تاریخ:دسامبر 9, 2022
بازی کارتی ترایپلی (tripoley)

چگونه بازی کارتی ترایپلی (Tripoley) را انجام دهیم؟

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های کارتی و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی کارتی ترایپلی (Tripoley) را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

بازی کارتی ترایپلی

این بازی با 2 الی 9 بازیکن انجام می‌شود. برای انجام بازی شما نیاز به یک دسته کارت 52تایی استاندارد، چیپ‌های پوکر و یک مت ترایپلی (Tripoley mat) دارید.

برگزاری بازی

تمام بازیکنان تعدادی چیپ، برابر با هم، دریافت می‌کنند. و به ازای هر بازیکن نیز یک چیپ در وسط مت که به آن پات ترایپلی می‌گویند، قرار داده می‌شود.

پس از آن، دیلر باید کارت‌ها را بین بازیکنان پخش کند. دیلر کارت‌ها را یکی یکی بین بازیکنان پخش می‌نماید تا زمانی که کارت‌ها تمام شوند.

علاوه بر بازیکنان یک دست مرده نیز در بازی وجود دارد که دیلر به آن نیز کارت می‌دهد. این دست مرده دقیقا قبل از دیلر قرار دارد. اشکالی ندارد که برخی از بازیکنان پس از اتمام کارت‌ها از دیگر بازیکنان یک کارت بیشتر داشته باشند.

زمانی که تمامی کارت‌ها پخش شدند، دست مرده در کنار قرار می‌گیرد.

هدف از انجام بازی این است که چیپ برنده شوید.

فازهای بازی

چیپ‌ها در طی یک دور از بازی از طریق سه فاز بازی مختلف، توسط بازیکنان بدست می‌آیند. نام این فازها، دل یا هارت (hearts)، پوکر (poker) و میشیگان رامی (Michigan rummy) است.

اولین فاز، فاز دل است. در این فاز، بازیکنان بر اساس داشتن یک سری کارت‌های خاص، برنده‌ی چیپ می‌شوند.

دومین فاز، فاز پوکر است. در این فاز بازیکنان بر اساس شرط بستن و داشتن بهترین دست پوکر، برنده چیپ می‌شوند.

سومین فاز، فاز میشیگان رامی است. در این فاز، بازیکنان بر اساس اینکه اولین بازیکنی باشند که کارت‌های خود را تمام می‌کنند، برنده چیپ خواهند شد.

دقت داشته باشید که در طی یک بازی واقعی، بازیکنان باید کارت‌های خود را از دید دیگر بازیکنان پنهان نگه دارند.

انجام بازی کارتی ترایپلی

فاز دل با برنده شدن چیپ توسط بازیکنان برای داشتن کارت مطابق با یکی از بخش‌های مت شروع می‌شود. برای مثال، بازیکنی که آس دل دارد، چیپ‌هایی که در بخش آس دل مت قرار دارد را جمع آوری خواهد کرد. اگر هیچ بازیکنی کارت مطابق با یکی از سکشن‌ها را نداشته باشد، چیپ‌های روی آن بخش این بار جمع آوری نخواهند شد.

سپس بازیکنان به فاز دوم بازی که فاز پوکر است، حرکت خواهند کرد. در فاز پوکرف هر بازیکن، بهترین دست پوکر ممکن را برای خود می‌سازد. دیلر فاز پوکر را با ساخت یک شرط یا عبور از شرط، شروع خواهد کرد.

پس از اینکه یک شرط ساخته شد، بازیکنان می‌توانند یا مطابق با آن شرط، شرط بندی کنند، یا مقدار شرط را بالا ببرد و یا فولد کنند.

زمانی که تمامی بازیکنان یا با شرط قبلی مطابق شدند و یا فولد کردند، بازیکنان دیگر دست‌های پوکر خود را رونمایی خواهند کرد. بازیکنی که دست پوکر با بالاترین رتبه را داشته باشد، چیپ‌های موجود در وسط پات ترایپلی را برنده خواهد شد.

دست‌های پوکر:

  • استریت فلاش
  • کاره یا چهارتایی
  • فول هاس
  • فلاش
  • استریت
  • سه تایی
  • دو جفت
  • جفت

پس از این، بازیکنان به فاز سوم که میشیگان رامی نام دارد و فاز فینال بازی کارتی ترایپلی است، حرکت خواهند کرد. دیلر این فاز را با بیرون گذاشتن آن کارتش که کمترین رتبه را در دستش دارد، شروع خواهد کرد. بازیکنی که کارت با یک رتبه بالاتر از این کارت و هم‌خال با آن را دارد، بازی را ادامه می‌دهد. به همین ترتیب بازی بین بازیکنان ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که یک توقف پیش بیاید.

پیشامد توقف

توقف زمانی پیش می‌آید که کارت بعدی با شرایط گفته‌شده امکان بازی شدنش وجود نداشته باشد. مثلا اگر آن کارت در دست مرده قرار داشته باشد یا اینکه پیش از این بازی شده باشد.

پس از اینکه توقف پیش آمد، بازیکنی که آخرین کارت را بازی کرده است، دوباره یک کارت دیگر بازی خواهد کرد. این بازیکن باید کارتی که پایین‌ترین رتبه را در دستش دارد و خال آن متفاوت با کارت بازی‌شده‌ی قبلی می‌باشد را بازی کند. بازی ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که یکی از بازیکنان تمام کارت‌های خود را بازی کند و دستش خالی شود.

بازیکن برنده تمامی چیپ‌های موجود در سکشن کیتی بر روی مت ترایپلی را برنده خواهد شد. بازیکنان دیگر نیز به بازیکن برنده برابر با تعداد کارتی که در دستشان باقی مانده است، چیپ پرداخت خواهند کرد.

برنده شدن در بازی کارتی ترایپلی

پیش از شروع بازی، بازیکنان بر تعداد دور بازی که می‌خواهند توافق خواهند کرد و به همان تعداد دور بازی را ادامه می‌دهند. پس از اینکه تمامی دورها بازی شدند، بازیکنی بیشترین چیپ را برنده شده بود، برنده کل بازی خواهد بود.

قوانین بازی

اگر دو یا چند بازیکن، یک توالی 8-9-10 را در یک خال داشته باشند، چیپ‌های موجود در آن سکشن، بین بازیکنانی که با هم مساوی هستند تقسیم خواهد شد.

در فاز میشیگان رامی، آس‌ها بالاترین هستند. اگر ترتیب کارت‌ها به آس رسید، این موقعیت‌ هم بعنوان یک موقعیت توقف در نظر گرفته خواهد شد. بازیکنی که آس را بازی کرده است باید با بازی یک کارت جدید با خال جدید، توالی جدید را شروع کند.

اگر یک بازیکن یک توقف را شکل دهد اما توانایی شروع یک توالی جدید در خال متفاوت را دارا نباشد، نوبت بازی به بازیکن سمت چپ او خواهد رسید تا توالی جدید را شروع کند.

چیپ‌هایی که در پایان یک دور از بازی، در یک سکشن از ترایپلی باقی می‌مانند، همانجا برای دور بعدی بازی ترک خواهند شد.

اگر در پایان بازی، در یک یا چند سکشن ترایپلی، چیپ باقی مانده باشد، یک دور پوکر شادون بازی می‌شود. به هر بازیکن، 5 کارت رو به بالا داده خواهد شد. بازیکنی که بهترین دست پوکر را داشته باشد، باقی چیپ‌های روی مت را برنده خواهد شد.

حرف آخر

در این مطلب بصورت کامل، قوانین بازی کارتی ترایپلی (Tripoley)، نحوه انجام این بازی، نحوه توزیع کارت و راه‌های برنده شدن چیپ و مشخص کردن برنده را توضیح دادیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و همچنین از انجام این بازی در دورهمی‌هایتان لذت ببرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *