تخته نرد

بازی تخته نرد در سایت حضرات (hazarat)

تخته نرد یکی از بازی‌های فکری است که از هزار سال قبل تا هم اکنون مورد توجه علاقه مندان به بازی‌های فکری قرار گرفته است و نسخه فیزیکی این بازی در میان ایرانیان، محبوبیت قابل توجهی دارد.

تخته نرد یا بکگمِن (به انگلیسی: Backgammon) بازی فکری است که شانس هم در آن دخیل است و بین دو نفر انجام می‌شود. گفته می‌شود این بازی از نظر محبوبیت، بعد از بازی‌های گو و جکرز، سومین بازی محبوب دنیا است.

تحقیقات نشان می‌دهد که آثار یافت شده در شهر سوخته در سیستان بلوچستان، حاکی از آن است که این بازی از 3000 سال قبل از میلاد در ایران وجود داشته است.

تاس تخته نرد
تاس تخته نرد متعلق به 3000 سال قبل از میلاد

آموزش بازی تخته نرد در سایت حضرات

شما می‌توانید بازی تخته نرد را به صورت آنلاین در سایت های مختلف، از جمله سایت پویان مختاری (حضرات) تجربه کنید. بازی تخته نرد با 30 مهره بازی می‌شود، 15 مهره سفید و 15 مهره مشکی که هر بازیکن باید 15 مهره را انتخاب کند.

ابتدای بازی، مهره ها را با فرمت 2535 جایگذاری می‌کنید. اگرچه در نسخه آنلاین تخته نرد، مهره‌ها توسط کامپیوتر به طور خودکار چیده می‌شود. سپس با استفاده از 2 تاس و عدد هایی که به دست می‌آید، مهره ها را حرکت می‌دهد، هر بازیکنی که زودتر مهره هایش را از بازی خارج کند، برنده بازی است.

با توجه به اعدادی که تاس به شما نشان می‌دهد باید مهره‌ها را بیرون بیاندازید، مثلا اگر با اعداد 1 و 4 مواجه شدید، باید از دو خانه 1 و 4، دو مهره را خارج کنید و اگر این دو خانه خالی بودن، سایر مهره های موجود را به اندازه 1 و 4 جابجا کنید.

تخته نرد

اگر از یک عدد جفت بیاورید، مثلا جفت 4، شما می‌توانید 4 مهره را از خانه شماره 4 بیرون بیاندازید.

  • مارس در تخته نرد: اگر قبل از اینکه حریفتان یک مهره را بیرون بیاندازد، تمام مهره هایتان را بیرون انداختید، حریف را مارس کرده اید و 2 امتیاز برای شما به ثبت می‌رسد.
  • مارس سیاه در تخته نرد: در صورتی که تمام مهره های خود را خارج کنید و حریف‌تان هنوز هیچ مهره ای را از بازی خارج نکرده باشد و یک مهره هم در زمین خودی شما داشته باشد، حریف مارس سیاه یا مارس اکبر شده است و به برنده بازی 3 امتیاز تعلق می‌گیرد.

برای بازی تخته نرد در سایت حضرات، شما ابتدا مبلغ شرط خود را انتخاب می‌کنید و منتظر می‌شوید که حریفی برای شما پیدا شود و سپس وارد محیط بازی می‌شوید.

کارشناس تولید محتوا و مترجم زبان‌های انگلیسی، آلمانی و روسی. از 16 سالگی به فعالیت‌های اینترنتی علاقه‌مند بودم و از به اشتراک گذاشتن تجربیاتم با دیگران لذت می‌بردم. پس از 10 سال فعالیت رسانه‌ای تمایل دارم تجربه جدیدی را در مجله سرگرمی بخت و اقبال کسب کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *