تیراندازی با کمان

معرفی بازی تیراندازی با کمان

در ورزش تیراندازی با کمان، ورزشکاران هر چه تیر را نزدیکتر به هدف وسط بزنند امتیاز بیشتری کسب می‌کنند. سیبل تیراندازی با کمان در المپیک 122 سانتی متر قطر دارد. بر روی این سیبل ده حلقه متحدالمرکز وجود دارد که با 5 رنگ از هم جدا شده‌اند. رنگ حلقه وسطی که طلای رنگ است ده یا نه امتیاز دارد. قطر این دایره فقط 12.2 سانتی متر که تقریبا به اندازه یک سیب است. تیراندازان از فاصله 70 متری به هدف شلیک می‌کنند.

بررسی اجمالی

قدمت تیراندازی با کمان به بیش از 10 هزار سال قبل برمی‌گردد. زمانی که از تیر و کمان برای شکار و جنگ استفاده می‌شد. در قرون وسطی این فعالیت به ورزش رقابتی در انگلیس تبدیل شد. تیراندازی با کمان انواع مختلفی دارد در مدل مرسوم آن سیبل در یک سطح هموار قرار می‌گیرد و بازیکنان باید به آن شلیک کنند. تیراندازی با کمان در المپیک نیز به این شکل است و بیش از 140 کشور مختلف برای شرکت در این بخش بایکدیگر رقابت می‌کنند. در روش دیگر که کمتر مرسوم است سیبل در زمین‌های جنگلی و ناهموار قرار می‌گیرد که فاصله تیراندازان با هدف متفاوت است و اغلب سیبل علامت خاصی ندارد.

اولین بار در المپیک 1900 لندن ورزشکاران در رشته تیراندازی با کمان بایکدیگر رقابت کردند. همچنین در سال 1908 و 1920 نیز این رشته در بخش رقابت‌های ورزشی قرار گرفت. اما قوانین در این بازی ناهماهنگ بود و کشور میزبان آن را تعیین می‌کرد. و این موضوع کار را برای ورزشکاران سخت می‌کرد. پس از 52 سال، در سال 1972 در شهر مونیخ ورزش مدرنیزه مجداد مطرح شد. از آن زمان تاکنون این رشته ورزشی بخشی از مسابقات المپیک است. در توکیو 2020، ورزشکاران در مسابقات انفرادی مردان و زنان، مسابقات تیمی مردان و زنان و یک مسابقه تیمی مختلط شرکت می‌کنند. مسابقات تیمی مختلط بخشی جدید در برنامه المپیک است.

ماهیت این ورزش

در روز افتتاحیه المپیک یک مسابقه رده‌بندی برگزار می‌شود. همه 64 مرد و 64 زن شرکت کننده در این مسابقات 72 تیر شلیک می‌کنند. سپس براساس مجموع امتیازات رتبه‌ای بین 1 تا 64 را کسب می‌کنند. سپس آن‌ها براساس رتبه بندی خود به صورت جفتی مسابقه می‌دهند. به این صورت که کماندار رتبه اول در مقابل کماندار رتبه 64، رتبه دوم در مقابل رتبه 63 قرار می‌گیرد.

این مسابقات به صورت حذفی است و بازنده مسابقه را ترک می‌کند و برنده به مرحله بعد صعود می‌کند. تا زمانی که دو ورزشکار برای شرکت در فینال و کسب مدال طلا باقی بمانند. دو بازنده نیمه نهایی نیز برای برنز بایکدیگر رقابت می‌کنند.

تیراندازی با کمان

نحوه تعیین برنده مسابقه انفرادی

برنده مسابقات انفرادی با استفاده از سیستم ست تعیین می‌شود. در هر ست، بازیکنان سه تیر برای پرتاب دارند. از جمع امتیازات سه تیر پرتابی هر بازیکن، امتیاز کل بدست می‌آید. ورزشکاری که بالاترین امتیاز را در هر ست بدست آورد دو امتیاز دریافت می‌کند. در صورت تساوی ورزشکاران، هر یک از آن‌ها یک امتیاز دریافت می‌کنند. اولین ورزشکاری که شش امتیاز بدست آورد برنده مسابقه است.

اگر در 5 ست متوالی بازیکنان بایکدیگر مساوی شوند. هر ورزشکار یک پیکان را شلیک می‌کند. ورزشکاری که تیرش نزدیک‌تر به هدف باشد برنده است.

نحوه تعیین برنده مسابقه تیمی و مختلط

برنده مسابقات تیمی و مختلط نیز با استفاده از سیستم ست تعیین می‌شوند. اما هر ست تیمی متشکل از شش تیر و هر ست مختلط بیش از 3 تیر است. هر تیمی که بتواند زودتر به امتیاز 5 برسد برنده مسابقه است.

اگر بعد از چهار ست هر دو تیم مساوی باشند. هر ورزشکار در هر تیم به طور متناوب تیز می‌زنند. تیمی که بالاترین امتیاز را کسب کند برنده مسابقه است. اگر همچنان امتیاز تیم‌ها با هم مساوی باشد. تیمی برنده است که تیر آن نزدیک‌تر به وسط دایره باشد.

این قالب‌ها یک سری برد یا باخت‌های را به وجود می‌آورند که به همان اندازه که نیاز به قدرت جسمی دارد به همان اندازه هم نیاز به قدرت روانی دارد. قبل از رها کردن هر تیر، کمانداران باید ضربان قلب خود را آرام کنند. تمرکز خود را افزایش دهند و بر فشار روانی غلبه کنند. فشار روانی و جسمی عملکرد برخی از کمانداران را بهتر می‌کند. در حالی که برخی دیگر باید با این فشار طاقت فرسا مبارزه کنند.

چشم‌انداز بازی‌های توکیو 2020

تیراندازی با کمان
بازیکن کره جنوبی در حال تیراندازی با کمان

کشور کره جنوبی نیرو مسلط در تیراندازی با کمان در المپیک است. ورزشکاران این کشور در هر چهار رویداد برگزار شده در ریو 2016 طلا گرفتند. در حالی که تیم زنان این کشور از زمان معرفی این رشته در المپیک سئو 1988 هرگز در مسابقات المپیک شکست نخورده‌اند.

از جمله ورزشکاران برجسته این کشور می‌توان به شماره 1 جهان، کانگ چای یانگ و کیم ووجین اشاره کرد که دو بار به مقام قهرمانی جهان دست یافتند. اما در دور دوم ریو 2016 پس از ثبت رکورد جهانی در رده‌بندی معروف حذف شدند.

در تیراندازی با کمان مردان، ایالات متحده بعد از کره جنوبی بهترین عملکرد را بین کشورها داشتند. بردی الیسون در مسابقات انفرادی مردان ریو 2016 مدال برنز و در ریو 2016 و لندن 2012 نقره تیمی را دریافت کرد.

نکات برجسته

برخی از کمانداران با دست راست و برخی کمانداران با دست چپ شلیک می‌کنند. با این وجود برخی از کمانداران راست دست، با دست چپ و برخی کمانداران چپ دست با دست راست شلیک می‌کنند، چرا؟

این به دلیل چشم غالب ‌آن‌ها است. تقریبا 70 درصد مردم تسلط چشمی هماهنگ با دست خود دارند (به عنوان مثال چشم راست غالب با دست راست). 30 درصد دیگر چشم غالب با دستی که با آن فعالیت می‌کنند یکسان نیست. از آنجا که چشم غالب در تیراندازی با کمان به دلیل هدف از دست مهمتر است. بنابراین آن‌ها با دست مخالف دستی که با فعالیت می‌کنند تیراندازی می‌نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *