تاریخ:ژانویه 29, 2023
پدرو

 آموزش بازی کارتی پدرو (Pedro)

بازی کارتی پدرو (Pedro) یکی از بازی‌های محبوب در جنوب غربی ایالات متحده است. ما در این مقاله به معرفی این بازی محبوب آمریکای می‌پردازیم و انواع مختلف آن را آموزش می‌دهیم با ما همراه باشید.

بازیکنان و کارت‌ها

این بازی به صورت چهار نفره انجام می‌شود و بازیکنان دو به دو با هم یک تیم می‌شوند. برای انجام این بازی نیاز به یک دسته ورق 52تایی دارید. در هر دست یک خال توسط پیشنهاددهنده به عنوان خال حکم انتخاب خواهد شد. 5 خال هم رنگ دیگر نیز تبدیل به خال حکم می‌شوند که به آن پدرو چپ می‌گویند. رتبه کارت‌های خال حکم از بالا به پایین به شرح زیر است:

  • آس، شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5 (پدرو)، کارت پدرو چپ 5، 4، 3، 2

در سایر خال‌ها رتبه‌بندی به شرح زیر است:

  • آس، شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5 (اگر همرنگ خال حکم نباشد)، 4، 3، 2

امتیاز کارت‌های خال حکم به شرح زیر است:

  • آس حکم: 1 امتیاز
  • سرباز حکم: 1 امتیاز
  • 10 حکم: 1 امتیاز
  • 5 حکم: 5 امتیاز
  • 5 خال همرنگ حکم: 5 امتیاز
  • دو حکم: 1 امتیاز

در مجموع 14 امتیاز در یک بسته وجود دارد. امتیاز آس، سرباز، ده و 5 به تیمی داده می‌شود که دور را برنده شده است. اما امتیاز دو برای تیمی است که آن را از دست داده است.

پخش کارت‌ها و مناقصه

پخش کارت‌ها و بازی در جهت عقربه‌های ساعت است. دیلر هر بار 3 کارت را پخش می‌کند تا زمانی که هر بازیکن 9 کارت داشته باشند. بعد از دست، بازیکن سمت چپ دیلر قبلی، دیلر جدید می‌شود.

بازیکن سمت چپ دیلر، بازی را شروع می‌کند. هر بازیکن فقط یک شانس برای پیشنهاد یا پاس دارد. بازیکنان باید پیشنهاد بدهند که حداقل چند امتیاز در آن دست کسب می‌کنند. حداقل پیشنهاد مجاز 7 و حداکثر 14 است. هر بازیکن در نوبت خود باید بالاتر از پیشنهاد قبلی در صورت وجود بدهد یا اینکه پاس دهد. اگر سه بازیکن اول پاس دهند، دیلر مجبور است حداقل پیشنهاد 7 را بدهد.

پیشنهاددهنده که بالاترین عدد را پیشنهاد دهد می‌تواند خال حکم را تعیین کند. سپس همه بازیکنان همه کارت‌های خود را که غیرخال حکم هستند را رو به پایین کنار می‌گذارد. دیلر به همه بازیکنان کارت‌های کافی می‌دهد تا دست آن‌ها به 6 برسد. مگر اینکه بازیکنی قبلا 6 کارت یا بیشتر از خال حکم داشته باشد. سپس دیلر به کارت‌های باقیمانده نگاه می‌کند و تمام کارت‌های خال حکم به اضافه کارت‌های دیگر را انتخاب می‌کند تا دست خود را به شش کارت برساند.

نحوه انجام بازی

هدف از بازی پدرو این است که تیم شما در دورهای برنده شود که حاوی کارت‌های باارزش است.

بازیکنی که پیشنهاد بالاتر را داده ‌است، بازی را شروع می‌کند. این بازیکن می‌تواند با هر کارتی بازی را هدایت کند. لازم نیست حتما کارت خال حکم باشد. اگر کارت خال حکم رهبر باشد، هر بازیکن اگر می‌تواند باید با یک حکم بازی کند. در غیراینصورت می‌تواند هر کارتی را روی میز بیندازد. اگر کارتی که خال حکم نیست به عنوان رهبر توسط بازیکن اول بازی شود، بازیکنانی که کارت‌هایی از آن خال دارند یا باید از آن پیروی کنند یا با کارت خال حکم بازی کنند.

بازیکنانی که هیچ کارتی از خال رهبر ندارند ممکن است با هر چیزی بازی کنند. در این دور هر بازیکنی که با بالاترین کارت حکم بازی کرده باشد برنده است. اگر هیچ بازیکنی خال حکم بازی نکرده باشد، بازیکنی که بالاترین کارت رهبر را بازی کرده برنده می‌شود. برنده هر دور، دور بعدی را آغاز می‌کند.

بازیکنی که بازی را با بیش از شش کارت شروع می‌کند، باید بیش از یک کارت را در دور اول بازی کند، به طوری که پس از اولین دور، همه 5 کارت در دست دارند.

امتیازدهی در بازی کارتی پدرو

هر تیم یک امتیاز تجمعی را بدست می‌آورد. تیم مقابل پیشنهاددهنده همیشه امتیازهای را که برنده می‌شوند به مجموع امتیازات خود اضافه می‌کنند. تیم پیشنهاد دهنده اگر حداقل به اندازه پیشنهاد خود امتیاز کسب کند، همین کار را می‌کند. اگر پیشنهاددهندگان امتیاز کمتری نسبت به پیشنهاد خود بدست آورند، به اندازه امتیازی که پیشنهاد داده‌اند از امتیازات تجمعی آن‌ها کم می‌شود.

برنده اولین تیمی است که امتیازش به 62 یا بیشتر برسد.

اگر هر دو تیم 55 امتیاز یا بیشتر کسب کنند، وضعیت مناقصه‌گذار خارج می‌شود نامیده می‌شود. در این حالت طرف پیشنهاددهنده امتیازی که اعلام کرد را دریافت کند برنده می‌شود. اگر تیم پیشنهاددهنده پیشنهاد خود را انجام ندهد، به طور معمول امتیاز از دست می‌دهد. در این حالت معمولا رقیب آن‌ها پیروز می‌شود.

اگر هر دو تیم به امتیاز 62 یا بیشتر برسند، زمانی که وضعیت در حال پیشنهاددهنده خارج می‌شود بود، یک دست دیگر بازی می‌کننند تا برنده مشخص شود.

تغییرات بازی کارتی پدرو

در برخی از نقاط حداقل پیشنهاد 6 است و دیلر در صورتی که سه بازیکن دیگر پاس دهند باید امتیاز 6 را پیشنهاد دهد. حال در برخی از نقاط دیگر حداقل پیشنهاد 6 است، اما اگر سه بازیکن اول پاس دهند، دیلر مجبور است امتیاز 7 را پیشنهاد دهد.

در یک نسخه دیگر از بازی کارتی پدرو، پیشنهاد 14 پاداش دارد. در صورتی که تیم پیشنهاد دهنده موفق به کسب امتیاز 14 شود، 28 امتیاز می‌گیرد. اما در صورت شکست فقط 14 امتیاز را از دست می‌دهد.

برخی نیز با پیشنهاد 26-52 بازی می‌کنند. این فقط می‌تواند توسط دیلر پیشنهاد شود، و تنها در صورتی مجاز است که دیلر کارت آس و شاه حکم را داشته باشد. اگر تیم دیلر تمام امتیازها را بگیرند 56 امتیاز کسب می‌کنند. اگر امتیاز کافی را کسب نکنند 28 امتیاز از دست می‌دهند.

در برخی از نسخه‌های بازی کارتی پدرو، چندین روش متفاوت برای سازماندهی دور انداختن و پرکردن دست‌ها وجود دارد. حال در برخی از نقاط به بازیکنان اجازه می‌دهند تا کارت‌های غیرحکم را حفظ کنند. در برخی از نقاط نیز حتی اگر بیش از 6 کارت حکم داشته باشید، باز هم باید دست خود را به 6 کارت کاهش دهید. که این شامل دور انداختن کارت‌های حکم نیز می‌شود. در این شرایط معمولا دور انداختن کارت‌های که امتیاز دارند غیرقانونی است.

در برخی نقاط نحوه امتیازدهی متفاوت است. اگر پیشنهاد دهنده به اندازه امتیاز پیشنهادی امتیاز کسب کند. تیمی که امتیاز بیشتری کسب کرده است به اندازه تفاوت بین تعداد امتیازهای دو تیم امتیاز به دست می‌آورد. بنابراین اگر یک تیم 7 پیشنهاد دهد و 9 برنده شود. تیم دیگر 5 امتیاز را برنده می‌شود. تیم پیشنهاددهنده 4 امتیاز کسب می‌کند.

اگر پیشنهاد شکست بخورد، تیم مقابل علاوه بر امتیاز خود، امتیازی که پیشنهاددهنده ارائه کرده است را نیز دریافت می‌کند.

پدرو در نیکاراگوئه

رتبه‌بندی و امتیازات کارت‌ها در نیکاراگوئه همانطور که در بالا توضیح داده شد. دیلر به هر بازیکن هفت کارت می‌دهد. هر بازیکن یک فرصت برای پیشنهاد دارد. حداقل پیشنهاد هفت است. اگر سه بازیکن اول پاس دهند، دیلر به طور خودکار باید پیشنهاد 6 را بدهد.

بالاترین پیشنهاد دهنده خال حکم را تعیین می‌کند. سپس بازیکنان کارت‌های موردنظر خود را رو به پایین دور می‌اندازند. دیلر به بازیکنان دوباره کارت می‌دهد. دیلر می‌تواند برای کامل کردن کارت‌ها دست خود از بین کارت‌های باقیمانده در عرشه انتخاب کند.

بالاترین پیشنهاددهنده بازی را با هر کارتی آغاز می‌کند و سایر بازیکنان در صورت امکان باید از پیروی کنند. در غیر این صورت ممکن است بازیکنان با هر کارت بازی کنند. بازیکنی که با بالاترین کارت حکم بازی کرده است برنده هر دور است. یا اگر هیچ کارت حکمی بازی نشده باشد، بالاترین کارت رهبر برنده را تعیین می‌کند. برنده هر دور، دور بعدی را آغاز می‌کند.

هر تیمی که به امتیاز 52 یا بیشتر برسد برنده است.

Pitch

در ابتدا پدرو یک بازی 5 امتیازی بود، به طوری که تنها 9 امتیاز در این بازی وجود داشت. پنج رنگ دیگر خال حکم نیستند، متعلق به خال حکم خودش است. این بازی هنوز وجود دارد.

در این حالت به هر یک از بازیکنان 6 کارت از بسته 52تایی داده می‌شود و هر کدام یک فرصت برای پیشنهاد دادن دارند. حداقل پیشنهاد 2 است و دیلر مجبور در صورت پاس دادن دیگر بازیکنان، پیشنهاد 2 را بدهد. هر کسی در مناقصه برنده شود خال حکم را تعیین می‌کند و همه بازیکنان کارت‌های غیر خال حکم خود را دور می‌اندازند. دستت پر از آس‌هایی که فکر می‌کنید می‌توانید با آن همه بازیکنان را شکست دهید. اما ناگهان از بین می‌رود. این فرآیند پاکسازی به پیشنهاددهنده اجازه می‌دهد که بداند هر بازیکن به عنوان حداقل تعداد، چند کارت حکم دارد. دیلر دست همه بازیکنان را تا 6 پر می‌کند و بازی به طور معمول از سر گرفته می‌شود.

9 امتیاز برای هر دست وجود دارد: آس، شاه، سرباز، 10 و 5.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *