تاریخ:ژوئن 24, 2021
اسکربل

بازی برد گیم اسکربل (Scrabble)

بازی اسکربل (به انگلیسی: Scrabble) یکی از بازی‌های بردگیم محسوب می‌شود که محبوبیت قابل توجهی دارد.

هدف بازی

هدف اصلی در بازی اسکربل این است که بیشترین امتیاز را با خلق کلمات جدید کسب کنید. برای ساخت کلمات باید حروف را در جایگاه‌های مناسب خود قرار دهید.

هر جایگاه یک امتیاز مشخص دارد و شما باید از کلمه مدنظر بیشترین امتیاز را کسب کنید.

بازی اسکربل

تا زمانی که دیگر جایگاهی برای پر کردن وجود نداشته باشد، بازی ادامه پیدا می‌کند و بازیکنی که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد، برنده بازی است.

این بازی می‍تواند بین دو تا 4 نفر به طور همزمان انجام شود و هر دو نفر مقابل هم دیگر بازی می‌کنند.

ابزار بازی

بازی اسکربل (Scrabble) با ابزار زیر انجام می‌شود:

صفحه بازی: این صفحه بازی یک صفحه مشبک است که در مرکز آن یک ستاره قرار گرفته است و بازی از آن‌جا آغاز می‌شود. جایگاه‌های امتیازی در اطراف این ستاره قرار گرفته اند.

کاشی‌های کوچک: این کاشی‌های کوچک وسیله های مورد استفاده در بازی هستند که معمولا 100 کاشی در هر بازی قرار دارد. هر کدام از این کاشی‌ها یک کلمه متفاوت است.

برخی کلمات که رایج تر هستند مانند E چندین بار در بین این کاشی‌ها تکرار شده اند. برخی کلمات مانند Q و Z تنها یک بار در دسترس هستند. هر کدام از این کاشی‌ها از 0 تا 10 ارزش امتیاز دارند.

دو کاشی که هیچ چیزی روی آن‌ها نوشته نشده است امتیاز 0 دارند و به جای هر حروفی می‌توانند قرار بگیرند. این دو کاشی فقط از نظر استراتژیک مفید هستند و از لحاظ امتیازی، امتیازی ندارند.

کیسه حروف: در این کیسه تمام کاشی‌های حروف قرار می‌گیرد و بازیکنان در حین بازی از این کیسه حروف خود را در می‌آورند.

البته ممکن است این بازی یک تایمر هم داشته باشد که بازیکنان زمان همدیگر برای تصمیم گیری را محدود کنند.

بازیکنان می‌توانند با توافق با یکدیگر اجازه استفاده از یک دیکشنری و یا فرهنگ لغت را در بازی به همدیگر بدهند.

قوانین بازی

برای اینکه تعیین کنیم کدام بازیکن دست اول را انجام خواهد داد، هر بازیکن یک حرف از کیسه حروف برمی‌دارد. هر بازیکنی که حرف کسب کرده اش به A نزدیک تر باشد نفر اول خواهد بود

این بازی طبق جهت عقربه های ساعت انجام می‌شود. سپس تمام کاشی‎‌ها در داخل کیسه ریخته می‌شود و هر بازیکن هفت کاشی بر می‌دارد. و کاشی‌ها را در صفحه مقابل خود طوری که حریفش نبیند آن‌ها را مرتب می‌کند.

بازیکن اول دو یا سه کاشی برمی‌دارد و به صورت افقی یا عمودی آن‌ها را جایگذاری می‌کند. جایگذاری به طوری باید باشد که یک حرف روی ستاره مرکز قرار بگیرد، در این صورت امتیاز او به ثبت می‌رسد.

این کار ادامه پیدا می‌کند و پس از اتمام هفت کاشی دوباره از داخل کیسه هفت کاشی دیگر برمی‌دارد. نفر دوم هم باید تلاش کند حرف تازه ای را ایجاد کند.

صفحه بازی اسکربل

اگر از تمام 7 کاشی خود استفاده کنید 50 امتیاز دریافت خواهید کرد که به آن بینگو (Bingo) نیز می‌گویند.

اگر از کاشی سفید استفاده کردید باید بگویید که این کاشی به جای چه حرفی قرار می‌گیرد و تا آخر بازی به جای همان حرف استفاده می‌شود.

بازی تا زمانی که تمام کاشی‌ها مورد استفاده قرار بگیرند و یا اینکه دیگر جایگاه خالی روی صفحه نباشد، ادامه پیدا می‌کند. بازیکنی که بیشترین امتیاز را گرفته باشد و یا بیشترین کاشی را مورد استفاده قرار داده باشد، برنده بازی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *