فرم ها نظیر LBank، Bibox، Gate.io و DDEX نیز امکان خرید و فروش این ارز دیجیتال را فراهم کرده اند.

هوبی توکن (HT) یک توکن ERC-20 روی بلاکچین اتریوم است، لذا روی هر کیف پولی که از توکن های ERC-20 پشتیبانی می کند قابل ذخیره خواهد بود.

جمع بندی

هوبی توکن یک ارز دیجیتال است که به نظر می رسد از جهات بسیاری مشابه با بایننس کوین باشد. همانطور که صرافی بایننس به عنوان بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال دنیا، بایننس کوین (BNB) را منتشر کرد صرافی هوبی نیز به عنوان سومین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال دنیا، هوبی توکن (HT) را منتشر کرد. اما موفقیت هوبی توکن در دنیا در گرو یکسری عوامل است:

  • اگرچه این ارز دیجیتال در کشور چین بنا نهاده شد، اما به دلیل محدودیت هایی که از طرف دولت چین اعمال شد، دفتر اصلی خود را به سنگاپور منتقل کرد. این صرافی همچنان در تلاش برای همکاری با دولت چین برای فعالیت بلاکچین خود و ارزهای دیجیتال در این کشور است.
  • صرافی هوبی در حال تلاش برای توسعه فعالیت های بین المللی خود به کشورهای مختلف است، به طوری که در حال حاضر دفاتری در ژاپن، کره جنوبی، اروپا، روسیه و آمریکا دارد.
  • هوبی توکن امکان دریافت تخفیف در کارمزد معاملات سایر ارزها تا سقف 50 درصد را فراهم می کند. HT به صورت دوره ای توسط صرافی بازخرید و سوزانده می شود.

با مجموع آنچه که گفته شد، هوبی توکن موفقیت خود را به عنوان یکی از بزرگترین صرافی های دنیا ادامه می دهد و خود را آماده مهمترین چالش های پیش رو که دولت ها و هکرها هستند کرده است تا از اطلاعات و دارایی های بیش از 1 میلیون کاربر خود حفاظت کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *