گو فیش

آموزش بازی کارتی گو فیش (Go Fish)

بازی کارتی گو فیش یک بازی کارتی ساده است که تمام اعضا خانواده می‌توانند انجام دهند این بازی بسیار شبیه بازی کارتی نویسندگان Authors است. ما در این مطلب مجله بخت نحوه انجام این بازی، هدف از بازی، رتبه‌بندی کارت‌ها را آورده‌ایم. یادگیری بازی کارتی گو فیش بسیار ساده و راحت است و تمام اعضای خانواده می‌توانند آن را انجام دهند.

کارت‌ها در بازی کارتی گو فیش

برای انجام این بازی به یک بسته کارت 52 تایی نیاز دارید. برخی از کارت‌ها پخش می‌شوند و بقیه کارت‌ها روی هم قرار می‌گیرند و یک انبوه تشکیل می‌دهند.

شما می‌توانید این بازی را دو نفر، سه نفره، چهار نفره و پنج نفره بازی کنید. اما هر چه تعداد بیشتر باشد بازی مهیج‌تر می‌شود.

هدف بازی

هدف بازی کارتی گو فیش بردن بیشترین کتاب است. کتاب عبارت است از هر چهار کارت که از یک نوع باشند مانند چهار شاه، چهار بی بی، چهار سرباز، چهار آس و غیره.

رتبه‌بندی کارت‌های

رتبه‌بندی کارت‌ها از بالا به پایین بدون توجه به خال‌ها به شرح زیر است:

آس، شاه،  بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3 و 2

پخش کارت‌ها در بازی کارتی گو فیش

ابتدا به هر بازیکن یک کارت داده می‌شود. بازیکنی که کمترین کارت را دریافت می‌کند دیلر می‌شود. دیلر کارت‌ها را بُر می‌زند و به بازیکن سمت راست خود می‌دهد تا برش بزند.

دیلر سپس کارت‌ها را در جهت عقربه‌های ساعت یکی یکی رو به پایین می‌دهد. پخش کارت‌ها از بازیکن سمت چپ دیلر شروع می‌شود. اگر بازی دو نفره یا سه نفره باشد به هر بازیکن هفت کارت داده می‌شود. اگر بازی چهار یا پنج نفره باشد به هر بازیکن پنج کارت داده می‌شود. باقیمانده کارت رو به پایین روی میز قرار می‌گیرد تا دست استوک تشکیل شود.

روند بازی

بازیکن سمت چپ دیلر بازی را آغاز می‌کند. او به هر حریفی که می‌خواهد نگاه می‌کند و می‌گوید مثلا شاهان خود را به من بده. معمولا حریف را با نام خطاب می‌کند و سپس شماره کارت از آس تا دو را می‌گوید. بازیکنی که ماهیگیری می‌کند باید حداقل یک کارت از رتبه‌ای درخواست شده در دست داشته باشد.

بازیکنی که مورد خطاب قرار می‌گیرد باید تمام کارت‌های درخواستی تحویل دهد. اگر بازیکن هیچ کدام از کارت‌ها را نداشته باشد، می‌گویند برو ماهی بگیر و بازیکنی که درخواست کرده است کارت بالای سهام را می‌کشد و آن را در دست خود می‌گذارد.

اگر بازیکنی یک یا چند کارت از رتبه‌ای که درخواست شده‎ بود دریافت کند، می‌تواند از همان بازیکن یا بازیکن دیگری کارت بخواهد. بازیکن می تواند همان کارت یا کارت دیگری را بخواهد. تا زمانی که بازیکن موفق به گرفتن‎ کارت شود (بازی می‌کند)، نوبتش ادامه دارد. زمانی که بازیکنی شکار می‌کند، باید کارت را فاش کند تا صید تایید شود. اگر بازیکنی چهارمین کارت یک کتاب را دریافت کند، بازیکن هر چهار کارت را نشان می‌دهد، آن‌ها را رو به بالا روی میز قرار می‌دهد و دوباره بازی می‌کند.

اگر بازیکن بدون “صید کردن” به ماهیگیری برود (کارتی را که خواسته است دریافت نکند)، بازیکن سمت چپ او بازی را ادامه می‌دهد.

بازی زمانی به پایان می‌رسد که تمام سیزده کتاب برنده شوند. برنده بازیکنی است که بیشترین کتاب را داشته باشد. در طول بازی، اگر بازیکنی بدون کارت باقی بماند، می‌تواند (وقتی نوبت بازی او شد)، از سهام بکشد و سپس کارت‌هایی با آن رتبه بخواهد. اگر کارتی در انبار باقی نماند، از بازی خارج می‌شوند.

سخن آخر

بازی کارتی گو فیش یک بازی خانوادگی عالی است که شما می‌توانید آن را حتی با کودکان نیز بازی کنید. با وجود ساده بودن قوانین اما این بازی بسیار هیجان‌برانگیز است و برای فضاهای دوستان بسیار مناسب است. شما برای انجام این بازی فقط به یک بسته‎ ورق 52تایی نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *