ارز کریپتو دات کام

کریپتو دات کام چین چیست؟ (Crypto.com)

ارز دیجیتال کریپتو دات کام چین (Crypto.com Chain) که با توکن CRO در بازار به فعالیت می پردازد یک راهکار پرداخت مبتنی بر رمزارز است که از تسویه حساب ارز واسطه ای بین دارایی ها پشتیبانی می کند و به دنبال بهبود امکان استفاده از ارزهای سنتی (فیات) و ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر با 100 میلیارد واحد CRO عرضه شده به بازار و ارزش بازار 800 میلیون دلار، کریپتو دات کام در جمع 20 ارز دیجیتال ارزشمند در دنیا قرار دارد.

CRO چیست؟

Crypto.com Chain نام پروژه ای است که توسط شرکت هنگ کنگی پلتفرم پرداخت و ارز دیجیتال Crypto.com راه اندازی شده است. این شرکت همچنین با عنوان “آزمایشگاه های پروتکل CRO” نیز شناخته می شود. این شرکت توکن CRO را به عنوان ارز دیجیتال خود منتشر کرده است که قرار است به کاربران این امکان را بدهد تا به بسیاری از تجار و فروشندگان در سراسر جهان امکان پرداخت به صورت ارز دیجیتالی داشته باشند. این کار با تبدیل کردن CRO به عنوان ارز واسطه ای انجام می شود که امکان تبدیل ارزهای دیجیتال به ارزهای فیات را با حداقل هزینه فراهم می کند. با این کار، تیم Crypto.com امیدوار است که ارزدیجیتال را به میان زندگی واقعی و کسب و کار وارد کند.

علیرغم اینکه تاریخچه این ارز دیجیتال از اواخر سال 2018 شروع شده است، اما با توجه رشد غیرقابل باوری که این ارز در سال 2019 داشت، امروز توانسته است به جمع 20 ارز دیجیتال ارزشمند در دنیا راه پیدا کند.

تاریخچه Crypto.com

دامنه crypto.com در سال 1993 توسط مت بلیز (Matt Blaze) ثبت شد. بعد از اقبال مردم به ارزهای دیجیتال این دامنه ارزشمندتر از هر زمانی شد و بلیز بارها با پیشنهاد خرید این دامنه مواجه شد و هر بار این پیشنهاد را رد کرد، تا زمانیکه که یک شرکت هنگ کنگی بالاخره این دامنه را در سال 2018 از وی خریداری کرد.

مدیرعامل crypto.com کریس مارس زالک یک بیزنس من باتجربه است که به عنوان مدیرعامل Ensogo نیز قبلاً فعالیت میکرد. اعضای مهم دیگر شرکت Crypto.com عبارتند از رافائل ملو (Rafael Melo) به عنوان مدیر مالی (CFO) و گری اور (Gary Or) به عنوان مدیر فنی (CTO).

Crypto.com Chain به دنبال انجام چیست؟

Crypto.com Chain به عنوان پلت فرم “نسل بعدی” به حساب می آید که قرار است تجار و فروشندگان و استفاده کنندگان از ارزهای دیجیتال را در یک بلاکچین عمومی جمع کند و قادر به پشتیبانی از معاملات فوری، به صرفه و کارآمد بین آنها باشد. این کار با فائق شدن مجموعه Chain به برخی از مشکلات که اصلی ترین موانع مسیر رشد بلاکچین هستند میسر خواهد شد:

 • CRO به دنبال مقیاس پذیری بالاتر و سرعت بالا در پرداخت است.
 • CRO به دنبال رهایی از شر پرداخت به شیوه ارزهای فیات است که با ساختار نوآورانه بسیاری از محصولات در فضای آنلاین همخوان نیست.
 • CRO عدم تمرکز را به عنوان میانبری برای ارزهای دیجیتال برای تبدیل شدن به جریان اصلی می داند.
 • CRO به دنبال افزایش امنیت است تا به نقطه ی بالقوه ای برای شکست های بزرگ تبدیل نشود.
 • CRO به دنبال توسعه استفاده از کارت های موسوم به MCO Visa Payment Card است.

چه کسانی در CRO مشارکت دارند؟

در حالی که استفاده از CRO برای همه آزاد است، نقش هایی را برای بازیگران مختلفی که به دنبال مشارکت در آن هستند تعریف کرده است و مجموعه ای از مشوق ها را برای هر گروه از شرکت کنندگان در نظر گرفته است. این گروه ها عبارتند از:

 • مشتریان
 • فروشندگان (تجار)
 • جذب کنندگان مشتریان
 • جذب کنندگان فروشندگان

نقش اصلی مشتریان در زنجیره مشخص است: آنها می توانند از شبکه استفاده کنند تا بتوانند با استفاده از ارزهای دیجیتال پرداخت کنند. مشوق مربوط به این گروه، امکان استفاده از تخفیف در قالب جوایزی است که در قبال خرید به حساب آنها در شبکه بازمیگردد. در عین حال دسترسی به ارزهای دیجیتال به راحتی فراهم می شود و مشتریان می توانند با طیف گسترده ای از تجار یا فروشندگان، چه آنلاین و چه آفلاین، پرداخت ارز دیجیتالی انجام دهند.

مراحل ثبت نام برای مشتریان شامل چندین گام است:

 • مشتری یک کیف پول رمزارز یا حساب صرافی باز می کند.
 • یک کد QR توسط مشتری در محل فروشنده نشان داده و اسکن می شود.
 • مشتری باید پرداختی را که مد نظر دارد تا پردازش شود تأیید کند.
 • بعد از هر خریدی، حساب مشتری منفی و حساب فروشنده مثبت می شود. این بدهکار و بستانکار شدن در قالب CRO یا بیت کوین یا ارزهای فیات صورت می گیرد. همچنین بعد از خرید از مشتری خواسته می شود تا در مورد اینکه کالاها یا خدمات خریداری شده همانطور که توضیح داده شده، بوده است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *