تاریخ:اکتبر 3, 2023
بازی کارتی زتما

آموزش نحوه انجام بازی کارتی زتما (zetema)

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های کارتی و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی کارتی زتما (zetema) را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

مقدمات بازی زتما

بازی زتما (zetema)، یکی بازی جذاب با کارت است که استایل رامی (rummy) دارد و با 2 الی 6 بازیکن قابل انجام می‌باشد. در این بازی، شما باید سعی کنید، نسبت به رقبایتان امتیاز بیشتری را کسب کنید تا برنده بازی باشید. کسب امتیاز از طریق ساخت ترکیب‌ها و زتماها امکان‌پذیر است.

نیازمندی‌ها

شما برای انجام این بازی، به یک دسته کارت 65 تایی متشکل از یک دسته کارت 52تایی استاندارد و 13 کارت از یک دسته کارت دیگر (هر 13 کارت باید از یک خال باشند.) نیاز دارید.

همچنین تعداد بازیکنان می‌تواند بین 2 الی 6 بازیکن متغیر باشد.

برای ثبت امتیازات به یک خودکار و کاغذ نیاز دارید.

توزیع کارت

اگر تعداد بازیکنان بین 2 الی 5 بازیکن باشد، دیلر باید به هر بازیکن 6 کارت بدهد. اما اگر تعداد بازیکنان 6 نفر باشد، دیلر به هر بازیکن 5 کارت خواهد داد. سپس دیلر، پس از توزیع کارت، کارت‌هایی که باقی می‌مانند را بصورت یک دسته رو به پایین و بعنوان دسته کارت درا در وسط میز می‌گذارد. دسته کارت درا، دسته کارتی است که بازیکنان در بین بازی، طبق یک قوانین خاص از آن کارت بیرون می‌کشند.

هدف از انجام بازی

هدف از انجام بازی، بسته به تعداد بازیکنان متفاوت است. زمانی که تعداد بازیکنان 2 یا 3 بازیکن باشد، هدف از انجام بازی این است که به امتیاز 300 برسیم. و زمانی که با 4 الی 6 بازیکن بازی می‌کنیم، هدف این است که زودتر به امتیاز 200 برسیم. امتیازات از طریق ساخت ترکیبی از کارت‌ها کسب می‌شوند که پایین‌تر، بصورت جزئی در رابطه با ترکیب‌ها صحبت خواهیم کرد.

کسب امتیاز

تمام امتیازات بازیکنان، به محض اینکه توسط آنان در طول بازی کسب می‌شود، بر روی کاغذ به ثبت می‌رسد.

ترکیب‌ها

ترکیب مستقیم (Straight): این ترکیب از 6 کارت با رتبه متوالی تشکیل می‌شود و 10 امتیاز دارد.

ترکیب فلاش (Flush): ترکیب فلاش از 6 کارت که همگی از یک خال هستند تشکیل می‌شود. و این ترکیب 30 امتیاز دارد.

ترکیب فلاش مستقیم (Straight Flush): ترکیب فلاش مستقیم، از 6 کارتی که رتبه‌هایشان پشت سر هم است و همگی از یک خال هستند تشکیل می‌شود. این ترکیب 50 امتیاز دارد.

ترکیب اسمبلی (Assembly): 5 کارت از یک رتبه که این نوع ترکیب نیز انواع خاص خود را دارد:

 • شاه‌ها یا بی‌بی‌ها: 130 امتیاز
 • سرباز‌ها: 120 امتیاز
 • آس‌ها یا 5ها: 110 امتیاز
 • بقیه‌ی رنک‌ها یا رتبه‌ها: 100 امتیاز

ترکیب ازدواج (Marriages): شاه و بی بی با خال یکسان. این نوع ترکیب نیز انواع خاص خود را دارد:

 • 5 ترکیب ازدواج بصورت همزمان: 150 امتیاز
 • 4 ترکیب ازدواج بصورت همزمان: 100 امتیاز
 • 3 ترکیب ازدواج بصورت همزمان: 60 امتیاز
 • 2 ترکیب ازدواج بصورت همزمان: 30 امتیاز
 • تنها یک ترکیب ازدواج: 10 امتیاز

ترکیب زتما (Zetema): دیسکارد پنجمین کارت از یک رنک. این نوع ترکیب نیز انواع خاص خود را دارد:

 • شاه‌ها یا بی‌بی‌ها: 50 امتیاز (منظور این است که اگر پنجمین کارت از یک رنک که بازیکن دیسکارد می‌کند، شاه یا بی بی باشد.)
 • سرباز‌ها:20 امتیاز
 • آس‌ها یا 5ها: 15 امتیاز
 • بقیه رتبه‌ها: 5 امتیاز

همانطور که پیش از این نیز گفتیم در بازی 2 یا 3 نفره زمتا، به محض اینکه یک بازیکن امتیازش به 300 برسد، بازی فوراً به پایان خواهد رسید. همچنین در بازی 4 الی 6 نفره زمتا، به محض اینکه یک بازیکن امتیازش به 200 برسد، بازی فوراً به پایان خواهد رسید

انجام بازی

بازیکن که در سمت چپ دیلر نشسته است، اولین نوبت بازی از آن او خواهد بود و بازی را شروع خواهد کرد. هر نوبت از بازی برای یک بازیکن، از 3 مرحله تشکیل شده است:

مرحله اول: بازیکن از دسته کارت درا، یک کارت می‌کشد. سپس در مرحله دوم: اگر امکان‌پذیر بود و اگر بازیکن می‌خواست، او برای یک ترکیب، امتیاز خواهد گرفت. و در نهایت در مرحله سوم از یک نوبت، بازیکن یک کارت را بیرون می‌اندازد یا در اصطلاح دیسکارد می‌کند.

کارت‌هایی که دور انداخته می‌شوند، هر کدام به داخل پایل مخصوص خودشان می‌روند. پایل به توده کارت‌های روی هم می‌گویند. در بازی کارتی زتما (zetema)، در کل 13 پایل برای کارت‌های دیسکاردشده وجود دارد. هر پایل برای یک رتبه. یعنی یک پایل برای آس‌ها، یک پایل برای شاه‌ها، یک پایل برای بی بی‌ها و … .

ترکیب‌ها در بازی زتما

اگر شما، بازیکنی باشید که پنجمین کارت یک رنک را (مثلا پنجمین آس را یا پنجمین بی‌بی را یا …) دیسکارد می‌کنید، شما امتیاز برای زتما دریافت خواهید کرد.

وقتی یک ترکیب ازدواج پیش می‌آید، کارت‌های این ترکیب هر دو در دیسکارد پایل‌های جدا، دور انداخته می‌شوند.

اگر ترکیب ازدواج درست شده باشد، دیگر بازیکن برای بی‌بی‌ها و شاه‌ها از طریق زتما امتیاز نمی‌گیرد.

زمانی که تمامی کارت‌ها از ترکیب ازدواج و یا ترکیب‌های ازدواج دیسکارد شدند، بازیکن چندین کارت را برای انجام نوبت خود از درا کارت می‌کشد.

هر بازیکن پس از کشیدن کارت از دسته کارت درا، باید نوبت خود را با 7 کارت شروع کند.

زمانی که یک ترکیب انجام می‌شود، بازیکن تمام کارت‌های مربوط به آن ترکیب را که بابتش امتیاز گرفته است را نشان خواهد داد. سپس امتیاز ثبت می‌شود و بازیکن یک کارت را از ترکیب نشان‌داده‌شده دیسکارد می‌کند.

بازیکنان بازی را ادامه می‌دهند تا زمانی که دسته کارت درا ته بکشد. پس از آن، بازیکنان بازی را به این شکل که فقط کارت دیسکارد می‌کنند و سعی می‌کند از زتما امتیاز کسب کنند ادامه می‌دهند. تا زمانی که تمامی کارت‌ها دیسکارد شوند.

مرور دیگر قوانین بازی

یک بازیکن می‌تواند از شاه‌ها یا بی‌بی‌هایی که در پایل‌ها دیسکارد شده‌اند، برای ساخت ترکیب ازدواج و کسب امتیاز استفاده کند. برای مثال، یک بازیکن می‌تواند از دیسکارد پایل مخصوص کارت‌های بی‌بی، یک کارت بی بی بردارد و آن را با شاه هم‌خال ترکیب کند و یک ترکیب ازدواج بسازد.

در بازی کارتی زتما (zetema) 2 نفره، زمانی که دسته کارت درا خالی می‌شود و دیگر کارتی ندارد، یک بازیکن اگر از طریق زتما کسب امتیاز کند، می‌تواند دوباره بازی کند. و سپس اگر این بازیکن از طریق زتما دوباره امتیاز کسب نکرد، نوبت بازی به بازیکن بعدی می‌رسد.

حرف آخر

در این مطلب بصورت کامل، قوانین بازی کارتی زتما (zetema)، نحوه انجام این بازی، نحوه توزیع کارت و محاسبه امتیاز و مشخص کردن برنده را توضیح دادیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و همچنین از انجام این بازی در دورهمی‌هایتان لذت ببرید. می‌توانید آموزش ویدئویی بازی کارتی زتما را از طریق این لینک تماشا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *