دوبی یک “کریپتو ولی” در یک منطقه معاف از مالیات ایجاد می‌کند

یکی از مسئولان دولتی دوبی اعلام کرده آنها یک کریپتو ولی Crypto Valley در منطقه آزاد کشور ایجاد می‌کنند و در این منطقه هیچ مالیات شخصی یا شرکتی بر درآمد وجود ندارد. شریک آنها در این پروژه Crypto Valley سوییس است و دوبی در این منطقه خدمات گوناگونی چون دوره ابتدایی برای استارتاپ‌ها، امکانات کار مشترک، تمرین بلاکچین،‌ آموزش، رویدادها، مشاوره و تامین منابع مالی را ارائه می‌کند.

مرکز چندکالایی دوبی (DMCC) یک نهاد دولتی دوبی است و روز پنجشنبه در Davos 2020 اعلام کرد یک Crypto Valley در منطقه آزادش، در قلب منطقه تجاری اصلی شهر ایجاد می‌کند. طبق این خبر، آنها به دنبال پرورش رشد، همکاری و تمامیت در اقتصاد بلاکچین جهانی هستند:

«در واقع Crypto Valley که DMCC ایجاد می‌کند خدمات مختلفی ارائه می‌کند: دوره ابتدایی برای استارتاپ‌های نوپا، امکانات کار مشترک، خدمات خلاقانه برای مشتریان شرکت، تمرین بلاکچین و کارآفرینی، آموزش، رویدادها، مشاوره و تامین منابع مالی.»

احمد بن سولایم (رئیس اجرایی و مدیر ارشد اجرایی) در این باره اظهار داشت:

این Crypto Valley محیط تجاری پویای شهر را تقویت می‌کند و از استراتژی وسیع‌تر دولت امارات برای جذب افراد خلاق، کارآفرین و پیشرو پشتیبانی می‌کند و در نهایت اقتصاد آینده را شکل می‌دهد.

احمد بن سولایم

گفتنی است DMCC در سال 2002 تاسیس شده و هدف آن، تقویت جریان تجارت کالا در کشور است. در منطقه آزاد آن هم طیفی از خدمات ارائه می‌شود که می‌توان به مالیات بردرآمد صفر درصدی برای افراد و شرکت‌ها اشاره کرد. در ضمن اعضا می‌توانند تمام سود حاصله را به کشور خودشان واگذار کنند و در این زمینه محدودیتی نیست.

در اکتبر سال 2019، DMCC جایزه منطقه آزاد جهانی سال را از مجله Financial Times Fdi دریافت کرد. این پنجمین سال پیاپی بود که آنها این عنوان را به دست می‌آوردند. آنها به همراه 85 منطقه آزاد جهانی دیگر در این رقابت شرکت کردند.

موقعیت جغرافیایی DMCC دقیقا در قلب دوبی است و در آن 100 هزار نفر و 17 هزار عضو شرکت از بیش از 170 کشور و 20 بخش تجاری حضور دارند. شرکت‌های مذکور طیف گسترده‌ای دارند: از استارتاپ‌ها تا شرکت‌های چند ملیتی. به گفته مسئولین، هر ماه 170 شرکت جدید به DMCC ملحق می‌شوند و 95 درصد آنها برای اولین بار است که به دوبی می‌آیند.

در روند ایجاد Crypto Valley شرکت سرمایه‌گذاری سوییسی Crypto Valley Venture Capital (CV VC) و آزمایشگاه‌های CV تابعه به DMCC کمک می‌کنند تا یک استراتژی بلاکچین مناسب ایجاد شود که در راستای استراتژی بلاکچین امارات در سال 2021 است و از استراتژی بلاکچین دوبی توسط شیخ حمدان بن محمد بن رشید آل مکتوم (شاهزاده دوبی و رئیس شورای اجرایی دوبی) پشتیبانی می‌کند. توافقنامه بین شرکت‌ها در حاشیه اجلاس اقتصاد جهانی در داووس امضا شد.

رالف گلابیشنیگ، موسس CV VC و آزمایشگاه‌های CV در این مورد گفت:

خوشحالیم که وارد منطقه خاورمیانه شده‌ایم و DMCC شریک بومی و قوی ما در منطقه است. ما می‌خواهیم شرکای قدرتمندمان را از Crypto Valley به دوبی بیاوریم؛ مثل Coreledger، Inacta، Lykke و Tezos که همین حالا هم در منطقه خاورمیانه فعال هستند.

رالف گلابیشنیگ

بدین ترتیب دوبی هم به کشورهایی چون سوییس و فیلیپین می‌پیوندد؛ کشورهایی که Crypto Valley مخصوص خود را ایجاد کرده‌اند. فیلیپین Crypto Valley آسیا را ایجاد کرده و به زودی یک فرودگاه اختصاصی برای آن احداث می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *