مت گوکس

بیت کوین و مت گوکس Mt Gox، چه اتفاقی افتاد؟

مت گوکس (Mt. Gox) یک پلت فرم معامله بیت کوین در توکیوی ژاپن بود که در ابتدا قبل از ابداع بیت کوین ایجاد شده بود. این پلت فرم در سال 2006 توسط جد مک کیلب (Jed McCaleb) برای مبادله ارزهای مجازی بازی سحر و جادو (Magic: The Gathering Online) آغاز به کار کرد و به عنوان بزرگترین پلت فرم خرید و فروش بیت کوین در دنیا، بیش از 70 درصد سهم بازار را در اختیار داشت. مت گوکس در جولای 2010 معامله بیتکوین را آغاز کرد و در طی کمتر از 3 سال در سال 2013 و 2014 بیش از 70٪ از کل معاملات بیت کوین (BTC) سراسر جهان را میزبانی می‌کرد و در جایگاه بزرگترین واسطه و پیشرو در مبادلات یا معاملات بیت کوین جهان قرار داشت.

در فوریه 2014، مت گوکس تجارت خود را به حالت تعلیق درآورد، وب سایت و سرویس آنلاین خود را تعطیل کرد و برای حفاظت از حقوق طلبکاران خود اعلام ورشکستگی کرد. در آوریل 2014، این شرکت مراحل تصفیه را آغاز کرد. تعطیل شدن این پلت فرم تاثیر مهمی بر قیمت بیت کوین در دنیا گذاشت.

بعد از اعلام ورشکستگی Mt. Gox در ژاپن قیمت بیت کوین که در 4 فوریه 2014 حدود 911 دلار بود تنها 12 روز بعد به عدد 260 دلار رسید! 71 درصد کاهش قیمت در 12 روز! البته قیمت بیت کوین تا حدی خودش را در ماه مارس 2014 ریکاور کرد و به عدد 620 دلار رسید.

رشد قیمت بیت کوین تا سقوط آن در پی تعطیلی پلت فرم مت گوکس
رشد قیمت بیت کوین تا سقوط آن در پی تعطیلی پلت فرم مت گوکس

مت گوکس اعلام کرد تقریباً 850 هزار بیت کوین متعلق به مشتریان و شرکت مفقود شده و احتمالاً سرقت شده‌است، مبلغی که در آن زمان بیش از 450 میلیون دلار ارزش داشته‌است. اگرچه از آن زمان 200 هزار بیت کوین یافته شد، اما دلایل ناپدید شدن – سرقت، کلاهبرداری، سوء مدیریت یا ترکیبی از اینها – در ابتدا مشخص نبود. شواهد جدید ارائه شده در آوریل 2015 توسط شرکت امنیتی مستقر در توکیو با نام ویزسک آنها را به این نتیجه رساند که «بیشتر یا تمام بیت کوین‌های مفقود شده به تدریج و از اواخر سال 2011 مستقیماً از هات والت یا کیف پول داغ مت گوکس به سرقت رفته‌اند.»

پرونده مت گوکس، امروز با گذشت سال ها از آن تاریخ همچنان باز است و دادگاه هایی در این راستا تشکیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *