تاریخ:آگوست 1, 2021

اسکاتی انگوین کیست؟

توان اسکاتی انگوین در روز 28 اکتبر سال 1962 به دنیا آمد. او یک پوکرباز حرفه ای ویتنامی آمریکایی است که 5 بار در رقابت های سری های جهانی پوکر قهرمان شده و دستبند این مسابقات را به دست آورده است. او اولین و تنها بازیکنی است که توانسته در رویداد اصلی سری های جهانی پوکر و رقابت 50 هزار دلاری قهرمانی بازیکنان برنده شود.

اسکاتی انگوین در ویتنام به دنیا آمد ولی به خاطر شرایط نامناسب کشور در آن روزها، مادرش او را به خارج از کشور فرستاد. انگوین در ابتدا به تایوان رفت و در 14 سالگی به آمریکا سفر کرد. خانواده ای در کالیفرنیا به او کمک کردند ولی او علاقه ای به مدرسه و تحصیل نداشت. انگوین بیشتر دوست داشت در بازی های زیرزمینی پوکر شرکت کند و به همین خاطر در نهایت از مدرسه اخراج شد. او تصمیم گرفت پوکر را به صورت جدی دنبال کند. اسکاتی در یک کازینو مشغول به کار شد. وقتی او در Harrah کار می کرد شبی 150 دلار درآمد داشت و بیشتر این پول را در بازی های 3-6 دلاری stud از دست می داد. او خودش را به یک ماهی تشبیه می کرد.

شروع شانس و اقبال

در سال 1985 بخت این بازیکن جوان باز شد. اسکاتی به Lake Tahoe دعوت شد تا دست دهنده یک تورنمنت هولدم نامحدود باشد. او تمام روز مشغول کار بود و شب با پولی که همراه داشت بازی کرد. این بار پیروزی ها یکی بعد از دیگری از راه رسیدند و اسکاتی صاحب 7 هزار دلار شد. اعتماد به نفس او بالا رفته بود. بنابراین تصمیم گرفت به لاس وگاس برود. آن جا هم این بردها ادامه داشت و به طرز باورنکردنی مجموع پول او به سقف 1 میلیون دلار رسید.

حالا دیگر همه در وگاس او را می شناختند. سطح بازی انگوین بالا رفته بود و با شخصیت هایی چون جانی چان، پاگی پیرسون و دیوید گری هم بازی شده بود. او یک شورولت کاماروی 17 هزار دلاری، یک شورولت کوروت 21 هزار دلاری و یک آپارتمان 60 هزار دلاری خریداری کرد. همه چیز برای اسکاتی رویایی شده بود. او هر شب بین 50 هزار دلار تا 900 هزار دلار درآمد داشت.

سقوط اعتیاد

عادات بد و سبک نامناسب زندگی در کمین این پوکرباز موفق بود. استعمال ماری جوانا، کوکائین و مشروبات الکلی او را به یک معتاد تبدیل کرد. طبیعتا با شروع اعتیاد، همه چیز خراب شد. انگوین به سرعت هر چه داشت باخت و تمام چیزهایی که به دست آورده بود را نابود کرد. در نهایت تنها یک اتاق و 5 هزار دلار پول نقد برایش باقی مانده بود.

او باید این سقوط را به پایان می رساند. اسکاتی در سال 1997 در سری های جهانی پوکر شرکت کرد و در بازی 2 هزار دلاری اوماها برنده شد. جایزه او هم برابر با 150 هزار دلار بود. متاسفانه انگوین خیلی زود گذشته را فراموش کرد و باز هم به همان مسیر اشتباه قبل برگشت. او وقتی در سری های جهانی پوکر در سال 1998 شرکت کرد دوباره یک ورشکسته به تمام معنا بود. انگوین می خواست در یک تورنمنت کوچک شرکت کند ولی بای این لازم را نداشت. مایک ماتوسو که استعداد این بازیکن را دیده بود حاضر شد یک سوم این پول را به او بدهد.

خصوصیت اخلاقی اسکاتی

اسکاتی انگوین را همه به عنوان یک بازیکن احساساتی می شناسند. او در همین رقابت ها قهرمان شد و یک سوم جایزه اش (333333 دلار) را به ماتوسو داد. در دست آخر، یک فول هاوس روی میز بود (8 گشنیز، 9 خشت، 9 دل، 8 دل، 8 پیک). انگوین جمله ای بر زبان آورد که بعدها خیلی معروف شد. او به رقیبش کوین مک براید گفت: «کال کن. همه چیز تمام می شود عزیزم.» مک براید هم کال کرد. انگوین با یک فول هاوس بهتر (9 گشنیز و سرباز خشت) برنده شد. اما شیرینی این پیروزی بزرگ خیلی زود برای او تلخ شد. خبر رسید یکی از برادرهای اسکاتی در ویتنام در یک تصادف رانندگی جان باخته است. به همین خاطر است که او هیچ وقت دستبند قهرمانی سال 98 سری های جهانی پوکر را به دست نمی بندد.

موفقیت ها

او در رقابت های تور جهانی پوکر بارها به میز نهایی رسیده بود و درنهایت در ژانویه 2006 در این مسابقات قهرمان شد. اسکاتی در بازی با میشل میزراکی در هدز آپ برنده شد. او با کارت های تک پیک و بی بی پیک یک فلاش برابر کارت های تک گشنیز و سرباز خشت میزراکی ساخت و برنده شد. با این پیروزی، انگوین به یکی از 6 بازیکنی تبدیل شد که هم در رویداد اصلی سری های جهانی پوکر هم در تور جهانی پوکر به قهرمانی رسیده اند.

او در سال 2007 هم در سری های جهانی پوکر شرکت کرد و در بازی 7 کارت stud high low split eight به مقام دوم رسید. الی الزرا در این بازی برنده شد. اسکاتی بعد از آن رقابت گفت بیش از دو سال بود که در بازی های پولی شرکت نکرده بود چون او به دنبال یک محیط دوستانه است و در این بازی های جدی نمی توان به چنین محیطی رسید.

جنجال در سری جهانی پوکر

در سال 2008، انگوین در سری های جهانی پوکر و در رقابت 50 هزار دلاری H.O.R.S.E شرکت کرد و جنجال ساز شد. او رفتار نامناسبی داشت و در تصاویر پخش شده مدام نوشیدنی های الکلی مصرف می کرد و به همه توهین می کرد (حتی به گارسون های مرد و زنی که برای پذیرایی از بازیکنان در آن جا بودند).

مجری و کارشناس برنامه تلویزیونی میز نهایی این رقابت ها به شدت از رفتار اسکاتی انگوین انتقاد کردند. او در این بازی برنده شد و بعد از آن به خاطر رفتار نامناسبش عذرخواهی کرد. البته انگوین بعدها ادعا کرد برنامه به شکلی مونتاژ شده بود که تصویر نامناسبی از او به مخاطبان ارائه می کرد. اما او بالاخره در یک مصاحبه دیگر رسما از همه به خصوص طرفدارانش عذرخواهی کرد و گفت رفتارش غلط بوده و نباید بازیکن دیگری را سرزنش کند و هیچ بهانه ای قابل پذیرش نیست.

در سال 2014 مجموع پولی که او در تورنمنت های مختلف پوکر کسب کرده بود به 11 میلیون و 700 هزار دلار رسید. جالب است بدانید 5 میلیون و 100 هزار دلار از این مبلغ فقط مختص جوایز نقدی سری های جهانی پوکر است.

سلسله مطالب بیوگرافی بزرگان پوکر

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *