تاریخ:ژوئن 22, 2021
بازی کلوئدو

بازی سرنخ یا کلوئدو (Cluedo)

بازی کلوئدو یا سرنخ (به انگلیسی: Cluedo) یکی از بازی‌های قدیمی برد گیم است که در دورهمی‌های خانوادگی طرفداران خاص خود را دارد.

بازی کلوئدو از سال 1943 در آمریکای شمالی ظهور پیدا کرده است به اشکال مختلف تاکنون بازی می‌شود. این بازی ممکن است بین 10 تا 60 دقیقه انجام شود و مناسب افراد بالای 8 سال است.

این بازی شامل یک برد گیم (صفحه بازی) 6 نشانه برای کاراکترها، 6 اسلحه مینیاتوری، 50 کارت (6 کارت شخصیت، 6 کارت اسلحه، 9 کارت اتاق و 29 کارت سرنخ (Clue) است.

علاوه بر این کلوئدو شامل 2 تاس هم است.

قوانین بازی کلوئدو

ایده و هدف بازی کلوئدو این است که اتاق به اتاق جابجا شوید و بتوانید افراد، مکان‌ها و سلاح‌های مختلف را حذف کنید. در این بازی هر بازیکنی بتواند به درستی به شخصی، به چیزی و به جایی اتهام درستی بزند برنده بازی است.

هیچ بازیکنی اجازه ندارد که به سه کارت داخل پاکت تا زمانی که از بازی خارج نشده اند نگاه کند.

بازی با انداختن تاس آغاز می‌شود و بالاترین عددی که بیاید، آن فرد شروع کننده بازی است. سپس بازی بر جهت عقربه های ساعت ادامه پیدا می‌کند.

بازی کلو (clue) سرنخ

اگر قصد دارید که اتهام نهایی را بزنید، باید به اتاقی اتهام بزنید که خودتان در آن نیستید. بعد از اتهام نهایی بازیکن می‌تواند کارت‌های راه حل را در داخل پاکت ببیند.

اگر همه کارت‌ها درست باشد، بازیکن می‌تواند آن‌ها را به عنوان اثبات به دیگران نشان دهد، اگر حتی یکی از آن‌ها اشتباه باشد، کارت ها به داخل پاکت برمی‌گردد و در مرکز برد گیم قرار می‌گیرد.

بازیکنی که اتهام اشتباه زده دیگر حق ادامه بازی را نخواهد داشت.

شروع بازی

پس از بازی کردن صفحه بازی، هر بازیکن یک نشانه شخصیتی خواهد داشت. به طور تصادفی اسلحه‌ها در هر یک از خانه‌ها قرار می‌گیرند.

هر نوع کارت را جداگانه بر بزنید و بدون نگاه کردن به آن یک کارت شخصیتی، یک کارت اتاق و یک کارت اسلحه را داخل پاکت بازی در وسط برد گیم قرار بدهید.

سپس سایر کارت های باقیمانده را بین اعضا تقسیم کنید. به هر نفر یک دفترچه یادداشت و خودکار بدهید.

انجام بازی

کارت‌های خود را نگاه کنید و در دفترچه خود اسلحه، شخصیت و اتاق را یادداشت کنید. حالا می‌دانید این سه چیز در داخل پاکت وسط بازی قرار ندارد.

هر کسی که شخصیت Miss Scarlet بازی به او رسیده است، بازی را شروع می‌کند و سپس از سمت چپ او این بازی ادامه پیدا می‌کند.

بازی کلوئدو

وقتی با استفاده تاس حرکت کردید، شما وارد یک اتاق جدید می‌شوید و با توجه به فرآیند حذف می‌توانید کارت های موجود در پاکت وسط بازی را حدس بزنید.

اگر به درستی هر سه کارت را تشخیص دهید و در واقع اتهام شما درست باشد برنده بازی خواهید شد. در هر بازی می‌توانید فقط یک بار اتهام بزنید، پس باید بسیاار مطمئن باشید.

اگر اتهام شما غلط باشد، بازنده بازی هستید و بازی بدون شما ادامه پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *