جانی چان؛ امپراطور چینی دنیای پوکر

سلسله مطالب بیوگرافی بزرگان پوکر

جانی چان در سال 1957 در گوانگژوی چین به دنیا آمد. او یک پوکرباز حرفه ای چینی آمریکایی است. او ده بار در رقابت های «سری های جهانی پوکر» به قهرمانی رسیده است و یکی از شخصیت های مهم دنیای پوکر به شمار می آید.

خانواده جانی در سال 1962 به هنگ کنگ و در سال 1968 به آریزونای آمریکا مهاجرت کردند. آن ها در سال 1973 یک رستوران در هوستون تاسیس کردند. او در دانشگاه هوستون در رشته مدیریت هتل و رستوران تحصیل می کرد ولی دانشگاه را نیمه کاره رها کرد و به لاس وگاس رفت که به یک بازیکن حرفه ای پوکر تبدیل شود.

سری های جهانی پوکر

چان در سال های 1987 و 1988 در رویداد اصلی سری های جهانی پوکر به قهرمانی رسید. بدین ترتیب او به اولین بازیکن خارجی تبدیل شد که توانسته قهرمانی در رویداد اصلی این رقابت ها را تجربه کند.

جانی در سال 1989 هم فاصله کمی با قهرمانی در سری های جهانی پوکر داشت ولی در نهایت مغلوب فیل هلموث شد و در مقام دوم قرار گرفت. در هر حال او آخرین پوکربازی است که توانسته قهرمانی پی در پی در رویداد اصلی سری های جهانی پوکر را تجربه کند. جری باس که یک پوکرباز و مالک باشگاه لوس آنجلس لیکرز است به چان قول داده بود اگر سه دوره پیاپی در این رقابت ها قهرمان شود، جایزه قهرمانی NBA را به او خواهد داد.

در سال 2005، چان به اولین بازیکنی تبدیل شد که توانسته ده بار دستبند قهرمانی سری های جهانی پوکر را به دست آورد. او برای رسیدن به این دستاورد، فیل لاک را در رویداد تگزاس هولدم مغلوب کرد. بهترین بازیکن تاریخ رقابت های سری های جهانی پوکر، فیل هلموث با 15 دستبند قهرمانی است. در رده دوم هم پوکربازهای حرفه ای چون جانی چان، دویل برونسون و فیل آیوی با 10 عنوان قهرمانی قرار دارند. گفتنی است در سال 2002 نام چان در تالار افتخارات پوکر ثبت شد.

در سال 2008 جانی برای اولین بار از سال 1992 توانست با جایزه نقدی رویداد اصلی رقابت ها را ترک کند. او در رده 329م قرار گرفت و 32166 دلار به دست آورد. شرکت در این رقابت ها در سال 2010 برای چان رتبه 156م در رویداد اصلی و کسب 57102 دلار در پی داشت.

فوق ستاره های پوکر

جانی در فوریه 2005 در تورنمنت 400 هزار دلاری Poker Superstars شرکت کرد. او در این بازی جالب یک کامبک دیدنی داشت و در نهایت بعد از گاس هانسن در رتبه دوم ایستاد. او در تابستان همان سال در دور دوم این رقابت ها حاضر شد و بعد از شکست دادن 22 رقیب به فینال رسید. جانی در فینال سه بازی با تاد برونسون داشت و در نهایت برنده شد. جایزه او هم برابر با 400 هزار دلار بود.

شرکت در سومین دوره از این رقابت ها نشان داد چان می خواهد به پیروزشدن ادامه دهد ولی این بار او در نیمه نهایی برابر تاد برونسون مغلوب شد.

سایر تورنمنت ها

چان در سال 1981 در تورنمنت American Cup Poker باب استوپاک شرکت کرد و قهرمان شد. نکته جالب اینجاست که او در میز نهایی 9 رقیب داشت و در مدت زمانی کمتر از 1 ساعت توانست برنده شود. به همین خاطر باب استوپاک لقب The Orient Express را برای او انتخاب کرد.

چان هرگز در رقابت های «تور جهانی پوکر» حضور موفقی نداشته و حتی یک بار هم به میز نهایی این مسابقات نرسیده است.

او در سال های 2004 و 2005 در رویداد تورنمنت قهرمانان سری های جهانی پوکر شرکت کرد. در ضمن جانی در رقابت های قهرمانی پوکر National Heads-Up هم حاضر بود (در همان سال ها).

در سال 2014 مجموع پولی که چان از راه شرکت در تورنمنت های پوکر کسب کرده بود بیش از 8 میلیون و 600 هزار دلار بود. گفتنی است 4 میلیون و 355 هزار و 464 دلار از این مبلغ فقط مختص پیروزی های او در سری های جهانی پوکر بوده است.

سایر فعالیت ها

  • در کنار پوکر، چان صاحب یک برند فست فود در هتل Stratosphere لاس وگاس است.
  • همچنین او به عنوان مشاور با کازینوها همکاری می کند.
  • جانی مدتی برای مجله Card Player در مورد بازی پوکر مطلب می نوشت. او هنوز هم در ماهنامه Trader Monthly یادداشت می نویسد.
  • در سال 2005، او با همکاری مارک کارو یک کتاب آموزشی در مورد گونه های مختلف پوکر با نام Play Poker Like Johnny Chan منتشر کرد. در سال 2006 هم او کتابی با عنوان Million Dollar Hold’em: Winning Big in Limit Cash Games به رشته تحریر درآورد.
  • در سال 2007 چان یک سایت پوکر آنلاین با نام ChanPokerOnline.com تاسیس کرد که زیاد مورد استقبال قرار نگرفت. این سایت در آگوست 2008 به کار خود پایان داد.
  • چان در سال 1998 در فیلم سینمایی Rounders یک نقش کوتاه ایفا کرد. او در این فیلم نقش خودش را بازی کرد و در برابر مت دیمون، بازیگر معروف هالیوود قرار گرفت. جانی در سال 2009 در یک فیلم سینمایی هنگ کنگی به نام Poker King حضور داشت و آن جا هم نقش خودش (جانی چان) را ایفا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *