جد مک کالب در یک کنفرانس در سال 2019

جد مک کالب کیست؟

جد مک کیلب یا جد مک کالب (Jed McCaleb) یک برنامه نویس و کارآفرین آمریکایی است که هم بنیانگذار و مدیر فنی (CTO) ارز دیجیتال استلار است. او به دلیل مشارکتش در ایجاد ارزهای دیجیتال و فعالیت در حوزه رمزارزها بین اهالی این صنعت بسیار شناخته شده است. جد مک کالب پیش از ایجاد استلار تا سال 2013 هم بنیانگذار و مدیر فنی (CTO) ارز دیجیتال ریپل بود. وی همچنین به واسطه ایجاد پلت فرم معاملات مت کوگس و سیستم همتا به همتای eDonkey و شبکه Overnet شناخته شده است.

در ژانویه 2018 اعلام شد که ارزش مجموع توکن های ریپلی که جد مک کالب در مالکیت خود دارد بیش از 20 میلیارد دلار تخمین زده می شود که در صورت صحت این ماجرا، او در ثروتمندترین افراد دنیا در رتبه 40ام قرار می گیرد! نیویورک تایمز در سال 2018، مک کالب را یکی از 10 فرد پیشرو در حوزه انقلاب بلاکچین نامید.

بیوگرافی جد مک کالب

جد مک کالب در سال 1975 در شهر فیتویل (ایالت آرکانزاس) به دنیا آمد و در دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیا مشغول به تحصیل شد. او بعد از چند سال تحصیلات را رها کرد و به نیویورک مهاجرت کرد.

در سال 2000 مک کالب شرکت متاماشین (MetaMachin Inc) را راه اندازی و اپلیکیشن eDonkey2000 را منتشر کرد. او سپس با همراهی سم یاگان (Sam Yagan) که به عنوان مدیر فنی به تیم وی اضافه شده بود، سیستم همتا به همتای eDonkey را به همراه شبکه Overnet منتشر کرد و در زمان خود به بیش از 4 میلیون کاربر فعال رسید.

در سپتامبر سال 2006 این شرکت در پل اختلافی که با انجمن صنعت ضبط موسیقی ایالات متحده (RIAA) پیش آمد، متعهد شد که پس از پرداخت 30 میلیون دلار جهت پیشگیری از پیگیری های حقوقی این انجمن، نسبت به توقف شبکه eDonkey، eDonkey2000 و Overnet اقدام کند.

او در سال 2007 دامنه mtgox.com را با هدف راه اندازی سایتی برای بازی «سحر و جادو: گردهمایی» خریداری کرد. بعد از تغییر ایده ش طی چند سال او در سال 2010 سایت را مجدداً برای معاملات بیت کوین به دلار بازنویسی کرد. وب سایت طی چند ماه از محبوبیت بالایی برخوردار شد، به طوری که بیش از 70 درصد معاملات بیت کوین دنیا را در اختیار داشت. او در سال 2011 اکثریت سهام سایت مت گوکس (Mt. Gox) را به مارک کارپلیس واگذار کرد و تا زمان ورشکستگی مت گوکس سهام اندکی از این شرکت را در اختیار داشت.

او در سال 2011 شروع به توسعه یک ارز دیجیتال به نام ریپل نمود (داستان ریپل) او در سال 2014 به دلیل مشکلاتی که با هم تیمی های خود داشت از ریپل جدا شد. پس از جدایی از ریپل او به همراه جویس کیم (Joyce Kim) یک شرکت غیرانتفاعی به نام بنیاد توسعه استلار راه اندازی کرد (داستان استلار).

جد مک کالب به همراه سیروس خاجوندی و دیوید گوباد بنیانگذاران موبیوس (Mobius)

در ماه می 2017 مک کالب لایت یر (Lightyear.io) را راه اندازی کرد که یک تلاش تجاری برای ساختن شبکه استلار بود. این تلاش برای تسهیل تبدیل استلار به یک سیستم پرداخت و تبدیل ارز جهانی بود. دراکتبر سال 2017 لایت یر در مشارکت با IBM بانکداری مبتنی بر بلاکچین را در پسیفیک جنوبی با استفاده از لومن استلار راه اندازی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *