تاریخ:سپتامبر 25, 2022
بازی پنتاگو

بازی پنتاگو (Pentago) چیست؟

بازی پنتاگو (Pentago) یکی از بازی‌های دورهمی و قدیمی است در کشور سوئد ابداع شده است و قدمت چندانی ندارد.

تاریخچه پنتاگو

شاید برایتان پیش آمده باشد که در یک دورهمی کسل کننده، اعضای دورهمی را به یک بازی رومیزی دعوت کنید. این درست همان اتفاقی است که برای بازی پنتاگو افتاده است و این بازی یک بازی دورهمی است.

توماس فلودن سوئدی در سال 2003 در یکی از جلسات شرکتی که در آن به عنوان تحلیلگر مشغول به فعالیت بود، با همراهانش به انجام یک بازی پرداخت که مورد استقبال همه آن‌ها قرار گرفت.

کمتر از یکسال او تصمیم به تأسیس یک کمپانی بازی به نام Mindtwister در سوئد گرفت. اگرچه پنتاگو یکی از بازی‌های محبوب در سوئد و بعضا در بخش‌هایی از اروپا باشد، اما این بازی در آن زمان در آمریکا مورد استقبال قرار نگرفت.

در سال 2005، ماتیاس رینگستروم آمریکایی که به سرزمین مادری اش یعنی سوئد برگشته بود، با بازی پنتاگو آشنا شده بود و تصمیم گرفت در بازگشتش به کالیفرنیای جنوبی این بازی را با خود به آنجا ببرد.

رینگستروم با کمپانی فلودن تماس گرفت و برای دریافت لایسنس و مجوزهای لازم برای شمال آمریکا رسما درخواست خود را به آن‌ها تحویل داد.

پنتاگو زیر نظر کمپانی سوئدی خود در آمریکا هم توسعه پیدا کرده و حتی در نیویورک هم مورد استقبال عمومی قرار گرفت.

قوانین بازی

به مانند بسیاری از بازی‌های رومیزی مانند مونوپولی، پنتاگو هم از نسخه ابتدایی خود چندین نسخه جدید به وجود آمده است. برای بازی پنتاگو می‌توانید از اپلیکیشن‌های موبایل و اندروید که این بازی را ارائه می‌کنند می‌توانید استفاده کنید.

این اپلیکیشن‌ها زیر نظر کمپانی Mindtwister آمریکا طراحی شده است که می‌توانید به صورت رایگان آن را بازی کنید و یا با ارتقا آن به نسخه کامل (1.99 دلار پرداخت کنید)

یک نسخه آنالوگ از این بازی هم وجود دارد که چهار نفر می‌توانند آن را بازی کنند. در این بازی از یک پلاستیک به عنوان زمین بازی استفاده می‌شود و چهار رنگ مهره به جای تیله بازی در نظر گرفته شده است.

شروع بازی

پنتاگو کلاسیک با یک صفحه چوبی که با نوارهای آلومینیوم زمین بازی تقسیم شده است، با چهار ربع مجزا بازی می‌شود. در این بازی از 16 تیله سیاه و 16 تیله سفید به عنوان اجزای بازی استفاده می‌شود. برای تعیین رنگ بازی، باید هر رنگ تیله را در مشت خود قرار دهید و از رقیب خود بخواهید که یکی را انتخاب کند.

پنتاگو
بازی پنتاگو

وقتی مچتان را باز کنید، رنگ مشخص شده رنگ حریفتان خواهد بود و او اولین حرکت را با قراردادن یک تیله در زمین بای انجام می‌‌دهد.

بازیکن باید در هر جای خالی در زمین تیله خود را قرار بدهد و هر ربع را 90 درجه بچرخاند. چرخاندن ربع بازی در ابتدا اختیاری است، اما در پایان هر نوبت هر بازیکن باید ربع زمین بازی را بچرخاند. برای بردن بازی بازیکن باید پنج تیله را در یک ردیف قرار دهد، عمودی یا افقی.

تساوی در این بازی به ندرت رخ می‌دهد اما در صورتی که یکی از دو سناریو از سناریوهای زیر رخ دهد، این اتفاق می‌افتد:


• بازیکنان تمام تیله های خود را در زمین بازی گذاشته باشند، اما هیچ کدام 5 تیله را ردیف نکرده باشند.
• دو بازیکن به طور همزمان پنج تیله را ردیف کنند. مثلا یک بازیکن تیله خود را قرار می‌دهد و یک ردیف 5 تایی درست می‌شود و وقتی ربع بازی را میچرخاند، حریفش هم می‌تواند یک ردیف 5 تایی ایجاد کنند.

کارشناس تولید محتوا و مترجم زبان‌های انگلیسی، آلمانی و روسی. از 16 سالگی به فعالیت‌های اینترنتی علاقه‌مند بودم و از به اشتراک گذاشتن تجربیاتم با دیگران لذت می‌بردم. پس از 10 سال فعالیت رسانه‌ای تمایل دارم تجربه جدیدی را در مجله سرگرمی بخت و اقبال کسب کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.