بازی کارتی صفحه اول

نحوه انجام بازی کارتی صفحه اول (Page One)

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های کارتی و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی کارتی صفحه اول (Page One) را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

این بازی با 2 الی 6 بازیکن قابل انجام است. برای انجام بازی شما به یک دسته کارت 52تایی استاندارد و یک عدد جوکر نیاز دارید.

توزیع کارت

دیلر به هر بازیکن 4 کارت می‌دهد. این 4 کارت در هر 4 دور پخش می‌شوند، و دیلر در هر دور به هر بازیکن یک کارت می‌دهد.

دیلر، باقیمانده‌ی کارت‌ها را بصورت رو به پایین در وسط میز بعنوان دسته کارت دراو (دسته کارتی که بازیکنان در طی بازی از آن کارت برمی‌دارند) قرار می‌دهد.

هدف از انجام بازی

هدف از انجام بازی برای هر بازیکن این است که اولین بازیکنی باشد که کارت‌های دستش را تمام کند.

بازیکنان هر کدام هر بار که نوبتشان می‌شود، یک کارت در وسط میز بازی می‌کنند و یک دست یا تریک را تشکیل می‌دهند. زمانی که هر 4 بازیکن، یک کارت بازی کردند، یک تریک کامل می‌شود و یکی از بازیکنان برنده تریک خواهد بود. بازیکنی که کارت با بالاترین رتبه در خال راهبر را در تریک وسط میز قرار دهد، برنده‌ی آن تریک خواهد بود.

کارت جوکر، بالاترین رتبه را در بین تمامی کارت‌ها دارد. اما رتبه‌بندی در هر خال بین کارت‌ها بدین صورت است که بالاترین رتبه را آس، سپس شاه، بعد بی بی، پس از آن سرباز و در ادامه کارت‌های شماره 10 تا 2 دارند. بنابراین در هر خال، بالاترین رتبه از آن کارت آس و پایین‌ترین رتبه از آن کارت 2 می‌باشد.

انجام بازی صفحه اول

بازیکنان در حین بازی باید کارت‌های خود را از دیگر بازیکنان پنهان نگه دارند و اجازه ندهند بقیه کارت‌های درون دست آن‌ها را ببینند.

بازیکنی که در سمت چپ دیلر نشسته است، هر کارتی را بعنوان اولین کارت تریک، بعنوان کارت راهبر معرفی خواهد کرد و در وسط میز قرار خواهد داد.

بازی در جهت ساعتگرد انجام می‌شود.

بازیکنان باید یک کارت با خال یکسان با خال راهبر بازی کنند. اگر یک بازیکن، کارت با خال راهبر نداشت، باید از دسته کارت دراو وسط میز کارت بردارد. بازیکنان باید آنقدر کارت بردارد تا زمانی که یک کارت با خال راهبر به دستش بیاید. کارت با خال راهبر را وسط بازی می‌کند و کارت‌های دیگر را که از دسته‌ی کارت دراو برداشته به دست خودش اضافه می‌کند.

همانطور که گفتیم، بازیکنی که کارت با بالاترین رتبه در خال راهبر را بازی کند، برنده تریک خواهد بود.

بازیکنی که یک تریک را برنده می‌شود، خال راهبر تریک بعدی را با بازی کارتی در آن خال شروع می‌کند. برای مثال فرض کنید بازیکن شماره 2، برنده تریک شده باشد. در تریک بعدی او بعنوان اولین کارت در تریک جدید، یک 3 گشنیز را وسط خواهد گذاشت. این بدان معناست که در این تریک، گشنیز خال راهبر خواهد بود.

بازی همینطور ادامه پیدا خواهد کرد.

برنده شدن

اولین بازیکنی که کارت‌های درون دستش را تمام کند، بازی را برنده خواهد شد.

بررسی قوانین

کارت جوکر، وایلد کارت است. یعنی یک کارت خاص است و بالاترین رتبه را بین تمامی کارت‌ها دارد. همچنین کارت جوکر می‌تواند بر روی هر تریکی بازی شود و آن تریک را برنده خواهد شد.

اگر یک بازیکن که تریک قبلی را برنده شده باشد و برای شروع تریک جدید بازی، یک کارت جوکر را وسط قرار دهد، بازیکن بعدی می‌تواند کارت با هر خالی را بر روی جوکر بازی کند، این خال، خال راهبر این تریک از بازی می‌شود.

زمانی که بازیکنی تنها یک کارت در دستانش باقی می‌ماند، باید قبل از اینکه کارت بعدی بازی شود یا از دسته کارت دراو، برداشته شود، اعلام کند “صفحه اول”.

در صورتی که یک بازیکن در زمان مقرر در گفتن “صفحه اول” موفق نشود، باید از دسته‌ی کارت دراو، 5 کارت بردارد و به دست خود اضافه کند.

اگر بازیکنی دو کارت در دستش داشته باشد و وقتی نوبتش شد با یکی از کارت‌های برنده تریک شود، او باید “صفحه اول” را قبل از قرار دادن اولین کارت تریک بعدی بگوید.

چنانچه یک بازیکن یک کارت داشته باشد و سپس مجبور به برداشتن کارت از دسته کارت دراو شود، و کارتی که برمی‌دارد، قابل بازی کردن در تریک باشد، باید بعد از قرار دادن آن در تریک، باز هم “صفحه اول” را اعلام کند.

اگر دسته‌ی کارت دراو خالی شود و دیگر کارتی برای برداشتن وجود نداشته باشد، تریک‌هایی که بازیکنان تاکنون برنده شده است، با هم ترکیب شده، بر زده می‌شوند و یک دسته‌ی کارت دراو جدید تشکیل می‌شود.

در صورتی که دسته‌ی کارت دراو تمام شود و کارتی وجود نداشته باشد و از آن طرف تریک کامل شده‌ای نیز وجود نداشته باشد، بازی به پایان می‌رسد و برنده نخواهد داشت و همه با هم مساوی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *