ارز دیجیتال دش

دش چیست؟ (DASH)

دش (DASH) یک ارز دیجیتال متن باز (open source) است که یک پرایوسی کوین (ارز پیگیرگریز) و آلت کوین (Altcoin) به شمار می رود و از بیت کوین منشعب شده است. همچنین دش یک سازمان غیرمتمرکز و مستقل است که توسط مجموعه ای از کاربران خود اداره می شود که به آنها مسترنود (masternodes) گفته می شود. مهمترین ویژگی ارز دیجیتال دش غیر قابل ردیابی بودن آن است. در این مقاله قصد داریم به بررسی این ارز محبوب که در لیست 20 ارز دیجیتال ارزشمند دنیا در جایگاه 18 ام قرار دارد.

تاریخچه دش

ارز دیجیتال دش (DASH) در ژآنویه سال 2014 با عنوان Xcoin توسط ایوان دافیلد به عنوان انشعابی از پروتکل بیت کوین راه اندازی شد و در اوایل کار متهم به تقلب بالا ببر و بفروش (Pump and Dump) شد. این آلت کوین در ادامه به «دارک کوین» تغییر نام داد که در خبرگزاری ها با عنوان اینکه در شبکه های سیاه یا وب تاریک مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب در ماه مارس سال 2015 این ارز دیجیتال  مجدداً به «دش» با نماد DASH به عنوان ترکیبی از کلمات Digital و Cash تغییر نام داد. در آگوست سال 2016 گزارش شده است که دش در هیچ شبکه تاریکی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

در اوایل سال 2017 دافیلد که در منطقه فونیکس زندگی میکرد و برخی دیگر از اعضای تیم به محلی در یک انکوباتور کسب و کار در دانشگاه ایالتی آریزونا نقل مکان کردند و بعدتر آزمایشگاه تحقیقاتی بلاکچین را در این دانشگاه ایجاد کردند.

در آوریل سال 2018 که ارزش تمام ارزهای دیجیتال رشد بسیار زیادی کرده بود، ارزش بازار دش به بیش از 4 میلیارد دلار رسید که در جمع 12 ارز دیجیتال با ارزش دنیا قرار می گرفت.

به گزارش هفته نامه اشپیگل در فوریه سال 2019 دش یکی از مهمترین ارزهای دیجیتال مورد استفاده در کشور ونزوئلا به شمار می رفته است.

طراحی و حاکمیت ارز دش

دش برای انجام سریع و حاکمیت چابک ارز دیجیتال ایجاد شد تا بتواند برخی از اشکالات موجود در طراحی بیت کوین را رفع کند.

حاکمیت دش

دش توسط یک سازمان غیرمتمرکز و مستقل که مجموعه ای از کاربران خود است اداره می شود (که به آنها مسترنود masternodes گفته می شود). مسترنود ها امور استاندارد مربوط به بلاکچین دش را از قبیل نگهداری یک کپی از بلاکچین، اعتبارسنجی تراکنش ها و تبادل پیام ها را انجام می دهند و به طور همزمان نقش سهام داران سیستم و رای دهندگان در مورد بهبود کارایی بلاکچین دش را نیز به عهده دارند. علاوه بر مسترنودها، سیستم شامل بازیگران دیگری هم می شود که عبارتند از نودهای استاندارد و استخراج کنندگان.

شرایط مسترنود بودن

برای مسترنود بودن شا باید صاحب 1000 واحد ارز دیجیتال دش باشید. همچنین باید دارای یک آدرس IP ثابت و مشخصات سخت افزاری اولیه مورد نیاز (CPU و رم و فضای دیسک و پهنای باند لازم) باشید.

پروتکل اثبات خدمات (Proof of Service) تضمین می کند که مسترنودها دارای آخرین نسخه از بلاکچین بوده و آنلاین باشند تا در فرآیندهای استاندارد تعریف شده برای سرعت بلاکچین و کیفیت آن خللی وارد نشود.

نقد به غیرمتمرکز بودن دش

نقدی که به غیرمتمرکز بودن دش وارد است این است که منجر به یک سوء استفاده شده است. در ابتدا میزان بسیار زیادی کوین منتشر شد که منجر به تمرکز بخش زیادی از کوین در دست عده ی مشخصی شد که به ایشان قدرت نامتناسبی با الباقی شبکه در مورد تصمیمات آینده بلاکچین داد.

استخراج ارز دش (ماینینگ دش)

کوین در بلاکچین دش، بر اساس الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) و با تابع درهم سازی منسوب به X11 استخراج می شوند. این الگوریتم شامل یازده دور درهم سازی می شود و متوسط زمان استخراج یک کوین، در حدود 2.5 دقیقه است.

تراکنش های دش

مسترنودها امکان دو نوع تراکنش دیگر را نیز فراهم می کنند:

InstantSend

فرآیند ماینینگ را دور می زند و در عوض برای اعتبارسنجی یک معامله و سرعت بخشیدن به معاملات، نیاز به اجماع مسترنودها را دارد.

PrivateSend

در نظر گرفته شده است که معاملات را غیرقابل ردیابی کند. قبل از اجرای معامله، دش هزینه نشده کاربران شرکت کننده را نیز ترکیب می کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *