تتر

تتر (Tether) چیست؟ کاربرد تتر (USDT) در سرمایه گذاری

تتر رایج ترین ارزدیجیتال یا رمزارز پایدار مورد استفاده در پلت فرم های مبادله ارز دیجیتال در دنیاست. با دارا بودن این ادعا که به ازای هر تتر، یک دلار در یک خزانه به عنوان پشتوانه ذخیره میشود، حجم بازار تتر امروز به بیش از 2 میلیارد دلار رسیده است. در این مقاله قصد داریم تا دلیل به وجود آمدن تتر و جزئیات جالبی را با شما مرور کنیم که دید بسیار خوبی در فرآیند فعالیت شما در بازارهای رمزارزها به وجود بیاورد.

چرا تتر به وجود آمد؟

همین اول باید چیزی را بگویم، چیزی تحت عنوان یک پول پایدار و بی ریسک در دنیا وجود ندارد! حتی آن زمان که خبری از تتر (USDT) و بیت کوین و اتریوم نبود، ارزهای مهمی مثل دلار، یورو و پوند نیز دستخوش کاهش و افزایش ارزش و قدرت خرید مردم می شدند (همچنان نیز می شوند). اما به دلیل پایین بودن نوسانات ارزشی این ارزها، ما از آنها در معاملات و مبادلات مان استفاده می کنیم.

وقتی از رمزارزها یا ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، تتر و … صحبت می کنیم، دامنه این نوسانات بیشتر می شود که بعضاً باعث می شود تا از آنها برای استفاده های روزمره بهره نگیریم. اگرچه نوسانات این ارزها باعث می شود تا به آنها به عنوان گزینه هایی برای سرمایه گذاری نگاه کنیم، اما همین نوسانات باعث می شود تا ما از استفاده از آنها در زندگی روزمره دورتر شویم!

ارزهای دیجیتال وقتی به دنیای مالی ما و رسانه های دنیا راه پیدا کردند که از آن برای جریانات مالی وب تاریک (Dark Web) توسط پلت فرم بدنام راه ابریشم (Silk Road) استفاده شد که البته بعدها تعطیل شد. در آن زمان رمزارزها جنبه سرمایه گذاری توسط مردم و سازمان ها را نداشتند و بیشتر ابزاری برای وب تاریک بودند. اما سرمایه گذاران خیلی زود به خاطر نوسانات بالای این ارزها، جذب بازارهای ارز دیجیتال شدند.

به سرعت، بانکی ها و مالی چی ها در سراسر دنیا نگاهشان به ارزهای دیجیتال این شد که این نوسانات می تواند فرصتی برای ایجاد بازارهای جدید مالی باشد که شاید روزی اصلاً جریان اصلی مبادلات مالی را هدایت کند! البته که نوسانات همیشه یک شمشیر دو لبه است. در زمان رشد و صعود به شدت برای سرمایه گذاران جذاب و در زمان افت و نزول بسیار ناامید کننده و همراه با خروج بسیار زیاد سرمایه گذاران!

برای اینکه ارزهای دیجیتال در زندگی روزمره ما مورد استفاده قرار بگیرند باید دامنه نوسانات آنها کاهش پیدا کند و این همان جایی است که تتر به میان می آید! تتر یک رمزارز پایدار (Stablecoin) است که برای پایداری در قدرت خرید یا مینیمم کردن دامنه نوسانات ارزشی ایجاد شد تا به مالکان خود این امکان را دهد که به جای نگهداری آن، آن را خرج کنند. به زبان ساده، تتر یک رمزارز است که ارزش ثابتی هم سنگ ارزش دلار آمریکا دارد.

ارزهای پایدار مثل تتر برای زندگی روزانه ما اهمیتی زیادی خواهند داشت. بدون ثبات، یک فروشنده همیشه شک خواهد داشت که جنس خود را به شما بفروشد یا نه، چون نگران از دست رفتن ارزش پول است و همیشه سعی می کند که به جای پول کالا نگه دارد! امروز ارزهایی مثل بیت کوین و اتریوم و لایت کوین برای معاملات در دنیا استفاده می شوند اما هنوز به عنوان ارزی برای زندگی عادی نه. چون نوسانات بزرگی دارند.

از این حیث تتر یک مزیت بزرگ در قیاس با پیشینیان خود به ارمغان آورده است و آن ثبات ارزش است. در شروع تتر روی بلاکچین بیت کوین منتشر شد و بعدتر به بلاکچین لایت کوین منتقل شد. به عنوان یک ارز مورد استفاده توسط پلت فرم های مبادله ارز دیجیتال امروزه تتر، رتبه پانزدهم حجم بازار را (با حجم حدود 2 میلیارد دلار) در اختیار دارد.

تتر (Tether) چیست؟

تتر یا به اختصار USDT یک رمز ارز ترکیبی (ترکیب ارز سنتی و رمز ارز) از جنس ارز پایدار (Stablecoin) است که خود را به ارزش دلار آمریکا گره زده است. تتر یک رمزارز منتشر شده توسط Tether Limited است که مبتنی بر پروتکل Omni در بلاکچین کار میکند. به عنوان یک قاعده کلی، هر تراکنش Omni در یک تراکنش بیت کوین که از هش تراکنش های یکسان استفاده می کنند ثبت می شود.

توزیع کل تراکنش های Omni Layer با توکن

با دارا بودن تعداد بسیار زیاد توکن های تتر منتشر شده در شبکه Omni، تتر بیشترین سهم بازار در میان ارزهای دیگری که از پروتکل Omni استفاده می کنند دارد، عددی بیش از 90 درصد! به این ترتیب تتر محبوب ترین رمزارز پایدار جهان است و حتی در بسیاری از پلت فرم های مهم ارز دیجیتال مثل Bitfinex و Poloniex به عنوان جایگزین دلار مورد استفاده قرار می گیرد.

اینکه تتر به عنوان جایگزین دلار یا با پشتوانه دلار مورد استفاده قرار می گیرد، یعنی به ازای هر تتر (USDT)، یک دلار (USD) به عنوان پشتوانه در یک خزانه نگهداری می شود (ادعا). البته از این هم بگذریم که خود دلار آمریکا لزوما در مقابل تغییر و تحولات دنیا پایدار نیست و ممکن است دچار نوسان شود.

ورود تتر با هدف کاهش دادن نوسانات رمزارزها و استفاده از آنها توسط مردم و کاربران در معاملات روزانه خود است. به همین دلیل این ارز به دنبال ارزشمند شدن خود نیست و قرار است ارزش آن همواره 1 دلار آمریکا باشد. یورو نیز ارز دیگری است که تتر توکن خود را به آن گره زده است. چرا که یورو نیز در اختیار اتحادیه اروپا است که منابع مالی بسیار بزرگی از دنیا را مدیریت می کند.

مزایای استفاده از تتر

با ذکر این توضیحات استفاده از تتر مزایای مختلفی می تواند داشته باشد که در ادامه مطلب به آن می پردازیم.

رمزارز ترانزیت

تتر تبدیل ارزهای سنتی به دیجیتال را تسهیل می کند ضمن اینکه امنیت لازم را نیز با استفاده از تکنولوژی های موجود در بستر بلاکچین فراهم می کند. تبدیل تتر به ارزهای دیجیتال بسیار سریعتر از ارزهای سنتی است. به این ترتیب شما به عنوان یک سرمایه گذار، ابتدا پول خود را به تتر تبدیل می کنید که شبیه به دلار آمریکاست. بعد از آن در یک پلت فرم معاملات ارز دیجیتال می توانید بلافاصله تتر خود را به بیت کوین یا ارز دیگری تبدیل کنید و بالعکس. هر گاه ارز شما در حال کاهش ارزش باشد، معمولاً شما پولتان را به تتر تبدیل می کنید تا ارزش خود را از دست ندهد و بالعکس هر گاه ارز دیجیتال در حال افزایش ارزش باشد، شما تتر نگه نمی دارید و آن ارز را خریداری می کنید!

مقبولیت تتر

تعداد بسیار زیادی از پلت فرم های معامله ارزهای دیجیتال، تتر را به عنوان یک ابزار قابل استفاده در پلت فرم خود دارند. علی الخصوص پلت فرم هایی که امکان استفاده مستقیم از دلار آمریکا را در خرید و فروش ها نمی دهند (مثل پلت فرم های ایرانی که شما نمی توانید دلاری آن را شارژ کنید) از تتر برای حفظ و مبادله پول شما استفاده می کنند. قبلاً هم گفتیم، تتر پراستفاده ترین ارز دیجیتال پایدار است.

پشتوانه قابل توجه

اگرچه این یک ادعاست، اما با فرض صحت، تتر با پشتوانه ترین رمزارز موجود است و ثبات آن در سالیان اخیر نیز موید این مطلب بوده است. کل تترهای موجود در دنیا که در حال خرید و فروش هستند، با پشتوانه دلاری آن تناسب دارد.

ارزش تتر چطور 1 دلار مانده است؟

با استفاده از نسبت یک به یک، شرکت هنگ کنگی Tether Limited این باور را به وجود آورده است که منابعی را متناسب با تترهای موجود در بازار ذخیره کرده است (مثلاً در بانک یا خزانه ی دیگری). به عبارت دیگر، این شرکت به عنوان یک شخص ثالث مورد اعتماد برای سرمایه ها عمل می کند. پیچیدگی این مساله که چطور هم ارز دیجیتال باشی و هم پشتوانه ارز سنتی داشته باشی توسط یک مدل ساده که امنیت و شفافیت را زیر سوال نبرد فراهم شده است. به تصویر زیر که تکنولوژی مورد استفاده در تتر است توجه کنید.

تکنولوژی مورد استفاده در تتر (Tether)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *