تاریخ:اکتبر 3, 2023
بازی کارتی 24

بازی کارتی 24

بازی کارتی 24 یک بازی چینی است که انجام آن به مهارت در محاسبات ذهنی نیاز دارد. این بازی حداقل از دهه 1960 در شانگهای وجود داشت و مبدا این بازی همین شهر است. همچنین در برخی از شهرهای دیگر چین نیز بازی می‌شود. از اواخر قرن بیستم به برخی از نقاط آمریکا شمالی نیز آورده شد. این بازی در اصل دو نفره است و سپس تغییرات در آن ایجاد کرده‌اند که بتوانید آن را با چند بازیکن بازی کرد.

بازیکنان و کارت‌ها

برای انجام این بازی از یک بسته ورق استاندارد که در آن تمام کارت‌های تصویر و جوکر حذف شده‌اند استفاده می‌شود. در واقع برای انجام این بازی به 40 کارت که شامل تمامی کارت‌های آس تا 10 می‌شود نیاز دارید.

پخش کارت‌ها

کارت‌های به طور مساوی بین دو بازیکن تقسیم می‌شود. هر کدام از بازیکنان باید 20 کارت رو به پایین را بردارند و تا زمانی که با آن‌ها بازی نکرده‌اند نباید به کارت خود نگاه کنند.

نحوه انجام بازی کارتی 24

دو بازیکن به طور همزمان دو کارت از بالای کارت‌های خود بردارند و در مقابل خود قرار دهند تا مربعی از چهار کارت رو به بالا ایجاد شود. حالا هر بازیکن سعی می‌کند راهی برای ترکیب چهار عدد با استفاده از جمع، تفریق، ضرب و تقسیم پیدا کند تا مجموع چهار کارت 24 شود. به عنوان مثال اگر چهار کارت 2، 3، 6 و 9 روی میز باشند با یکی از راه‌حل‌های زیر عدد 24 بدست می‌آید:

  • (9+6-3)×2
  • (9-3)×(6-2)
  • (9×3)-(6÷2)

اولین بازیکنی که راه‌حل را پیدا کند به میز ضربه می‌زند و راه‌حل اعلام می‌کند. اگر درست باشد، بازیکن روبرو باید چهار کارت بردارد و در انتهای پشته خود قرار دهد. سپس هر بازیکن دوباره دو کارت رو به بالا قرار می‌دهد و بازیکنان دوباره سعی می‌کنند از چهار عدد نشان داده شده عدد 24 را درست کنند. این روند تا زمانی تکرار می‌شود که یک بازیکن کارت نداشته باشد. این بازیکن برنده است.

اگر بازیکنی به میز ضربه بزند و سپس راه حلی را که اشتباه است بگوید یا نتواند فوراً راه‌حل را بگویید، آن بازیکن باید چهار کارت را به عنوان پنالتی بردارد. اگر هیچ یک از بازیکنان نتوانند راه‌حلی بدست آورند، پس از مدتی توافق می‌کنند که راه‌حلی وجود ندارد. در این حالت هر بازیکن یکی از کارت‌های خود را برای پس گرفتن انتخاب می‌کند این کارت را به انتهای پشته خود اضافه می‌کند و یک کارت از بالا پشته روی میز قرار می‌دهد تا یک ترکیب چهارتایی جدید درست شود.

نحوه محاسبه عدد 24

بازیکنان می‌توانند پشته‌های کارت خود را هر زمان که بخواهند به هم بزنند، اما نباید به کارت‌های موجود در پشته‌های خود نگاه کنند. در بازی استاندارد، چهار عدد باید تنها با استفاده از عملیات حسابی +، -، ×، ÷ و در صورت لزوم با براکت () ترکیب شوند تا ترتیب انجام عملیات را مشخص کنیم. هر چهار عدد باید برای ایجاد عدد 24 استفاده شوند.

بازی چهار نفره

بازی کارتی 24 را به صورت چهار نفره نیز می‌توانید بازی کنید. در این حالت کارت‌ها به صورت مساوی بین بازیکنان تقسیم می‌شود. هر بازیکن یک کارت رو به بالا قرار می‌دهد. بازیکنی که راه‌حل را پیدا کند به میز ضربه می‌زند اما چیزی نمی‌گوید. وقتی سه بازیکن به میز ضربه زدند باید بازیکن چهارم یکی از آن‌ها را انتخاب کند. اگر بازیکن انتخاب شده راه‌حل درستی بدهد، بازیکن چهارم باید چهار کارت بردارد. در غیر این صورت بازیکن انتخاب شده باید چهار کارت را بردارد.

در این نوع بازی کارتی اگر بازیکنی راه‌حلی ندارد، می‌تواند با زدن روی میز بلوف بزند به این امید که انتخاب نشود.

نسخه مجموعه کارت، برای دو، سه یا چهار بازیکن

در این نسخه، اولین بازیکنی که یک راه‌حل صحیح را بگوید، چهار کارت را برمی‌دارد و آن‌ها را در زیر پشته خود قرار می‌دهد. بازیکنانی که کارت‌هایشان تمام می‌شود همچنان می‌توانند راه‌حل‌های را بگویند و در نتیجه برخی از کارت‌ها را پس بگیرند. اگر چهار بازیکن دارای کارت باشند، هر کدام یک کارت رو به بالا قرار می‌دهند. وقتی سه بازیکن کارت داشته باشند، بازیکنی که ست قبلی را برده است، دو کارت و بقیه هر کدام یک کارت قرار می‌دهند.

در بازی سه نفره، 13 کارت به هر بازیکن داده می‌شود و یک کارت رو به بالا قرار می‌گیرد. هر سه بازیکن هر کدام در ست اول یک کارت روی میز قرار می‌دهند. وقتی دو بازیکن کارت دارند، هر بازیکن دو کارت می‌گذارد. وقتی فقط یک بازیکن کارت داشته باشد، این بازیکن برنده بازی است.

یادداشت

بازیکنان باید سعی کنند دو کارت خود را همزمان با یکدیگر نشان دهند و کارت‌ها را طوری قرار دهند که به وضوح قابل مشاهده باشند و مراقب باشند که کارت‌ها را با دست خود نپوشانند.

مجموع 24 اغلب با گروه‌بندی کارت‌ها برای ایجاد دو عدد که در نهایت می‌توانند ضرب شوند به دست می‌آید: 4×6، 3×8 یا 12×2، اما همیشه اینطور نیست. یک مشکل شگفت‌آور این است که با اعداد 3، 3، 8، 8 ساختن‎ 24 سخت است. با توجه به اینکه اعداد محدود هستن گاهی اوقات زمان زیادی طول می‌کشد تا بازیکنان راه‌حل را پیدا کنند.

سایر تغییرات

نسخه 24 را با بیش از دو بازیکن می‌توان بازی کرد. در این حالت، 40 کارت در یک پشته قرار داد می‌شود. و یک بازیکن (دیلر) چهار کارت را رو به بالا روی میز می‌اندازد. در چین، انجام یک سری پرتاب‌ها کاملاً معمول است که در آن اولین بازیکنی که راه‌حلی پیدا می‌کند، آن را می‌گوید، یا بازیکنان توافق می‌کنند که هیچ راه‌حلی وجود ندارد، بدون اینکه هیچ گونه امتیاز به هیچ یک از بازیکنان داده‎ می‌شود.

بازیکنان برای اینکه در این نوع بازی کارتی 24 امتیازی کسب کنند باید یکی از کارهای زیر را انجام دهند:

  • اولین بازیکنی که راه‌حلی برای محاسبه عدد 24 با استفاده از چهار کارت پیدا کند، یک امتیاز می‌گیرد.
  • اولین کسی که بگوید بازی راه‌حلی ندارد یک امتیاز برنده می‌شود. اما اگر بازیکن دیگر پس از اعلام بدون راه‌حل، راه‌حلی پیدا کند. بازیکنی که ادعا می‌کند هیچ راه‌حلی وجود ندارد امتیازی دریافت نمی‌کند و بازیکنی که راه‌حل را پیدا کرد 2 امتیاز می‌گیرد.

بازی کارتی 24 یک بازی ریاضی است و هر بازیکنی که توان محاسبه بهتر داشته باشد برنده بازی است. برای اوقات فراغت این بازی بسیار مناسب است.

مطالب مرتبط: “بازی کارتی وریش (Verish)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *