رشته بدمینتون

معرفی رشته بدمینتون و قوانین مربوط به این رشته ورزشی

هدف این ورزش سریع و پرهیجان این است که بازیکنان با یک راکت سبک به توپ ضربه بزنند تا از روی تور عبور کند و داخل زمین حریف فرود بیاید. ما در ادامه به بررسی رشته بدمینتون یکی از رشته‌های المپیکی می‌پردازیم.

بررسی اجمالی

برخلاف ورزش‌های خالص (ورزش‌های که تور بخش استاندارد بازی است) در رشته بدمینتون به جای توپ از شاتلک استفاده می‌شود. شاتلک یک شی مخروطی است که از چوب پنبه و پرغاز درست شده است. سرعت حرکت این نوع توپ از سایر توپ‌های ورزشی با راکت بیشتر است.

رشته بدمینتون در بازی‌های المپیک بارسلونا 1992 به ورزش‌های رسمی اضافه شد. این مسابقات در توکیو 2020 به صورت تک نفره مردان و زنان، دو نفره مردان و زنان و دو نفره مختلط برگزار می‌شود.

هر بازی شامل سه ست است. بازیکن یا تیمی در این مسابقات برنده می‌شود که امتیازش زودتر به 21 برسد. اگر امتیاز  هر دو بازیکن یا تیم 20 باشد، تیمی که دو امتیاز بیشتر کسب کند برنده می‌شود. اگر اختلاف کمتر از دو باشد، بازی ادامه می‌یابد تا اختلاف دو امتیاز حاصل شود. اگر امتیاز به 29 برسد، طرفی که ابتدا به امتیاز 30 برسد برنده بازی است.

برنده مسابقه کسی است که در دو ست برنده شود. امتیاز هر ست 11 است.

در مسابقات انفرادی، بازیکنان به 12-16 گروه سه تا چهار نفره برای یک سری مسابقات رفت و برگشت تقسیم می‌شوند. سپس بازیکن برتر هر گروه به مرحله یک هشتم نهایی صعود می‌کند.

در مسابقات دو نفره، بازیکنان به چهار گروه چهار نفره رفت و برگشت تقسیم می‌شود. زوج برتر هر گروه سپس به مرحله یک چهارم نهایی صعودی می‌کند.

بدمینتون مختلط
بدمینتون مختلط

برنامه مسابقات

انفرادی (مردان/ زنان)

دو نفره (مردان/ زنان)

دو نفره مختلط

ماهیت ورزش بدمینتون

رشته بدمینتون
بدمینتون دو نفره زنان

بدمینتون آزمونی برای استراتژی و همچنین مهارت بازیکنان است.

بازیکنان قصد دارند با انواع تاکتیک‌ها، شامل حمله، دفاع و فریب می‌شود امتیاز کسب کنند. ضربه شلیکی نوعی ضربه است که در آن به توپ به آرامی ضربه می‌زنند به صورتی که از تور عبور کند و در نزدیکی آن به زمین بخورد. از شوت هجومی نیز برای زدن توپ در نقاط مختلف زمین استفاده می‌کنند. سرعت این نوع شوت بالا است به خاطر همین ردیابی آن برای بازیکن رقیب مشکل می‌باشد.

بازیکنان حرفه‌ای معمولا دو یا سه ضربه بعدی را هنگام بازی پیش بینی می‌کنند. این نبرد ذهنی برای فریب دادن حریف یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های این ورزش است.

در بازی انفرادی، حرکت دادن حریف در طول زمین بازی برای ایجاد فضای باز مهم است. بازیکنان با این کار نقاطی برای فرود توپ می‌یابند. در بازی دو نفره، رقبا با سرعتی سرگیجه‎کننده بازی می‌کنند و مدام از حمله به دفاع و برعکس موقعیت خود را تغییر می‌دهند.

در بازی دو نفره، بازیکن ضعیف ممکن است مورد حمله مداوم قرار بگیرد. و تمرکز خود را بر روی بازگرداندن ضربه‌های قوی بازیکن حریف قرار دهد.

چشم‌انداز بازی‌های آسیایی

جمهوری خلق چین مدت‌هاست که دارای بازیکنان با استعداد در این رشته است. این کشور در مجموع 18 مدال طلا کسب کرده است که بیشترین مدال دریافتی توسط یک کشور برای رشته بدمینتون است. در لندن 2012، جمهوری خلق چین هر پنج مدال طلا این رشته را از آن خود کرد.

جمهوری کره، مالزی، اندونزی (جایی که بدمینتون ورزش ملی است) و دانمارک نیز به طور سنتی مدعیان قوی این رشته هستند. توازن قدرت در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی تغییر کرده است و ژاپن به عنوان یک قدرت در این ورزش ظاهر شده است. در حالی که بازیکنان کشورهای مانند چین تایپه، هنگ کنگ (چین)، تایلند و هند نیز در رتبه‌های بالای این رشته قرار دارند.

کنتو موموتا
کنتو موموتا از ژاپن

کنتو موموتا (Kento Momota) از ژاپن در تک نفره مردان در دو سال گذشته رتبه برتر را داشته است. رقبای اصلی او شی یوکی (Shi Yu Qi) از چین، آنتونی گینتینگ (Anthony Ginting) از اندونزی، ویکتور اکسلسن (Anthony Ginting) و اندرس آنتونسن (Anders Antonsen) از دانمارک هستند. در بخش انفرادی زنان چن یوفی (Chen Yu Fei) از چین در چند ماه گذشته عملکرد بسیار خوبی داشت. و پس از آن تای تزو یینگ (Tai Tzu Ying) از چین تایپه قرار داد. افراد دیگری مانند نوزومی اوکوهارا (Nozomi Okuhara) از ژاپن، راتچانوک اینتانون (Ratchanok Intanon) از تایلند و پی وی سیندو (Pusarla V Sindhu) از هند نیز مدعیان قوی هستند.

چن یوفی
چن یوفی از چین

چین، اندونزی،کره و ژاپن قوی‌ترین تیم‌ها در مسابقات دو نفره هستند. بعد از ریو 2016 بسیاری از بازیکنان بزرگسال بازنشسته شدند. بنابراین المپیک توکیو 2020 شاهد حضور زوج‌های جوان جدیدی است.

نکات جالب

چه اتفاقی می‌افتد وقتی داور خط نمی‌تواند ببیند که توپ در داخل یا خارج از محدود زمین فرود آمده است؟

داور چشم‌های خود را با دو دست می‌پوشاند تا به داور کنار زمین علامت دهد که قادر به دیدن جایی که توپ فرود آمده است، نیست. اگر داور کنار زمین نیز نتواند تشخیص دهد، بازیکنی که آخرین سرویس را زده است دوباره باید سرویس بزند. به هیچ کدام از بازیکنان امتیازی تعلق نمی‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *