راهنمای جام ملت‌های آسیا 2023

راهنمای جام ملت‌های آسیا 2023؛ پیش‌بینی فوتبال

مهم‌ترین تورنمنت ملی بزرگترین قاره جهان یعنی قاره آسیا، جام ملت‌های آسیا، به زودی آغاز می‌شود. هجدهمین دوره مسابقات جام ملت‌های آسیا با همان نسخه ۲۰۲۳ از تاریخ دوازدهم ژانویه ۲۰۲۴ یا ۲۲ دی ماه در کشور قطر برگزار می‌شود. میزبان آخرین جام جهانی و قهرمان آخرین دوره، می‌خواهد در کشور خودش افتخاراتش را تکرار کند. اگرچه شرایط کاملا متفاوت است که در ادامه راهنمای جام ملت‌های آسیا 2023 توضیح می‌دهیم. این نوشته این تورنمنت را برای پیش بینی فوتبال بررسی و گزینه‌هایی همچون آمار شرط بندی فوتبال یا گروه بندی مسابقات را مرور می‌کند. مجله بخت

راهنمای جام ملت‌های آسیا 2023
راهنمای جام ملت‌های آسیا 2023

میزبان جام ملت‌های آسیا 2023

همان‌طور که در بالا گفتیم، کشور قطر میزبان جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ است که البته در ژانویه سال ۲۰۲۴ برگزار می‌شود. این بازی‌ها قرار بود تابستان گذشته در کشور چین برگزار شود که شیوع ویروس کرونا باعث انصراف چین از میزبانی تورنمنت شد. در حالی که کنفدراسیون فوتبال آسیا برای یافتن میزبان مشکلات زیادی داشت، قطر دوباره وارد میدان شد تا یک تورنمنت مهم دیگر را میزبانی کند. ورزشگاه‌هایی که قبلا در جام جهانی مورد استفاده قرار گرفتند، به راحتی می‌توانند در این تورنمنت هم استفاده شوند.

فرمت

مسابقات جام ملت‌های آسیا 2023 با حضور ۲۴ تیم برگزار می‌شود. این دومین باری است که این تورنمنت با ۲۴ تیم برگزار می‌شود. بیست و چهار تیم در شش گروه چهار تیمی با هم رقابت می‌کنند که دو تیم اول به طور مستقیم و چهار تیم برتر سوم راهی مرحله بعدی می‌شوند. سپس تیم‌ها به صورت حذفی از مرحله یک هشتم نهایی تا فینال با هم بازی می‌کنند. تورنمنت این دوره بازی رده‌بندی ندارد. فینال مسابقات در تاریخ ۱۰ فوریه در ورزشگاه لوسیل، همان ورزشگاه میزبان فینال جام جهانی ۲۰۲۲، برگزار می‌شود.

گروه بندی جام ملت‌های آسیا 2023

بیست تیم از ۲۴ تیم این دوره، در دوره قبلی هم حضور دارند. شش گروه مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ به صورت زیر است:

گروه Aگروه Bگروه C
قطراسترالیاایران
چینازبکستانامارات
تاجیکستانهندهنگ کنگ
لبنانسوریهفلسطین
گروه Dگروه Eگروه F
ژاپنکره جنوبیعربستان سعودی
اندونزیمالزیتایلند
عراقاردنقرقیزستان
ویتنامبحرینعمان

شانس‌های قهرمانی جام ملت‌های آسیا

معمولا مدعیان قهرمانی در جام ملت‌های آسیا کاملا مشخص هستند. اما قهرمانی قطر در دوره گذشته کمی روند این مسابقات را تغییر داد. در هر صورت همچنان تیم ملی ژاپن مدعی اصلی قهرمانی است. ژاپنی‌ها در فرم بسیار خوبی هستند و چند ماه است که تمام بازی‌های خود را می‌برند. تیم‌های ملی ایران، عربستان سعودی، استرالیا و کره جنوبی در رتبه دوم مدعیان هستند. همچنان نمی‌توان از نام‌هایی چون قطر و عراق گذشت. با این حال هر دو تیم در شرایط خیلی خوبی نیستند. مخصوصا قطر از نظر کیفیت با تیم قبلی که قهرمان شد، فاصله زیادی دارد.

برنامه بازی‌های ایران در جام ملت‌های آسیا

تیم ملی ایران در گروه سوم تورنمنت قرار دارد و باید با تیم‌های ملی امارات متحده عربی، هنگ کنگ و فلسطین بازی کند. اولین بازی ایران در روز یکشنبه ۲۴ دی ماه مقابل فلسطین است که در ورزشگاه اجوکیشن سیتی برگزار می‌شود. دومین بازی ایران در روز جمعه ۲۹ دی ماه مقابل هنگ کنگ برگزار می‌شود. آخرین بازی مرحله گروهی ایران که احتمالا سخت‌ترین آن هم هست، سوم بهمن ماه مقابل امارات متحده عربی است.

پرافتخارترین تیم‌های آسیا

پیش از این دو تیم ملی عربستان سعودی و ایران، پرافتخارترین تیم‌های قاره آسیا محسوب می‌شدند اما قرن جدید این روند کاملا عوض شد. در حال حاضر ژاپن با چهار قهرمانی که سه تای آن در قرن اخیر بدست آمد، پرافتخارترین تیم قاره آسیا است. تیم‌های عربستان و ایران با سه قهرمانی دوم هستند. کره جنوبی دو قهرمانی در ویترین افتخارات دارد اما از آخرین قهرمان کره ۶۳ سال می‌گذرد. کویت، استرالیا، اسرائیل، عراق و قطر هر کدام یک قهرمانی در این تورنمنت دارند.

استراتژی شرط‌بندی فوتبال

طبق روال همیشگی بهتر است هر مسابقه در قالب خودش بررسی شود. ولی استراتژی‌ شرط‌بندی فوتبال برای این تورنمنت را با هم مرور می‌کنیم:

  • شرط‌بندی روی برد تیم‌هایی همچون ژاپن، ایران یا استرالیا معمولا به ثمر می‌نشیند.
  • بین تیم‌های بزرگ، کره جنوبی بزرگترین شانس را برای متوقف شدن دارد.
  • قطر قدرت سابق را ندارد و شاید نتواند همه بازی‌هایش را ببرد.
  • قرقیزستان و ازبکستان می‌توانند شگفتی‌ساز جام باشند.
  • در صورت ضریب کم برد تیم‌هایی مثل ژاپن یا ایران، می‌توان روی هندیکپ +۱ یا +۲ شرط بست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *